Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadın şiddetine tahammül edemiyorum
Kadın şiddetine tahammül edemiyorum
Cengiz Abazoğlu 3 Mayıs’ta ‘Hayat Paylaşım ve Dayanışma Derneği’ yararına gerçekleştireceği defile öncesinde Sözcü’ye konuştu.
Edda SÖNMEZ
Moda 30 Nisan 2017 - 00:38

Moda dünyasındaki pek çok yaratıcı insan gibi, Cengiz Abazoğlu'nun hikayesi de küçük yaşlarda modaya ilgi duymasıyla başlıyor. O, bilgili, derin, samimi, sempatik ve en önemlisi de duyarlı biri. ‘Hayat Paylaşım ve Dayanışma Derneği' için kendi elleriyle tuvaller çizen Abazoğlu, kadınlara sadece kumaş parçaları değil, özgüven tasarladı ve giydirdi. 25 senelik başarısının önde gelen nedenlerinden biri de bu oldu. Abazoğlu'yla moda ve hayata dair bir sohbet gerçekleştirdik.

5

‘Hayat Paylaşım ve Dayanışma Derneği' yararına 3 Mayıs'ta gerçekleştireceğiniz defileden bahseder misiniz?
Bu projenin en güzel tarafı, bu defileden elde edilecek gelirin Hayat Paylaşım ve Dayanışma Derneği'ne aktarılacak olması. Bu gelirle, inşaatına başlanmış, engelli çocuklar için yapılan hastanenin ek binası yapılacak. Her defile benim çocuğum kadar özel ve değerli. Fakat vakıflar adına yaptığım defilelerin anlamı çok büyük. Sosyal sorumluluk projeleri manevi duygularımı çok yükseltiyor.
2017 haute couture koleksiyonunda sergileyeceğiniz tasarımların desenlerini tuvallere yansıttınız. Bu proje nasıl ortaya çıktı?
Uzun yıllardır koleksiyonumdaki emprimelerin desenlerini kendim dizayn ediyorum. A4 kağıtta zaman zaman kuru boyalarla sonrasında da bilgisayar ortamında bu desenler şekilleniyor, metraj olarak da basılıp koleksiyona dahil oluyordu. Bu çalışmaları resme dökmek ve desenlerimi yağlı boyaya taşımak gibi bir fikrim vardı. Sonra bunu bir defileyle sunma fikri doğdu.
Desenlerinizi tuvale dökmek için resim eğitimi aldınız mı?
Hayır ama ilkokuldan itibaren çizim yapıyorum.
Sanırım resimleriniz önceden satıldı…
Banu Alp, Revna Demirören, Alican Ulusoy aldı resimlerimi. Koleksiyonlarına desenimi de kattılar. “Ressamım” demek çok büyük iddia. Böyle diyerek ressamlara saygısızlık yapmaktan korkuyorum.

4

Giyilebilir sanat yaptım

Koleksiyonunuzdaki detaylar neler?
Koleksiyonda 10 tane resim, 10 tane de tasarım kıyafet var. Bu tuval çalışmasının dünyada bir başka örneği daha yok. Başka birinin fikrini yapıyor olmayı hiç istemem. Bu, dünyada hiç yapılmamış bir çalışma. Aslında tüm dünyada bunu giyilebilir sanat olarak biz moda tasarımcı anons ediyoruz. Fakat bunu resimle birleştirdiğimde görüyorum ki dünyada yapılmış başka hiçbir örneği yok. Bu projeyle “Giyilebilir sanat yaptım” diyebilirim.
2017'nin ön plana çıkan renkleri ve kumaşları neler olacak?
Koleksiyonda ağırlıklı olarak toz pudra tonlarını kullandım. Saman sarıları, pudra pembeler, pembenin beje kaçan tonu ve vazgeçemediğim iki renk tabii ki siyah, beyaz biraz da mavi. Kendi koleksiyonuma da kattığım tonlar bunlar.

13

Ebru yaşadıklarını hak etmiyor

Özge Ulusoy, Ebru Şallı ve Çağla Şıkel'i bu projeye seçmenizde özel bir neden var mı?
Üçü de sıkı dostlarım. Özge, Çağla, Ebru giysilerime hayat veriyor.
Çağla Hanım sizin için biraz daha farklı sanki…
Evet, o değişmez. Onu çok seviyorum, o kadar iyi kalpli biri ki. Özge Ulusoy, Ebru Şallı'da öyle. O kadar kalpleri temiz ki. Bazen istemlerinin dışında bir sürü olaylar oluyor ya, buna çok üzülüyorum. Ebru Şallı'nın gündemdeki olayı çok üzücü. Böyle şeylerin olmasını hiç istemiyorum çünkü bunları hiç hak etmiyorlar. Ona benzer birini bul ve organizasyon yap. Çok yanlış…
Yeni sezonda moda trendlerinde büyük değişimler var mı?
Emprimeleri saklamak lazım. Kaftanlar geçen sezon da vardı, bu sezon da olacak. Lastik pabuçlar artık vazgeçilmezimiz. Onun dışında da doğal saç-makyaj. Senin şu an yaptığın gibi.

8

Kadınların en büyük hatası başka bir kadın olma arzuları

Kadınlar giyim konusunda en çok hangi noktalarda hatalılar?
En büyük hata başka bir kadın olmak için çabalıyor olmaları. Oysa öncelikle kendi güzelliklerini keşfetmeleri lazım.
Sokakta yürürken gözünüze çok takılıyor mu bu yanlışlar?
Ben o anlamda çok mutsuz biriyim. Çünkü simetri hastalığım var. Önümdeki kadının eteği iki santim uzun olsa bacaklarını daha iyi gösterecek diye düşünüyorum.

Evlenmeyi sadece çocuk için çok istedim

Evlenmeyi ve çocuk sahibi olmayı hiç düşündünüz mü?
Çok düşündüm. Evlenmeyi de sadece çocuk için çok istedim. Çocuklara tapıyorum fakat ben özgürlüğüme çok düşkün biriyim. Birine karşı sorumlu olmak ve izahat verme durumu hiç bana göre değil. Sanatçıların biraz kaçık tarafı var işte.

Sevdiğim işi yapıyorum üstüne kadınlar para ödüyor

Yaşınız elli ama yüzünüz inanılmaz diri ve taze görünüyor. Yüzünüze estetik dokunuşlar yaptırıyor musunuz?
Genetik olarak çoğu şeye alerjim olduğundan saçıma boya bile yaptıramıyorum. Alkol kullanmıyorum, sigara içmiyorum. Bütün bunlardan önemlisi de çok sevdiğim bir iş yapıyorum. Üstüne bir de kadınlar para ödüyor.