Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Müzik, vazgeçmediğim metresim…
Müzik, vazgeçmediğim metresim…
‘Efsane Türküler’ adlı yeni albümü bahanesiyle bir araya geldiğimiz, hukuk mezunu, gazeteci, şair, oyun yazarı, besteci, söz yazarı, yorumcu ve televizyoncu Soner Olgun’la pek çok konuda sohbet ettik…
Edda SÖNMEZ
Magazin 22 Nisan 2017 - 01:10

Türk müziğinin on parmağında on marifet ismi Soner Olgun, Türkiye'nin çeşitli yörelerinden dokuz, iki Azerbaycan ve bir Kırım türküsünden oluşan 12 eserlik bir albüm çıkardı. Albüm Türkiye'nin en önemli müzisyenlerinin katkısıyla hazırlandı. Olgun'la yeni çıkan albümünü, müzik aşkını ve hayatını konuştuk.

5

– Müzik sizin için ne ifade ediyor?
Müzik herkese tavsiye edeceğim olağanüstü bir sevgilidir. Hayatım boyunca iyi ve kötü giden ilişkilerim oldu fakat müzik, hayat boyu vazgeçmediğim metresim oldu. Dünyanın en iyi terapi aracı müziktir.
– Albümün sadece türkülerden oluşması bilinçli bir tercih miydi?
Evet çünkü türküleri Soner Olgunca bir yorumla, yani çağdaş müziğin bütün olanaklarıyla nasıl yansıtabilirim sorusunun cevabını anca buldum. Onun için sadece türkülerden oluşan bir albüm yaptım.

1

Ülkemizin iki ortak paydası: Mustafa Kemal Atatürk ve türküler

– “Ülke insanı olarak derdimizi en iyi türkülerle anlatıyoruz” diyebilir miyiz?
Türkiye'de türküler halkın şiiridir. Türküler halkın edebiyatıdır, rehabilitasyonudur, tedavisidir. Türkiye'de türküler doğal olarak ortak paydadır. Bu ülkede iki ortak payda var; birincisi Mustafa Kemal Atatürktür. Çünkü bu ülkenin Kurtuluş Savaşı'nın önderidir ve Cumhuriyetin kurucusudur. Bunu hiç kimse tartışamaz. İkinci ortak payda da türkülerdir.

3

En olgun yıllarımı eşime feda ettim

– Eşiniz vokalistliğinizi de yapıyor. Sürekli birlikte olmak sizi sıkıyor mu?
Eşimle 24 saat birlikteyiz ve 15 yıldır benim ilham kaynağım eşim Özlem Hanım. O, sahnemin komutanı gibi. Dinleyicilerimizin de çok ilgisi var kendisine. Onunla gurur duruyorum. Aynı sahneyi paylaştığımızdan onun iyi bir şarkıcı olduğunu keşfettim. Bunda benim de küçük bir katkım olduysa bu beni ancak gururlandırır. Ayrıca çok güzel bir kadın olduğu için onunla beraberim.
– Kırk küsurlu yaşlardayken evlendiniz eşinizle. Bu konuda ne söylemek istersiniz?
O yaşlar benim en şahane yıllarımdı. En olgun ve kendime geldiğim yıllarımı ben Özlem Hanım'a feda ettim. Bir erkek için en iyi yıllar 40'lı yaşlarıdır. Çünkü bir erkeğin adam olma yaşı 40'lı yaşlarıdır. Herkese de kırk yaşından önce evlenmemesini tavsiye ediyorum. Çünkü kendimden biliyorum; ben ancak kırkımdan sonra adam oldum..

4

Bu albümümde hep aynı kadına şarkı söylüyorum

– Albüm çıkarmanın gün geçtikçe zorlaştığı bir ortamda gösterdiğiniz cesaret takdire şayan…
Albüm çıkarmak cidden büyük bir yatırım ve akıllı işi değil. Bunu çok net söylüyorum. Albümümde, randevu almanın dahi zor alacağı kişiler çaldı. Bu tür projeler insanların büyük emeğiyle oluyor.
– Albümünüzü dinleyenler ne düşünecek?
Türküler herkese hitap ediyor. “Hiç türkü sevmiyorum” diyen insanlar bile albümü dinlediklerinde türkülerle kesinlikle bir ilişki kuracak.
– ‘Efsane Türküler'i diğer albümlerden ayıran nedir?
Konsept albüm olması. Albümdeki bütün kliplerde Zeynep Gülmez oynayacak. Bu 10 küsur klip yayınlandığında da ortaya bir hikaye çıkacak. Bu albümde ben hep aynı kadına şarkı söylüyorum.

2

Profesyonel hayatım açısından kendimi çok yeni ve genç hissediyorum

– Şu an hayatınızın hangi dönemindesiniz?
Hayatta olgunluk döneminde olduğumu düşünüyorum. Profesyonel hayatım açısından ise kendimi çok yeni ve genç hissediyorum. 17 yıldır İstanbul'daki bir mekanda sahne aldım. İki yıldır da piyasanın içindeyim. Piyasada olma süremde ilk çıkardığım albüm de ‘Efsane Türküler'.

7

Hukukla ilgili bir dokun bin ah işit!

– Hukuk eğitimi almış bir kişi olarak değerlendirmeniz gerekirse, Türkiye'deki hukuku nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye'de hukukun işlemediğini bugün Sayın Cumhurbaşkanı dahi biliyor. Türkiye'de bir sürü şey hukuksuz gidiyor ve bunun açıklanır bir tarafı yok. Türkiye'deki temel sorun, hukuku kimsenin önemsememesi. Hukuku temel bir sorun olarak kimse ele almadı. Fakat ekonomi de, adalet de hukuka bağlı. Ama hukuk yıllardır önemsenmiyor. Hukukla ilgili bir dokun bin ah işit.
Ben yıllardır telif ücreti alamayan bir insanım bana ne hukukundan bahsediyorsunuz. Ne hukuku efendim hukuk adalet getirir.

– Soner Olgun ismini duyduğumuzda aklımızda canlanan imaj uzun yıllardır hiç değişmedi. Kariyeriniz boyunca hiç imaj değişikliği talebinde bulunanlar olmadı mı?

Çok oldu isteyen. Beni ikna edemediler. İkna edilmeye çok açık bir insanım ama ikna edemediler. Sakalını kes diyen mi olmadı, saçlarını boyat diyen mi olmadı. Niye? Genç görünecekmişim. Bunlar beni ikna edecek bir şey değil. Bunu hep söylüyorum ben tiyatro terbiyesinden geliyorum gerekirse sakalda keserim, saçta boyatırım.

Son güncelleme: 12:23 - 22.04.2017