Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Jurassic Park konusu ve oyuncuları… Jurassic Park kaç yılında çekildi?
Jurassic Park konusu ve oyuncuları… Jurassic Park kaç yılında çekildi?
1990'lı yılların efsaneleşen filmlerinden olan Jurassic Park halen televizyonlarda gösterildiği dönemlerde ilgi görüyor. Jurassic Park'ın konusu ve oyuncuları izleyiciler tarafından merak ediliyor. İşte devam filmleri de çekilen Jurassic Park hakkında merak edilenler...
Magazin 12 Ocak 2019 - 13:22

Jurassic Park’ın vizyona girmesinin üzerinden çok uzun süre geçmesine rağmen ilgi görmeye devam ediyor. Jurassic Park’ın konusu ve oyuncuları merak ediliyor. Jurassic Park, 1993 ABD yapımı, yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı gerilim-macera filmi. Bu filmden sonra 2 devam filmi daha çekilmiştir. İşte detaylar…

JURASSİC PARK OYUNCULARI

Sam Neill … Dr. Alan Grant
Laura Dern … Dr. Ellie Sattler
Jeff Goldblum … Dr. Ian Malcolm
Richard Attenborough … John Hammond
Bob Peck … Robert Muldoon
Martin Ferrero … Donald Gennaro
Joseph Mazzello … Tim Murphy
Ariana Richards … Lex Murphy
Samuel L. Jackson … Ray Arnold
BD Wong … Henry Wu
Wayne Knight … Dennis Nedry
Gerald R. Molen … Gerry Harding (Jerry Molen ile)
Miguel Sandoval … Juanito Rostagno
Cameron Thor … Lewis Dodgson
Christopher John Fields … Volunteer #1
Whit Hertford … Volunteer Boy (Whitby Hertford ile)
Dean Cundey … Mate (Sinematograf)
Jophery C. Brown … Worker in Raptor Pen (Jophery Brown ile)
Tom Mishler … Helicopter Pilot
Greg Burson … Mr. D.N.A. (ses)
Adrian Escober … Worker at Amber Mine
Richard Kiley … Jurassic Park Tur Seslendirmesi

image

JURASSIC PARK KONUSU

Sanayici Joh Hammond ve biyomühendislik şirketi, InGen, Kosta Rika açıklarında tropikal bir ada olan İsla Nublarda Jurrasic Park olarak adlandırılan bir tema park oluşturmuştur ve bu parkta dinozor klonlamaktadırlar, Açılış öncesi bir çalışanın velociraptor tarafından ağır yaralanması sonucu, Parkın yatırımcıları avukat Donald Gennaro birkaç uzmanla ziyaret ederek güvenli olup olmadığını icelemesini isterler. Gennaro, Ian Malcolmu davet eder , çünkü Hammond palentolog Dr. Alan Grant ve Paleobotanist Dr. Ellie Sattlerı davet etmiştir grup kısa bir helikopter yolculuğu ile adaya ulaşırar ve girişte canlı bir Brachiosaurus görürler.

Ziyaretçi merkezinde grup dinozor DNA sının nasıl amber içinde kalmış sivrisineklerin kanından alınarak çıkarıldığını eksik kalan kısımların kurbağa DNA sı ile doldurulduğunu , dinozorların kontrol dışı üremelerini önlemek içinde hepsinin dişi olarak üretildiğini öğrenirler, Malcolm üremenin kontrol altında tutulması fikri ile dalga geçerek, bunun imkansız olduğunu söyler, bu arada grup bir bebek raptorun doğumuna şahit olur. Grant, Sattler, ve Malcolm, dinozorları geri diriltmeyi gözden geçirirlerken, Hammond ve Gennaro onların korkularının yersiz olduğunu söylerler. Grup Parkın içinde bir deneme turuna çıkmadan önce Hammondun torunları Lex ve Tim Murphy onlara katılır, Bu esnada Hammond turu kontrol odasından yönetmektedir. Fakat tur planlandığı gibi gitmez, ilk dinozor dilophosaurus ortaya çıkmaz, daha sonra grup hasta bir Triceratops. İle karşılaşır , bu sırada turun kısa kesileceği gruba haber verilir çünkü tropikal bir fırtına Isla Nublara yaklaşmaktadır. Çalışanların çoğu tekneyle anakaraya gitmek üzere ayrılırlar ziyaretçilerde elektrikli tur araçlarına dönerler, sadece Ellie hasta olan Triceratops üzerinde çalışmak için park veterineri kalır

Jurassic Park’ın bilgisayar programcısı , Dennis Nedry, rakip bir firmanın çalışanı Dodgsondan canlı dinozor embriyolarını çalması için rüşvet almaktadır. Nedry parkın güvenlik sistemlerini devre dışı bırakarak embriyo odasına girer ve metal bir tıraş köpüğü kutusuna gizlenmiş soğutucu ile embriyoları çalar bu sırada parkın tüm elektriği kesildiğinden çitlerinde elektriği Tyrannosaurus kafesinden kaçar ve gruba saldırır. Grant, Lex, ve Tim kaçarlar fakat Tyrannosaurus Malcolmu yaralar ve Gennaroyu yutar. Bu arada embriyolar adadaki liman yolundadır Nedry yağış nedeni ile kontrolü kaybederek kaza yapar ve Dilophosaurus tarafından öldürülür.

Sattler Park görevlisi Robert Muldoona kaybolanları bulmak için yardım eder ama sadece yaralı Malcolmu bulurlar, geri dönüş yolunda Tyrannosaurus un saldırısına uğrarlar ama kaçmayı başarırlar, Bu arada Grant, Tim ve Lex geceyi ağaçta geçirirler ve Brachiosaurus ile arkadaş olurlar. Daha sonra kırık dinozor yumurtaları keşfederler. Grant ıslah edilmiş dinozorların üremeyi başardıklarını sonucuna varır eksik kalan DNA ları doldurmak için kullanılan kurbağa DNA larında bazı Afrika kurbağalarının cinsiyet değiştirme özelliğine sahip olduğunu böylece dinozorların da üremeyi başardığını söyler . Hammond ve parkın şef mühendisi Ray Arnold Nedry’nin şifresini çözmeyi başararak parkın kontrol sistemini çalıştırmayı başarırlar, ama kafeslerdeki elektriğin yeniden çalışması için sistemin baştan manuel başlatılması gerekmektedir. Bunun içinde Arnold kontrol merkezinden dışarı çıkar uzun süre geri dönmemesi üzerine Mooldon ve seatler onu aramaya ve görevi tamamlamaya giderler bu sırada Raptorların kafeslerinin elektriğinin kesildiğini tellerinin parçalanmış ve onların kaçmış olduklarını keşfederler Sattler elektriği tekrar getirmek için Raptor kafeslerinin yanındaki güç kontrol panellerinin olduğu kulübeye doğru giderken Mooldon onu koruyacağını söyler Sattler kulübeye gittiğinde Arnoldun kopmuş kolunu bulur, bu sırada Mooldon 2 raptor tarafından saldırıya uğrar ve öldürülür, Sattler elektriği geri getirmeyi başarır. Grant, Tim ve Lex ziyaretçi merkezine ulaşırlar. Grant, Sattleri aramak için dışarı çıkar. Bu arada Tim ve Lex mutfakta Raptorlar tarafından kovalanır, fakat kaçmayı başararak Grant ve Sattlere katılırlar Lex bilgisayardan tüm kontrolü ele alır ve tüm gücün geri gelmesini sağlar ve yardım çağırırlar bu arada tekrar raptorlar tarafından saldırıya uğrarlar ama kaçarlar bu arada. Tyrannosaurus aniden ortaya çıkar ve Raptorları öldürür. Hammond ve Malcolm, jeep ile ziyaretçi merkezine varırlar ve grup helikoptere binerek adadan ayrılır.

Michael Crichton’un romanından uyarlanan filmin yönetmeni, sinemanın dahi çocuğu Steven Spielberg. Güçlü özel efektleriyle dikkat toplayan filmin gişede büyük başarı elde etmesi, 2 devam filmi çekilerek bir üçleme olmasını sağlamıştı.