Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisindeki hata ‘Pes’ dedirtti
Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisindeki hata ‘Pes’ dedirtti
Prodüksiyonu için büyük paralar harcanan ancak iki bölümdür üçüncülükte kalan Mehmed Bir Cihan Fatihi adlı dizideki hata görenlere 'Bu kadar da olmaz' dedirtti.
Magazin 28 Mart 2018 - 14:48

Tarihi bir dizi yapmanın ne kadar büyük bir önem gerektirdiğini yapılan yanlışlardan anlayabiliyoruz. Bunun son örneğini henüz yeni yayınlanmaya başlayan Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde gördük. Osmanlı’ya metal kaşık kültürü çok sonradan gelmesine rağmen, Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Çandarlı Halil Paşa’nın yemek yerken metal kaşık kullanması dikkatli izleyicinin gözünden kaçmadı. Dizinin dün akşam ekrana gelen ikinci bölümünde de Çandarlı Halil Paşa’nın kızlarıyla yemek yediği sahnede metal kaşık kullanılması dikkatlerden kaçmadı.

“EN İYİ İHTİMALLE TAHTA KAŞIK KULLANILIYORDU”

Bu sahneyi yorumlayan tarihçiler, Osmanlı’ya metal kaşığın çok sonradan geldiğini belirterek “O dönem en iyi ihtimalle tahta kaşıklar kullanılıyordu” diyerek dizide mantık hatası yapıldığını vurguladı.

 

Son güncelleme: 14:49 - 28.03.2018
Etiketler