Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Katma Değer Şaban ne zaman çekildi? Katma Değer Şaban konusu ve oyuncuları…
Katma Değer Şaban ne zaman çekildi? Katma Değer Şaban konusu ve oyuncuları…
Kartal Tibet tarafından yönetilen ve unutulmaz isim Kemal Sunal'ın başrolünde olduğu Katma Değer Şaban halen ilgi görmeye devam ediyor. 1985 yılında izleyiciyle buluşan Katma Değer Şaban hakkında merak edilenler haberimizin devamında...
Magazin 23 Haziran 2020 - 15:15

1985 Türkiye yapımı Kartal Tibet’in yönettiği polisiye-güldürü sinema filmi olan Katma Değer Şaban’ın kadrosunda güçlü isimler yer alıyor.

KATMA DEĞER ŞABAN KONUSU

Şaban küçükken annesi ölünce babası tarafından Almanya’ya dayılarının yanına gönderilmiştir, babası ile tam 20 yıldır yüz yüze görüşmemiştir. Şaban (Kemal Sunal) özel eğitim almış gizli polistir, sadece polis biriminden bağlantısı olan birkaç üst rütbeli kişi kimliğini bilir ve asla gerçek işini ailesi dahil hiç kimseye söylemez. Aldığı eğitimler yüzünden birçok spor dalında birinciliği vardır, bunları kullanarak babasına yıllarca mektup ve fotoğraflar ile kendisini sporcu olarak tanıtmıştır. Babası çalıştığı yerdeki dolandırıcılık olayında suçlu bulunup, kefaletle dışarı çıkar. Tek başına suçluları bulup olayı çözemeyeceğini düşünür ve Almanya’dan yardımcı olması için oğlu Şaban’ı İstanbul’a çağırır. Babası Türk kültürü ile büyümüş bir genç beklerken, Şaban Avrupa kültürü almış, punkçı çılgın bir tarz ile Türkiye’ye gelir, kendisini herkese şarkıcı olarak tanıtır. Babası Şaban’ın punkçı, rockçı çılgın birisi olarak kendisine yardım edemeyeceğini düşünür ve olaylar gelişir. Filmde entelektüelliğe karşı olanlara, KDV vergi sistemine, devlete gönderme yapılmıştır. Türkiye’de KDV vergi yasası çıktıktan hemen sonra bu film yapılmıştır.

KATMA DEĞER ŞABAN OYUNCULARI

Kemal Sunal Şaban
Filiz Ersürer Tülin
Reha Yurdakul Kadir
Sevda Aktolga Gül
Dinçer Çekmez Halil
Eray Özbal Bülent
Seyfi Karadayı Hadi Bey
Mürüvvet İşsever Gül’ün Annesi
Ahmet Açan Bakkal
Memduh Ünsal Komiser