Müslüm Gürses kimdir? Müslüm Gürses aslen nereli ve kaç yaşında?

Müslüm Baba olarak şarkılarıyla ve duruşuyla milyonların sevgisini kazanan Müslüm Gürses'in hayatı hakkındaki bilgileri sayfamızda sizlerle paylaşıyoruz. Sanat dünyasında önemli bir yeri bulunan Müslüm Gürses'in yaşamından tüm detyalar haberimizde. Peki Müslüm Gürses kimdir, kaç yaşındadır ve aslen nerelidir? İşte tüm bu soruların yanıtı ve sanatçının yaşamından bilgiler...

Müslüm Gürses kimdir? Müslüm Gürses aslen nereli ve kaç yaşında?

Sanat yaşamına 1965 yılında başlayan Müslüm Gürses’in ölümünün üzerinden yedi yıl geçmesine rağmen sevenleri tarafından özlemle anılıyor. Yakın zamanda filmi de yapılan Müslüm Gürses’in hayatı hakkındaki tüm detayları sayfamızda sizler için derledik. İşte Müslüm Gürses kimdir? sorusunun yanıtı ve Müslüm Gürses ile ilgili tüm detaylar.

MÜSLÜM GÜRSES KİMDİR?

Müslüm Gürses’in doğum adı Müslüm Akbaş’tır. 7 Mayıs 1953 Fıstıközü, Halfeti, Şanlıurfa doğumlu sanatçı, 3 Mart 2013 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir. Türk arabesk ve halk müziği sanatçısı. Müzik dünyasında “Müslüm Baba” olarak tanınır.

Son yıllarda bazı pop ve Rock tarzındaki parçaları da repertuvarına katarak Bülent Ortaçgil’in “Sensiz Olmaz”, Nilüfer'in “Olmadı Yar”, Teoman'ın “Paramparça”, Tarkan'ın “İkimizin Yerine”, Şebnem Ferah’ın “Sigara” ve Kenan Doğulu’nun “Tutamıyorum Zamanı” adlı çalışmalarını da seslendirdi. 1979 yılında ilk defa “İsyankar” filmiyle kamera karşısına geçen Gürses, toplam 38 sinema filminde rol almıştır.

ÇOCUKLUĞU

7 Mayıs 1953’te Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi’nin Fıstıközü köyünde kerpiç bir evde dünyaya geldi. Annesinin adı Emine’dir. Babası Mehmet Akbaş rençberlik yapar, türkü söylemeyi sever, bağlama çalardı. Akbaş çiftinin Müslüm’den sonra Ahmet adında bir erkek, Zeyno adında bir de kız çocukları oldu. Müslüm Gürses’in çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa’da geçti. Gürses üç yaşındayken ekonomik nedenlerden dolayı ailecek Adana’ya göç ettiler.

SANAT YAŞAMI

Müslüm Gürses, şarkıcılığa 1965 yılında, küçük yaşta Adana’da bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı, aynı zamanda Halkevine de gitti. Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı. Ayrıca ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi'nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Sesiyle küçük yaşlarda dikkat çeken Gürses, kendisiyle yapılan bir röportajda o dönemle ilgili olarak şunları söylemiştir: “İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana’da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu’nda sanatçı oldum”. Soyadını da orada çalışırken “Gürses“ olarak değiştirirler.

1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosu’nda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi. 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45’likleri çıkarmaya başladı. İlk plağı 1968 tarihli “Emmioğlu/Ovada Taşa Basma” plağıdır ve Ömür Plak, Adana basımıdır. Ömür Plak ile toplam 4 adet 45’lik yaptı. İstanbul’a gelen Gürses, Selahattin Sarıkaya’nın sahibi olduğu Sarıkaya Plak ile 2 adet 45’lik plak doldurdu: “Giyin Kusan Selvi Boylum/Hayatımı Sen Mahvettin” ile “Gitme Gel Gel/Haram Aşk”. Daha sonra 1969 yılında yine İstanbul’da Palandöken firması ile çıkış parçası olan “Sevda Yüklü Kervanlar”ı içeren “Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma” isimli 45’lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırmıştır. Gürses, bu plaktan sonra askerliğini yaptı, tekrar İstanbul’a gelerek aynı firmada plaklarını çıkarmaya devam etti. Palandöken firması ile tam 13, sonra Bestefon firması ile tam 4, daha sonra Hülya Plak ile 15 ve nihayet Çın Çın Plak ile 2 adet 45’lik plak doldurdu. 1999 yılında Müslüm Gürses'in o dönemde 15 yıl boyunca albümlerini çıkardığı Elenor Plak firmasıyla yolları ayrıldı. Ocak 2006’da Gönül Teknem adlı albümü Seyhan Müzik etiketiyle raflardaki yerini almıştır. Gürses'in, 2006'da yazar Murathan Mungan'la ortak projesi “Aşk Tesadüfleri Sever” Pasaj Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Mungan'ın sözlerini yazdığı, David Bowie'den Garbage'a, Leonard Cohen'den Jane Birkin'e birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirdi. Sonra 2009 yılında yine ayni firmadan çarpıcı bir albüm “Sandık” ile Müslüm Gürses sahnelere geri döndü. 2010 yılının Kasım ayında yeniden Pasaj Müzik ile “Yalan Dünya” isimli bir albüme imza attı.

ÖLÜMÜ

Müslüm Gürses, 15 Kasım 2012 Perşembe günü Memorial Hastanesi’nde geçirdiği by-pass ameliyatından sonra akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı ve solunum cihazına bağlandı. Gürses, 3 Mart 2013’te, yaklaşık dört aydır tedavi görmekte olduğu İstanbul Memorial Hastanesinde hayatını kaybetti. 4 Mart 2013 günü Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

ALBÜMLERİ

Ah Gülüm
Aldatılanlar
Alışacağım
Benden Bu Kadar
Bir Avuç Göz Yaşı
Bir Bilebilsen
Bir Fırtına Kopacak
Bir Kadeh Daha Ver
Biz Babadan Böyle Gördük
Dağlarda Kar Olsaydım
Dertler İnsanı
Dünya Yalan
Esrarlı Gözler
Gitme
Güle Güle Git
İnsaf / Kahire Resitali
İsyanım Var & Topraktan Bedene
Konser
Küskünüm
Mahsun Kul
Müzik Ziyafeti
Nerelerdesin
Sandık
Senden Vazgeçmem
Sevda Yolu
Tanrı İstemezse
Usta / Ne Yazar
Uyanma Zamanı ( Kıyak Bitti )
Vay Canım Vay
Veda / Ervah-ı Ezelden
Yalan Dünya
Yaranamadım
Yaşamalısın
Yıkıla Yıkıla