Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Nejat Toksoy kaç yaşındaydı? Nejat Toksoy kimdir?
Nejat Toksoy kaç yaşındaydı? Nejat Toksoy kimdir?
Mavi Işıklar grubunun solisti Nejat Toksoy hayata gözlerini yumdu. 60'l ıve 70'li yıllara damga vuran grubun solisti Nejat Toksoy 11 Mayıs'tan beri yoğun bakımdaydı. Peki Nejat Toksoy kimdir, kaç yaşındaydı?
Magazin 9 Temmuz 2019 - 11:23

Nejat Toksoy 1946 yılında dünyaya geldi. Nejat Toksoy ve arkadaşları 1964 yılında Mavi Işıklar müzik grubunu kurdu. İşte Nejat Toksoy hakkında merak edilenler…

NEJAT TOKSOY KİMDİR?

1946 doğumlu Nejat Toksoy, Mavi Işıklar grubunun kurucusu ve solistidir. 1960’ların ünlü grubu, Nejat Toksoy öncülüğünde Çetin ve Metin Yavuzdoğan kardeşler, Cihat Günaydın ve Zamir Manisa tarafından 1964’te İstanbul Erkek Lisesi’nde kuruldu.

‘Twist temposunda’ icra ettikleri ‘Helvacı Helva’ türküsüyle Hürriyet’in ilk kez düzenlediği ‘Altın Mikrofon’ yarışmasına katılıp ikinci oldular. Yarışmanın ardından Mavi Işıklar grubu müzik dünyasında hızla yükseldi. Plak çıkardılar, konserler verdiler, gece kulüplerine çıktılar, ödüller aldılar.

Mavi Işıklar işin şov kısmını da ihmal etmeyen, bir örnek sahne kostümleri diktiren, sahneye bir yatak odası kurup pijamalarla çıkan gencecik beş delikanlının hikâyesiydi.

Mavi Işıklar bir dönem devam etti sonra dağıldı. 90’larda yeniden bir araya gelip Kırkbeşlik Bar’da konser verdiler.

AYNI YIL İÇİNDE HEM EŞİNİ, HEM KIZINI KAYBETTİ

2010 yılında kızı Derya Toksoy’u kanserden kaybeden usta isim, aynı yıl eşi Leyla Balaban’ı da kaybetti.

Son güncelleme: 11:46 - 09.07.2019