Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
işte Ayşegül’ün sekiz sırrı!
işte Ayşegül’ün sekiz sırrı!
Sek’iz adlı albümünü çıkaran Ayşegül Aldinç’le müziği, aşkı ve oyunculuğu konuştuk
Magazin 10 Nisan 2016 - 00:37

Ayşegül Aldinç “Gerçekten hayatımda hep sekizli rakamlara tesadüf eden zamanlarda hoş gelişmeler olmuştur. 1980 yılında teklif alıp 1981 Eurovision'unda hayatımda ilk kez sahneye çıktım. 1988 yılında ilk albümüm yayınlandı. Kapı numaram da 8'dir” dedi

Şimdi herkesin dilinde Ayşegül Aldinç'in ‘Durum Leyla' adlı şarkısı var… Onunla yeni albümü Sek'iz'i, albümdeki şarkılarını, aşkı ve gelecek planlarını konuştuk.

– Sevgili Ayşegül, elbette yüreğin müzik aşkıyla dolu ama bu zamanda albüm yapmak biraz çılgınlık değil mi?
Ah onu hiç sorma. “Çılgın ve deli” diyorlar. Gördüğün gibi hiç üstüme alınmadım (gülüyor). Çalışırsan ışıldarsın. Beğenilen bir albüm yapmak zor asıl. İşte bu yüzden, sırf bu yüzden geç oldu, güç oldu ama sonunda her anlamda oldu galiba.
– Galiba mı!..
Bakma sen bana o “galiba” sözcüğü alçakgönüllülükten. Ama kendime “alçakgönüllü” deyişim alçak- gönüllülük kurallarına pek uymadı farkındayım (gülüyor). İş birliği yaptığım çok değerli müzisyen dostlarımın da bol gönüllü katkılarıyla çok beğenilen ve uzun ömürlü olacağını sezdiğim şarkılara imza attık. Adındaki “iz” gibi iz bırakacak bir çalışma oldu ne mutlu ki.

BEN DE YAŞADIM AŞK SARHOŞLUĞUNU

– Durum Leyla çok sevildi. Anlatılan içkili sarhoşluk mu aşk sarhoşluğu mu?
Leyla sarhoş anlamına da gelir elbette. Sarhoşluğu ısrarla içkiyle bağdaştırma eğiliminde olmaz isek iyi edebiliriz. Tabi bu arada aşk sarhoşluğu diye de bir sersemlik hali var ki hangimiz düşmemişizdir bu hale misal. Ben de yaşadım aşk sarhoşluğu denilen o sersemlik halini. İşte; Durum'un Leyla olduğu en güzel hal. Çıkmak istemezsin o duygudan. Hep öyle kal istersin. Ama ozanlar ozanı Aşık Veysel'in de işaret ettiği üzere kavuşursun geçer. Büyük ozan, “Kavuşmazsın aşk olur” derdi.
– Aşk sarhoşluğun nasıl olur? Halim salim, hanım hanımcık mısındır, yoksa tam tersi durumlar mı yaşarsın?
Yerine göre Yüksel'ciğim, öylesi de oldu böylesi de. Kedi gibiyken ayarımla oynanmışsa eğer tırmaladığım da olmuştur.

Tıklanarak satın alınan bir sektör bu

– Günümüzde pop star sayısı biraz çok mu?
Kimse kimsenin ayağına basmaz, önünü kesmez, barış içersinde işine konsantre olursa iyi eder, takdirlerim o yöne gider. Star gören varsa adı üstünde o görüyordur başkası değil. Tıklanma ya da takipçi satın alınabilen bir sektörde konunun nesini tartışabiliriz ki? “Herkes kimin ne olduğunu biliyor” sözünün de pek geçerli olmadığı bir zamandayız. Kimisinde sunuluş biçimi, algı yönetimi vb. bunlar üzerinde gayet “derin” çalışmalar mevcut gördüğüm kadarıyla.. “Aza nereye demişler çoğun yanına demiş” sözünü severim.

Köpürtecek roller istiyorum

– Her şey çok hızlı ve acımasızca tüketiliyor ama Ayşegül Aldinç'in modası asla geçmiyor.
Ne güzel, ne mutlu.. Doğru ekinler ekmişiz bugüne kadar çalıştığım tüm gönül dostlarımla.
– Ayşegül Aldinç hayranları onun oyunculuğunu da seviyor ve özlüyor…
Pis Yedili'den sonra herhangi bir dizide rol almayı seçmediğim doğru. Öyle bir rol olsun ki oynarken köpürtmeye olanak sağlasın. Köpürtecek rol istiyorum. Sadece para kazanmak için oyunculuk yapma fikri sıcak gelmiyor. Yakında bir film projesini hayata geçireceğim.

SEVDİĞİM DİZİLER HEP YAYINDAN KALKTI

– İzlediğin dizi ya da diziler var mı?
Çok dizi, çok oyuncu, çok uzun süreler ve komedi dışında kan, ter, gözyaşı… Eziyet çeken insan görmeye tahammül kaldı mı günümüzde. Niye seyirci feryat figan dizilere çekilir hiç anlayamam. Benim sevdiğim diziler hep yayından kalktı. Ben Leyla Mecnun'u çok sevmiştim.
– Ayşagül'ün kalemi muhteşem. Kendin yazsan kendin oynasan…
O başka bir dünya bir kere. Bi cesaret yaz mı diyosun! Bunu ciddiye alma sözü veriyorum.

TÜKETiM ÇOK HIZLI, ÜRÜN PEK BOL

– Albümün geri dönüşlerini konuşalım mı, müzik dünyasında estirdiğin fırtınayı?
Her kesimden müzikseverin beğendiği 8 adet şarkımız var albümde. Hani bir-iki sıkı şarkı koyarsın gerisini boş verirsin ya. Ki günümüz popüler müziğinde hele de eğer müzik dünyasında yer yapmış gönüllerde gezinmeye devam ediyorsan, tüketimin bu kadar hızlı, ürünün bol olduğu bir ortamda böyle bir şansın hiç yok.

KENAN'I (DOĞULU) TAKDİRLE SEVİYORUM

– Bazıları da “O kadar ismi nasıl bir araya getirdi?” deyip hayret etmekte…
Kenan (Doğulu); canım benim o kadar çok takdirle seviyorum ki. Kendi albümü için sakladığı şarkılarını bile serdi önüme. Mabel (Matiz) benim Mabel Ödül'üm. Göksel, yetenekle estetiğin birleştiği müthiş bir kadın.. Gökhan Türkmen'e, müziğine hayran olduğum kadar varmış. Eflatun'la hep kavlimiz vardı bir türlü kısmet olmadı ama olunca da en iyisi oldu. Yüksek Sadakat'e bayılırdım, harika bir şarkıyı emanet ettiler bana. Harun Tekin, benim Süperman'im. Sahnede Süperman özel hayatında Clark Kent.

 

Son güncelleme: 10:04 - 10.04.2016