Sözcü Plus Giriş

Mahershala Ali kimdir? Oscar’da bir ilk

Bu sene Oscar Ödül Töreni'nin 89'uncusu düzenlendi. 2017 Oscar'da çok büyük bir skandalın yanı sıra bir ilk de yaşandı. En iyi yardımcı oyuncu dalındaki ödül Mahershala Ali'ye gitti. Böylelikle bu dalda ilk kez bir ödül Müslüman oyuncunun oldu. Peki, Mahershala Ali kimdir?

null
Güncellenme: 12:00, 27/02/2017
Mahershala Ali kimdir? Oscar’da bir ilk

Her sene büyük heyecana sahne olan ve milyonlarca kişinin gözünü kırpmadan seyrettiği Oscar Ödülleri’nin 89’uncusu gerçekleşti. “Her şey çok güzel gidiyor” derken bir anda tören kabusa döndü. Törenin sonunda en iyi film ödülü “La la Land” olarak açıklandı. Fakat gerçek daha sonra öğrenildi. Zarfların karışması nedeniyle en iyi filmin “La La Land” değil, “Moonlight” olduğu anons edildi. Herkes bir anda neye uğradığını şaşırdı ve büyük bir şok yaşandı.

OSCAR’DA BİR İLK

Bu yılki Oscar’da bir ilk yaşandı ve ilk kez “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında bir Müslüman ödüle layık görüldü. Ödülü “Moonlight” filminde gösterdiği başarılı performansla Mahershala Ali aldı.

MAHERSHALA ALİ KİMDİR?

Asıl adı Mahershalalhashbaz Gilmore olan oyuncu,16 Şubat 1974'te doğdu. Amerikan asıllı oyuncu sonradan müslümanlığı seçmiştir. Din değiştirmesi nedeniyle annesi ile büyük anlaşmazlığa düşen oyuncu, müslüman olduktan sonra ismini Mahershala Ali olarak değiştirmiştir. Amatus Sami-Karim ile evlidir. Kedisinin adını ünlü müzisyene ithafen ve aynı zamanda Kur’an’da adı geçen Nas koymuştur. 24 Şubat 2017 tarihinde eşi, Bari Najma adını verdikleri bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Amatus Sami-Karim ile evlidir. Kedisinin adını ünlü müzisyene ithafen ve aynı zamanda Kur’an’da adı geçen Nas koymuştur. 24 Şubat 2017 tarihinde eşi, Bari Najma adını verdikleri bir kız çocuğu dünyaya getirdi. 2016’da Juan karakterini canlandırdığı Ay Işığı filmiyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Altın Küre’ye aday olmuş, SAG Ödülünün ve Eleştirmenlerin Seçimi Ödülünün ise sahibi olmuştur. 89. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.