Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İzmir Marşı’nı dünyanın dört bir yanında çalacağız
Arem Özgüç ve Arman Aydın, küçük yaşlardan itibaren müzikle iç içe olan iki yetenekli genç… İlk şarkıları Imagine, dünyaca ünlü radyolarda çalınarak büyük bir üne kavuşmuştu. Son yaptıkları “İzmir Marşı” cover’ı ise ünlü DJ Ümmet Özcan tarafından Çin’deki bir diskoda çalındı ve Çinliler tarafından büyük beğeni topladı, Türkiye’de ana haber bültenlerine konu oldu.
Magazin 20 Nisan 2019 - 11:00

Ömercan ALTAY – SÖZCÜ

EDM (Elektro Dans Müzik) alanında yaptıkları çalışmalarla dünya çapında hatırı sayılır bir kitlesi olan Arem ve Arman, İzmir Marşı'nı önümüzdeki günlerde dünyanın başka ülkelerinde çalacaklar. Nisan sonunda yayınlayacakları yeni şarkıları ise hem sound, hem de klip bakımından farklılıklar sunacağa benziyor… Peki İzmir Marşı'nın yeni sound'unu nasıl yarattılar, kısa sürede dünyanın birçok ülkelerinde topluluklar oluşturmayı nasıl başardılar? Dünyaca ünlü DJ'ler neden onlarla çalışmayı tercih ediyor, ülkemizde neden daha az tanınıyorlar? Sözcü.com.tr için konuştuk…

İzmir Marşını yeniden coverlama fikri nasıl ortaya çıktı?

Arman: İzmir Marşı temsil ettiği değerler bakımından bu ülkede aydınlığı ve çağdaşlığı yansıtan bir eser. Müzikal açıdan baktığınızda ise oldukça güçlü ve ruhu olan bir melodiye sahip. Bu iki ana unsurdan yola çıkarak İzmir Marşını kendi tarzımızla yorumlamak ve bu marşı dünya çapında yankılatmak istedik.

Arem: Üzerinde çalıştığımız ve bitirmemiz gereken onlarca proje olmasına rağmen, stüdyoda bu marşı yeniden yorumlama fikri bizi diğer projelerimizden çok daha fazla heyecanlandırdı. Kariyerlerimizin en başından beri Arman'la ülkemizi yurtdışında en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz ve İzmir Marşı'nı kendi stilimizde dünyaya açma fikri bizim çizmeye çalıştığımız bu profil için çok heyecan verici oluyor.

Çin’de çalındıktan sonra bu kadar ses getireceğini tahmin ediyor muydunuz?

Arem: Açıkçası projeyi yaparken duyduğumuz heyecan o kadar yoğundu ki o heyecanın parçaya etki edip dinleyiciler tarafından da paylaşılacağına inanıyorduk. Ancak bir noktadan sonra getirdiği ses tahmin bile edemeyeceğimiz bir seviyeye ulaştı.

Arman: Elbette benimseneceğine dair tahminlerimiz vardı, ancak Çin'de çalındığı günün sabahında uyanır uyanmaz sosyal medya hesaplarımızda gördüğümüz yoğunluğu hiçbir şekilde kestiremezdik. Sabah kahve içmeye gittiğimizde, markette, gece dışarı çıktığımızda ya da ana haber bültenlerinde herkesin bunu konuşuyor olması inanılmaz bir histi!

İzmir Marşı’nı dünyanın birçok ülkesinde çalacağınızı belirtmişsiniz. Hangi ülkeler var kafanızda?

Arem: Bu konuda hiçbir sınırımız yok. Mümkün olan her yerde çalacağız ve bunun için çok çalışıyoruz.

Arman: Özellikle dünyanın dört bir ülkesindeki uluslararası festivallerde bu marşın herkes tarafından benimsenmesini istiyoruz.

Yurt dışında nasıl geri dönüşler aldınız?

Arman: Tek kelimeyle harika geri dönüşler aldık. Dünyanın dört bir yanından insanların İzmir Marşı'nın melodisini benimsemesi inanılmaz bir his. Bir an önce parçanın çıkmasını istiyor herkes!

Arem: Bizi en çok gururlandıran, parçanın ismini merak eden yabancıların marşın hikayesine bakıp yorumlarda bu konu hakkında konuşmaları oldu. Ülkemizin bu denli büyük bir değerini büyük bir sorumluluk duygusuyla en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz.

Çinliler dinledikleri müziğin bir marş olduğunu biliyorlar mıydı?

Arem: Parça henüz piyasaya çıkmadığı için hiç kimsenin bundan haberi yoktu.

Hangi tanınmış DJ’lerle çalışıyorsunuz?

Arman: Bu güne kadar yaptığımız tüm parçalar Tiesto, Hardwell, Martin Garrix ve Armin van Buuren gibi dünya çapında süperstar DJ'ler tarafından konserlerinde çalındı ve bu sayede yıllar içerisinde hepsiyle çok güzel ilişkiler kurduk. Hala da yaptığımız projelerin yapım aşamalarında bu isimlerle fikir alışverişi yaptığımız oluyor.

Arem: Ümmet Özcan'ın yanı sıra Amerikalı prodüktör KSHMR ile de üzerinde çalıştığımız bir single var halihazırda. Görüşme aşamasında olduğumuz remix tekliflerini de en doğru şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz.

Bu ay sonu yeni bir tekli yayınlanıyormuş. Nasıl bir çalışma olacak?

Arem: Mutlu ve pozitif. Yoğun geçen bir turne sonrası stüdyoya girip zaman sadece ruhumuzu ferahlatmak amacıyla başladığımız bir projeydi aslında. Hollandalı vokalist YSA'nın dahil olmasıyla birlikte gerçekten insana pozitif enerji enjekte edecek bir parça yaptığımızı hissediyoruz.

Arman: Ayrıca Türkiye'de daha önce hiç çekilmemiş tarzda bir video klip çektik, ve şimdilik sürpriz olarak tuttuğumuz birkaç sosyal medya fenomeni de bu projenin içinde. Türkiye'de yapılmamış şeyleri denemek bizim için büyük bir motivasyon, çünkü gelişmek için bazen elinizi taşın altına koymanız gerekiyor.

Başka bir proje hazırlığı var mı?

Arem: Her zaman. Bizim bakış açımıza göre yapılan her proje bir öncekinin üzerine koyarak gitmeli, dolayısıyla sürekli çalışarak bu çizgiyi sürdürmek istiyoruz.

Arman: Yıllardır hep birbirinden farklı tarzlarda müzik yaptık ve bu sene de hem tarz hem de iş birliktelikleri açısından fazlasıyla renkli bir sene olacak.

Son güncelleme: 11:47 - 20.04.2019