Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mehmed Bir Cihan Fatihi kadrosu efsane olmaya aday… Kimler var kimler! İşte oyuncular
Mehmed Bir Cihan Fatihi kadrosu efsane olmaya aday… Kimler var kimler! İşte oyuncular
Kanal D'nin uzun zamandır büyük bir merak ve ilgi ile beklenen dizi Mehmed Bir Cihan Fatihi kadrosu açıklandı! Kadroda kimler var kimler. Efsane olması beklenen kadroda Kenan İmirzalıoğlu’nun yanı sıra Gürkan Uygun, Büşra Develi, Çetin Tekindor gibi çok önemli isimler de yer alıyor. Peki oyuncu kadrosunda başka kimler var? İşte yanıtı...
Magazin 27 Şubat 2018 - 08:16

Başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu, Gürkan Uygun, Büşra Develi, Çetin Tekindor gibi önemli isimlerin olduğu Mehmed Bir Cihan Fatihi çok yakında başlıyor! Yönetmenliğini Cevdet Mercan'ın yaptığı ‘Mehmed Bir Cihan Fatihi’ dizisinde adını tarihe yazdıran bir padişahın bir imparatorluğun tarihindeki önemli yeri anlatılıyor.

MEHMED SULTAN KİMDİR?

II. Mehmed, 21 yaşında İstanbul'u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu'na son verdi ve bu olay birçok tarihçi tarafından Orta Çağ'ın sonu Yeni Çağ'ın başlangıcı olarak kabul edildi.Fetih'ten sonra Fethin Babası anlamına gelen “Ebû'l-Feth” daha sonraki dönemlerde ise “Çağ Açan Hükümdar” ve “Kayser-i Rûm” unvanları ile anıldı.

Dizinin fragmanındaki konuşma hala akıllarda. İşte o tanıtımda kullanılan cümleler:

Müjdelenen kumandan!

Stratejik, askeri ve kişisel dehası ile bir cihan fatihi olan Sultan Mehmed Han'ın 2. Kosova Savaşı görüntüleri ile birlikte zırhını giydiği sahnedeki sözleri herkesi derinden etkiledi.

“Ben Mehmed Han… Mehmedlerin ikincisi. Atam Osmangazi, babam Murad Han…

Doğdum…

Yaşamaz dediler… Yaşadım.

Sultan olamaz dediler… Oldum.

O şehri alamaz dediler…”

Güçlü oyuncu kadrosu ile adını tarihe sayfalarına altın harflerle yazdırmış bir padişahın zafere giden yol üzerinde yaşadıklarının anlatılacağı Mehmed Bir Cihan Fatihi yakında Kanal D'de!

Rüya kadro açıklandı İşte Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin oyuncuları

DİZİNİN KONUSU

“1451 yılında, babasının ölüm haberini alıp Manisa'dan Edirne'ye yani Payitaht'a doğru yola çıktığında, Sultan Mehmed'in bir büyük hayali vardı: Cihanın gözbebeği Konstantinopolis'i fethetmek. Ancak büyük hayalinin önünde aşılması zor, büyük engeller duruyordu. Şehir yüzyıllar boyunca defalarca kuşatılmış ama ne toplar güçlü surlarında tek bir gedik açabilmiş ne de Haliç'in devasa zinciri düşman gemilerine geçit vermişti.

Üstelik Mehmed şehri almak istiyorsa yalnız Bizans İmparatorluğu'na ve arkasındaki Hristiyan âlemine karşı değil, devlet içindeki en büyük muhalifi veziriazam Çandarlı Halil Paşa'ya karşı da mücadele etmek zorundaydı. Ama o engel tanımadı, askeri ve stratejik dehası, aklı ve zafere olan inancıyla, her türlü engeli aşarak ilerledi. Tahta çıktıktan iki yıl sonra şehri kuşattı, yalnızca 53 gün süren bir kuşatmanın ardından ‘imkansız' denileni başararak Konstantinopolis'i fethetti.

En büyük hayalini gerçekleştirerek adını tarihe yazdırdı. O günden sonra Fatih namıyla anılan Sultan Mehmed Han, bu zaferiyle yeni bir çağın kapısını araladı ve yüzyıllar boyunca kıtalara hükmedecek olan büyük bir Cihan İmparatorluğu'nun da temellerini attı.”

MEHMED BİR CİHAN FATİHİ’NİN DEV OYUNCU KADROSU

Dizide, Kenan İmirzalıoğlu'nun yanı sıra Gürkan Uygun, Büşra Develi, Hazal Filiz Küçükköse, Funda Eryiğit, Sedef Avcı, Ertan Saban, İsmail Demirci, Atsız Karaduman, Burak Tamdoğan, Meral Çetinkaya, Altan Erkekli, İdil Fırat, Toprak Sağlam, Kaan Çakır, Serdar Orçin, Yavuz Sepetçi, Leyla Tanlar, Mert Yazıcıoğlu ve Çetin Tekindor rol alıyor.

MEHMED BİR CİHAN FATİHİ 2. FRAGMANI

Son güncelleme: 08:17 - 27.02.2018