Itır Esen, hakkında, bir seneye kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı!

15 Temmuz şehit ve gazilerine hakaret ettiği iddiasıyla tacı elinden alınan güzellik kraliçesi Itır Esen hakkında, ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Itır Esen, hakkında, bir seneye kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı!

Yalçın BEL – SÖZCÜ

“15 Temmuz şehitler gününü kutlamak adına sabahında regl oldum. Günü şehitlerimizin kanlarını temsilen kanayarak kutluyorum” paylaşımı nedeniyle 3 kişinin suç duyurusunda bulunması üzerine hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından soruşturma başlatıldı.

Twetin ardından Miss Turkey Başkanı Can Sandıkçıoğlu tarafından yapılan açıklamada, “Üzülerek duyuruyoruz ki bu paylaşımın Itır Esen tarafından atıldığı kanaatine varılmıştır. Kuruluş amacı Türkiye’yi dünya çapında tanıtmak ve imajına katkıda bulunmak olan Miss Turkey Organizasyonu’nun böyle bir paylaşımı kabul etmesi mümkün değildir” açıklamasından sonra Itır Esen’in tacı geri alınarak jüri puanlamasına göre ikinci olan Aslı Sümen’e verilmişti.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'na avukatı ile birlikte ifade veren Itır Esen, suçlamaları reddedip söz konusu paylaşımında hakaret kastı olmadığını belirterek; “Tweet'i hakaret kastı ile paylaşmadım. Sözlerim yanlış anlaşıldı” dedi.
itiresen1

“İRONİ OLSUN DİYE PAYLAŞTIM”

Hazırlanan iddianamede Itır Esen'in 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünün özel gününe denk geldiğini ve 15 Temmuz şehitlerini anmak için ironi olsun diye paylaşımda bulunduğunu belirtildi. Savcılık, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünü anmakta olan halkı alenen aşağıladığı belirtilen Itır Esen’in, ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik' suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.
Esen'in yargılaması, Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamenin kabul edilmesinin ardından başlayacak.
itiresen2