Kayahan başlattı, tam altı yıl sonra…

Şarkıcı Kayahan, vefatı öncesi şarkılarının izinsiz olarak internet üzerinden satışa çıkarılarak ticari menfaat elde eden internet siteleri ve sahipleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Kayahan başlattı, tam altı yıl sonra…

Kayahan, şikayetinden altı yıl sonra şarkılarından haksız kazanç sağlayan kişilerin cezalandırılmasını sağlayacak. Kayahan, sağlığında savcılığa verdiği şikayet dilekçesinde, bir müzikindirme sitesinde şarkılarının hukuka aykırı olarak yayınlandığını ve kendisine telif hakkı ödenmeksizin şarkılarından maddi gelir elde edildiğini iddia etmişti. Yurt içi kaynaklı olduğu belirlenen bir site ile aralarında hiçbir sözleşme olmadığını fakat şarkılarının bu sitede internet üzerinden satıldığını ifade eden Kayahan, internet sitesi yetkililerinin kendilerine ticari çıkar sağladığını belirmişti. Kayahan, hak sahibi olarak; şarkılarını çoğaltıp dağıtarak kendisine ticari kazanç sağlayan söz konusu sitenin yetkilerinin tespit edilmesini ve cezalandırılmasını istemişti.

SİTE YETKİLİLERİ SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Besteci şikayetinden dört yıl sonra hayatını kaybetse de Kayahan’ın eşi İpek Açar ve iki kızı, söz konusu şikayeti takip etti. İstanbul Fikri Sinai Suçlar Bürosu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, ifadelerine başvurulan site yetkilisi beş kişi, üzerlerine atılan suçlamayı kabul etmedi. Savcılık, şüphelilerin söz konusu eserleri internet sitesinde izinsiz şekilde yayınlayarak manevi ve mali haklara tecavüz suçu işledikleri tespit etiğini ileri sürerek beş yetkili hakkında ‘manevi haklara tecavüz’ iddiasıyla dava açtı. Dava, Kayahan’ın ölümünden sonra mirasçısı olan eşi ve kızlarının davaya katılmasıyla Fikri Sinai Haklar Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Nilüfer, Kayahan'ı unutmadı İlginizi Çekebilir Nilüfer, Kayahan'ı unutmadı

 

Kayahan'ı çocuklarla birlikte andı İlginizi Çekebilir Kayahan'ı çocuklarla birlikte andı