Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mehmetçik Kut’ül Amare Dizisi’nin ilk bölüm fragmanı geldi! Dizi ne zaman başlıyor? İşte Oyuncu kadrosu ve merak edilenler
Mehmetçik Kut’ül Amare Dizisi’nin ilk bölüm fragmanı geldi! Dizi ne zaman başlıyor? İşte Oyuncu kadrosu ve merak edilenler
1916'da 1.Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun İngilizleri bozguna uğrattığı çok önemli bir muharebenin konu edildiği 'Mehmetçik Kut'ül Amare' Dizisi'nin ilk bölüm fragmanı geldi! Dizi yeni sezonla birlikte TRT1 ekranlarında olacak. Peki dizinin kadrosunda kimler var? Kut'ül Amare zaferi nedir? Yayın tarihi belli mi? İşte diziye dair ayrıntılar...
Magazin 6 Ocak 2018 - 12:35

Yeni sezonda TRT1 ekranlarında yeni bir dizi başlıyor! Mehmetçik Kut’ül Amare. Diriliş Ertuğrul’un da yapımcılığını üstlendiği yapım şirketi tarafından hazırlanan dizide Serdar Gökhan, Kaan Taşaner gibi isimler var. İşte Mehmetçik Kut’ül Amare Dizisi’nin ilk bölüm fragmanı, oyuncu kadrosu ve dizi hakkında merak edilenler…

kutul-amare9

KUT’ÜL AMARE NEDİR?

Kut’ül Ammare, Bağdat’ın güneyinde, 6500 civarında kişinin yaşadığı bir kasabaydı… General Charles Townshend komutasındaki İngiliz (Hint) Tümeni Bağdat’a ilerlemeye çalışırken 23 Kasım 1915’te Selman-ı Pak Muharebesi’ni kazanamayarak geri çekildi ve Kut kasabasına sığınmak zorunda kaldı. Yeni kurulan Osmanlı 6. Ordusu’nun komutanlığına atanan Mareşal Von Der Goltz’un emriyle Irak ve havalisi komutanı Albay(Miralay) Sakallı Nurettin Bey’in kuvvetleri 27 Aralık 1915’te Kut kasabasını kuşattı. Böylece 29 Nisan 1916’ya kadar sürecek Kut Kuşatması başlamış oldu… İngilizler Kut’u kurtarmak için bir kaç kez General Aylmer ve General Gorringe komutasında hücuma geçtiyse de başaramayarak geri çekildi. İşte bu çatışmalardan 16 Ocak 1916’da Şeyh Saad muharebesinde geri çekilme emri veren 9. Kolordu Komutanı Sakallı Nurettin Bey görevinden alındı ve yerine Enver Paşa’nın kendisinden bir yaş küçük amcası Mirliva Halil Paşa getirildi!..

kutul-amare7

Yani daha sonra paşalığa yükselecek Sakallı Nurettin’in Kut’ül Ammare kuşatmasındaki varlığı yalnızca 19 gün sürmüştü!.. Bu tarihten 3 ay sonra 19 Nisan 1916’da Mareşal Von Goltz Bağdat’taki karargahında tifüsten ölünce yerine Halil Paşa getirildi. Yalnızca 10 gün sonra 29 Nisan 1916’da ise General Townshend, diğer 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 er Kut’da yaşanan açlık nedeniyle Osmanlı kuvvetlerine teslim oldu. Halil Paşa 6. Ordu’ya yayınladığı mesajda şöyle demişti: -Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale’de, ikinci zaferi burada görüyoruz. Kut’ül Amare’nin tarihi 19 Nisan 2016 tarihli Ümit Zileli’nin yazısından alınmıştır.

kutul-amare4

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ NEDİR?

I. Dünya Savaşı'nın Irak Cephesi'nde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiş bir kuşatma muharebesidir. 8.000 askerden oluşan İngiliz-Hint garnizonu Bağdat'ın 160 kilometre güneyinde Kut kasabasında Osmanlı ordusu tarafından kuşatıldı. 101 yıl önce 29 Nisan'da sonuçlanan kuşatma sonrasında İngilizlerin 6'sı general, 476'sı subay olmak üzere toplam 13 bin 309 askeri esir alındı. Bazı tarihi kaynaklara göre Osmanlı ordusunun Birinci Dünya Savaşı'nda, Çanakkale'den sonra en büyük zaferi olan Kut'ül Amare 1952 yılına kadar Türk Ordusu tarafından bayram olarak kutlanıyordu.

kutul-amare2

OYUNCU KADROSU

kutul-amare1

Serdar Gökhan (Hüsrev)

Son olarak Diriliş Ertuğrul dizisinde  Süleyman Şah karakterine hayat vermiştir. Binlerce projede yer almıştır. Yeşilçam'ın yaşayan efsaneleri arasında yer almaktadır.

kutul-amare6

İsmail Ege Şaşmaz (Mehmet)

1993 yılında Manisa'da doğan İsmail Ege Şaşmaz 24 yaşındadır. Güne Bakan ve Aşk Yalanı Sever dizilerinde rol alan İsmail Ege Şaşmaz  ilk olarak ise Serçe Sarayı dizisinde rol almıştır. İsmail Ege Şaşmaz ise son olarak Aşk Laftan Anlamaz dizisinde İbrahim karakterine hayat vermiştir.

kutul-amare8

İlker Aksum (Cox)

Son olarak Poyraz Karayel dizisinde Çınar karakteri ile izleyicilerin karşısına çıkmıştır.

Emre Başer

1979 Sivas doğumludur. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Son olarak Vatanım Sensin ve Muhteşem Yüzyıl Kösem dizilerinde rol almıştır.

Kaan Taşaner (Süleyman Askeri)

Özgür Kaya

MEHMETÇİK KUT’ÜL AMARE NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Mehmetçik Kut’ül Amare 18 Ocak Perşembe Günü ekranlarda olacak!

NEREDE ÇEKİLECEK?

Konya'da çekilecek dizi için belediyenin desteği ile geniş bir plato kurulacak.

MEHMETÇİK KUT’ÜL AMARE’YE SÜRPEİZ İSİM

Yapımcılığını Bozdağ Film'in, yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan'ın üstlendiği; başrollerini İsmail Ege Şaşmaz, Kaan Taşaner ve Serdar Gökhan'ın paylaştığı yapımın kadrosuna Cox rolüyle daha önce ‘Yabancı Damat', ‘Canım Ailem', ‘Bizim Yenge', '20 Dakika', ‘Yeşil Deniz' ve ‘Poyraz Karayel'de rol alan İlker Aksum dahil oldu. Oyuncu, dizi için at binme dersleri almaya başladı.

İŞTE MEHMETÇİK KUT’ÜL AMARE DİZİSİNİN İLK BÖLÜM FRAGMANI