Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Murat Dalkılıç’ın sağlık sorununa teşhis konuldu
Murat Dalkılıç’ın sağlık sorununa teşhis konuldu
Pop müzik dünyasının sevilen ismi Murat Dalkılıç bir süredir yaşam kalitesini düşüren sağlık sorunları yaşıyordu. Dalkılıç'ın Amsterdam tatili dönüşü detaylı bir sağlık taramasına girdiği ortaya çıktı. Doktorlar sanatçıya vertigo teşhisi koydu.
Magazin 4 Mart 2018 - 16:08

Popçu Murat Dalkılıç’tan hayranlarını korkutacak haber geldi.

Sevgilisi oyuncu Hande Erçel ile iki hafta önce Amsterdam’a tatile giden ünlü popçu, tatilde sağlık sorunları yaşamıştı.

murat-dalkilic-sli-1Sürekli başı dönen ve midesi bulunan Murat Dalkılıç, İstanbul’a döner dönmez soluğu tam teşekküllü bir hastanede aldı. Dalkılıç’a doktorlar vertigo teşhisi koydu.

Vertigo nedir?

Vertigo bir rotasyon hareketidir. Bu durum, eşyaların hastanın etrafında bir eksen çevresinde dönüyor hissi veya gözler kapalı iken hastanın eşyalar etrafında dönüyormuş hissi olarak da tarif edilebilir. Vertigo bir hareket halisünasyonudur ve olmayan bir hareketin algılanmasıdır. Vertigo, başlı başına bir hastalık değildir ancak pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Tahminlere göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 5 ile 10’u vertigoyla tanışmış durumdadır.

Vertigo belirtileri nelerdir?

En belirgin belirtisi baş dönmesidir ve genellikle iç kulaktaki denge sisteminde ortaya çıkan bir sorundan kaynaklanmaktadır.
Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmesi beraberinde kulakta basınç hissi
Kulak çınlaması
İşitme azlığı
Bulantı – kusma
Kulak akıntısı
Gözlerde anormal hareketler gözlemlenebilir.

Vertigo tanısı nasıl konur?

Hastalığın doğası gereği vertigonun sebebi araştırılırken, tanısı ancak dışlama yöntemleriyle koyulabilmekte ve hastalar tanısı konulana kadar yukarıda belirtilen birçok bölüm tarafından muayene edilmek ve çok çeşitli tetkiklerin yapılması durumunda kalabilmektedirler. Ani başlangıçlı baş dönmesi şikayeti ile başvuran bir hastada ilk olarak yapılması gereken bu durumun santral (beyin kaynaklı) mı, yoksa periferik (beyin dışı) mi olduğunu belirlemektir. Periferik kaynaklılar genel olarak daha iyi seyirlidirler. Periferik kaynaklı vertigo nedenleri en çok iç kulak ve orta kulak hastalıkları nedeniyle oluşmaktadır. Oysa santral kaynaklı bir baş dönmesi beyin kanaması, beyin enfarktüsü gibi acil müdahale ve hatta yoğun bakım gerektirebilir. Vertigonun sebebi bulunduktan sonra, tedavisi ilgili hekimin muayene sırasında hastaya yaptıracağı basit bazı baş hareketlerinden, çeşitli medikal tedavilere ve gerektiğinde cerrahi tedaviye kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Son güncelleme: 17:28 - 04.03.2018