Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadınlarla birlikte ülke de güçlenir
Kadınlarla birlikte ülke de güçlenir
Üç koca yürekli kadının “Biz varız!” dedikleri bir yolculuğun, gösterinin adı ‘Kadının Adı Var’.
Edda SÖNMEZ
Magazin 1 Mart 2016 - 23:54

Üç koca yürekli kadının “Biz varız!” dedikleri bir yolculuğun, gösterinin adı ‘Kadının Adı Var'. Gösterinin üç kahramanı Ebru Tuay Üzümcü, Banu Özkan Tozluyurt ve Özge Uzun, Sözcü Şık'a konuştu.

Psikoterapist, yazar, aile içi şiddet konusunda uzman Ebru Tuay Üzümcü, yönetim danışmanı, blogger, yazar Banu Özkan Tozluyurt ve meslektaşım Özge Uzun kendi hayat hikâyelerinden yola çıkarak bilgilerini paylaşmak için bir araya geldi. Kendi olmaktan gurur duyan, aklına güvenen, gelişmeye açık kadınlar olarak üç cesur isim adlarını haykırıyor ve herkesi ‘Kadının Adı Var' etkinliğine davet ediyor.

BİZ YAPMAZSAK KİM YAPACAK…

‘Kadının Adı Var' projesi için nasıl bir araya geldiniz?
Ebru Tuay Üzümcü: Sanıyorum her gazetede okuduğu kadına şiddet haberiyle kahrolan ve bu tür konularda çok fazla duyguya sahip üç kadın olarak düşündük ki bizim bir etki alanımız var. Bununla ilgili bir şey yapmamız lazım.
Banu Özkan Tozluyurt: Üçümüz de yaptığımız iş nedeniyle çok fazla insana ulaşabiliyoruz. Toplum adına bir şeyler yapmak için yola çıktık.
Özge Uzun: Sanki yıllardır bu gösteriyi yapıyormuşuz gibi hissediyorum.

GÜÇLÜ İSİMLER ÖNE ÇIKMALI

Neden ismi ‘Kadının Adı Var'?
Ebru Tuay Üzümcü: Duygu Asena'nın ‘Kadının Adı Yok' kitabı bizim hayatımızda bir mihenk taşı. Duygu Asena kadın meselesini ortaya çıkıp konuşan, yazan, çizen çok önemli bir insandı. Biz de ondan feyz aldık.
Özge Uzun: Kadının birçok adı var ama kadının en güçlü isimlerinin daha çok ön planda olması için bir çaba sarf ediyoruz. Çünkü kadın ne kadar güçlenirse ülke de o kadar güçlenir.

HEDEF KİTLEMİZDE ERKEKLER DE VAR

Neler anlatıyorsunuz sahnede?
Ebru Tuay Üzümcü: Farklı kadın hikâyeleri var, kendi hikâyelerimiz var. Biz bu hikâyeleri anlatarak kadının bilinçlenmesine ve güçlenmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.
Özge Uzun: Zaman zaman “Kadının düşmanı kadın” diyoruz, erkekleri sanki kadının büyük düşmanı gibi gören büyük bir algı var ama erkekleri de kadınlar yetiştiriyor. O yüzden de burada bizim gençlere ve erkeklere dokunmamız çok önemli.
Bu proje esnasında ilginç bir olay geldi mi başınıza?
Ebru Tuay Üzümcü: Kahramanmaraş'tan 22 yaşında genç bir erkek öğrenci bana bir mail attı. “Ben ne yapabilirim? Yaptığınız şey çok önemli abla!” diyor. Hepimizin gözleri yaşardı. Yaptığımızın karşılığını buluyor olması bizi güçlendiriyor.

Çözüm içimizde

Kadınların sorunlarının çözümü konusunda nasıl adımlar atılmalı?
Ebru Tuay Üzümcü: Sorunların çözümünü kendimiz dışında bir yerde aradığımız anda zaten hepimiz birer kurbanız. Çözümleri kendimiz üreteceğiz. Biz de bu açıdan kadınları güçlendirmek istiyoruz.
İlham aldığınız kadınlar kimler?
Banu Özkan Tozluyurt: İlham aldığım kadınların başında annem geliyor. Şanslıyım çünkü güçlü bir kadın tarafından yetiştirildim. Çalışan ve eğitimci bir anne.
Özge Uzun: Ben babaannemden çok fazla ilham alıyorum. Bir de benim iki buçuk yaşında bir kızım var; ondan da ilham alıyorum.
Ebru Tuay Üzümcü: Benim de feyz aldığım kişi annem. Ayrıca biz babaannelerine kitap adamış üç kadınız. Onun dışında ben psikoterapistim. Danışmanlarımdan inanılmaz ilham alıyorum. Yardımcı olduğum kadınlar bir bilseler bana ne kadar yardımcı olduklarını. Ayrıca gerçek ve cesur bir savaşcı olan Türkan Saylan benim bir diğer ilham kaynağım.

KALIBA SOKMAK YALNIZLAŞTIRIYOR

Türkiye'deki şiddet olaylarını en aza indirebilmek için neler yapılması gerekiyor?
Ebru Tuay Üzümcü: Bu olayların temelinde toplumsal cinsiyet farklılıkları, kalıplaşmış
önyargılarımız var. Öncelikle biz toplumsal cinsiyet farklılıkları konusunda bir şeyler yapmak istiyoruz.
Toplumun kadına bakış açısı nasıl?
Özge Uzun: Kadın, fiziği iyi, akıllı, çalışkan olsun ama çok da fazla bilmesin durumu söz konusu. Biraz bilip bunları konuşmaya başladığınızda sizi ekarte etmeye çalışıyorlar.
Ebru Tuay Üzümcü: Erkekler kadınları belli bir kalıbın içine soktukları için yalnızlaşıyor. Erkeklerin öfkesinin bir kısmı da buradan kaynaklanıyor. Gerçekten yalnız ve mutsuzlar. Biz ne kadar kendimiz olabilirsek o kadar birbirimizle gerçek ilişki kurabiliriz.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken siz kadınlara nasıl bir mesaj vermek istersiniz?
Ebru Tuay Üzümcü: Sevmekten korkmayın ve sevmeye kendinizden başlayın.
Banu Özkan Tozluyurt: Lütfen hiçbir şeyi ertelemeyin çünkü siz önemlisiniz!
Özge Uzun: Kadınlar kendini sevip değerli olduklarını hissederse başkalarına körü körüne bağlanmaz. O nedenle kadınlar, biraz daha bencil olmayı öğrenin.

 

 

Son güncelleme: 08:15 - 02.03.2016