Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İstanbul engellilerin yaşaması için zor bir kent
İstanbul engellilerin yaşaması için zor bir kent
Karagül’ün başarılı oyuncusu Can Atak, Asım karakterinden çok etkilendi...
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 17 Nisan 2016 - 01:27

Can Atak “Tekerlekli sandalyeye mahkum olan engellilerin ne yazık ki İstanbul kaldırımlarında gezinebilmesi, gidebilmesi çok zor. Çoğu sürücü arabasını kaldırımların üzerine park ediyor. Kaldırımların yüksekliği de ortada” dedi

Yediden yetmişe herkesin izlerken diş bilediği, nefret ettiği Karagül'ün kötü adamı Kendal (Mesut Akusta)'ın engelli ve nörolojik kontrol problemi olan oğlu Asım'ı oynayan Can Atak'la Kadıköy'de buluştuk ve konuştuk…

– En önemli şey sağlık galiba…
(Gülümsüyor). Asım karakteriyle sağlıklı olmanın değerini anladım.
– Seni engelli sananlar oldu.
Beni oyuncu olarak en çok mutlu eden kelimeler bunlar işte.
– Hazırlık süreci zorladı mı?
Çok zorladı. Sağolsun Sıvas Devlet Tiyatrosu'nun basın bürosundaki spastizmi olan Umut (Koşan) ağabeyimiz yardımcı oldu. .
– Bu rol ürküttü mü?
Kamera önündeki ilk rolüm olduğu için Asım'dan çekindim.
– Engelliler seni aradı mı?
Dizi yayına girdikten sonra yüzlerce engelli ve dernekleri aradı, ziyaretime geldi.
– İstanbul, engelliler için nasıl bir kent?
İstanbul, engelliler için zor bir kent. Tekerlekli sandalyeye mahkum olan engellilerin ne yazık ki İstanbul kaldırımlarında gezinebilmesi çok zor. Çoğu sürücü arabasını kaldırımların üzerine park ediyor. Kaldırımların yüksekliği de ortada.

Uçuş rekoru bana aittir!

– Hayatın yollarda geçiyor…
(Gülüyor). Hiç sormayın… Tiyatro için Sivas'ta, dizi için Halfeti'de, ailemi görmek için Ankara'da, eşi dostu ziyaret edebilmek için de İstanbul'da olmam gerekiyor. Hayatım bir anlamda uçaklarda geçiyor. Türkiye'de uçuş rekoru bende.
– Şimdi nasıl bir rol istersin?
Normları normal olmayan, derdi olan insanları oynamak istiyorum. Asım hayatımda karşılaştığım en zor karakterdi.
– Dizi sektörünün zor olduğu konuşuluyor… Bazı oyuncular çalışma koşullarına isyan ediyor.
Dizi sektörü kim ne derse desin Türkiye için çok önemli bir sektördür. Elbette yapılan hatalar, yaşanan zorluklar var. Altının çizilmesi gereken en önemli konu şu, bu sektör binlerce aileye ekmek yediriyor. Dizi denilince sadece oyuncular akla geliyor. Oysa büyük bir ekip var arkalarında. Mesela, Karagül dizisi Gaziantep'e hareketlilik getirdi, Halfeti'yi gündeme taşıdı.

Dayım idolüm oldu

– Can Atak kısaca kendini tanıtabilir mi, nerden geldi, neler yaptı?
Ankaralıyım. Çocukluğum tiyatrolarda geçti. Devlet tiyatrosundaki dayım en büyük idolümdür. Babam Nedim Atak da TRT spikeriydi.

Karım da oyuncudur

– Bu arada nikah masasına oturdun…
Temmuz ayında benim gibi Sivas Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu olan Begüm Atak'la evlendim. O da Ankaralı. Tiyatro nedeniyle Sivas'ta buluşuyoruz ama dizi çekimlerim olunca Halfeti'ye gidiyorum, ayrılıyoruz.
Araya özlem girince sanki sevgimiz daha büyüyor.

Bu dizide aile gibiyiz

– Karagül'ün başarısını neye ya da nelere bağlıyorsun?
Karagül'de biz bir aile gibiyiz. Öncelikle herkes işini yapıyor, bu çok profesyonel bir durum. Hepimiz birbirimize saygılıyız ve kimse işinden ödün vermeden gerçekten çok çalışıyor. Sıcakkanlı, sevecen ve profesyonel bir ekibiz.

Hayalim Hollywood

– Oyunculuktaki hedeflerin…
Bir Hollywood filminde oynamayı hayal ediyorum. Az önce de dediğim gibi derdi olan her karakteri oynamak sonra da Hollywood'a gitmek istiyorum.