“N’olur Kaş’ı yok etmeyin!”

Güzel Oyuncu Cansın Özyosun’un 900 metre yüksekteki feryadını Sözcü Pazar duydu:

“N’olur Kaş’ı yok etmeyin!”

Mayıs Kraliçesi, Küçük Ağa, Yer Gök Aşk, Kılıç Günü, Melekler Korusun, Genco, Gümüş, Çocuklar Duymasın, En Son Babalar Duyar, Bücür Cadı ve Eltiler dizilerinde izlediğimiz güzel oyuncu Cansın Özyosun, Kaş'ta yapılması planlanan havaalanını protesto etmek için yamaç paraşütüyle atladı…

Güzel, alımlı, yetenekli ve özellikle de gözü kara… Genç oyuncu Cansın Özyosun, Kaş'ta yapılması planlanan havaalanına karşı doğanın katledilmesini önlemek için yamaç paraşütüyle 900 metreden uçarak haykırdı: “N'olur Kaş'ı yok etmeyin!”. Özyosun'la İstanbul'da buluştuk…
– Bu atlayışın nedeni sadece spor ya da adrenalin değil galiba…
Yamaç paraşütüyle atlamamın nedeni Kaş'a olan aşkımdır. Dikkatleri Kaş'a çekmek istedim.

7

ÇOK KORKTUM

– Ne kadar yükseğe çıktın?
650 metreden atladım ve termik hava akımlarını kullanarak 900 metreye kadar çıktım.
– Bu olayın riski yok mudur hiç?
Bu olayın riski, pilotların deneyimi ile doğru orantılıdır. Eğer pilot maceraya kalkışmaz ve kendi limitlerini zorlamazsa hiçbir riski yok. Ben de 15 yıllık tecrübelerine güvendiğim Fly Lycia okulunun deneyimli pilotları ile uçtum.
– Korkmadın mı?
Çok açık ve net söylemem gerekirse, evet, gerçekten korktum. Ama bu uçuşun hedefi tüm korkularımı unutturdu.

DOĞA ÖNEMLİ

– Verdiğin mesaja gelelim…
Ben yamaç paraşütüyle atlayıp Kaş'ta havaalanı yapılması beklenen alanın doğa güzelliğine dikkat çekmek istedim. Bu bölge, aynı zamanda 22 antik şehirle çevrili olup inanılmaz kıyıları, bitki örtüsü ve su altı zenginlikleri ile değerli bir sahil kasabasıdır. Çok kıymetlidir.
– Her şey ne zaman başladı?
25 Şubat 2016 tarihinde yetkililer gelerek Kaş ilçesinin Çomucak – Pınarbaşı – Çukurbağ – Ağululu köylerinin arasındaki bölgeyi havaalanı için öngörülen arazi olarak belirlediler. Bunun üzerine de Kaş Sivil Toplum Kuruluşları bir araya gelerek bir dayanışma, bir ortak düşünce yarattı. “Son Kale Kaş” sloganıyla direniyoruz.
– Bu bölgeye havaalanı yapılırsa ne ya da neler olur?
Bu bölgeye havaalanı yapılırsa Likya Orkidesi yok olacak. Bu orkide dünyada sadece Kaş'ta bulunuyor. Ayrıca tarihi eserler zarar görecek, yamaç paraşütü bitecek, denizler kirlenecek… Bana göre belki de Kaş'ın sonu gelecek. İşte bunu anlatabilmek için 650 metreden 900 metreye süzülerek, çok deneyimli pilot Sinan Demirtaş ile Kaş semalarında uçtuk, bizim de bir sözümüz olsun istedik. 900 metre yükseklikte ‘Ne olur Kaş'ı yoketmeyin ve Kaş semalarını yamaç paraşütüne bırakın' dedik. Buranın duble yollara değil, doğallığını korumaya ihtiyacı var. Kaş'ı Kaş yapan özelliklerin mutlaka korunması gerekiyor.

8

SANAT DÜNYASI DESTEK VERMELİ

– Sözcü Pazar'dan vermek istediğin bir mesaj var mı?
Tüm sanat dünyasına sesleniyorum, ne olur Kaş'ın kurtulması için sizler de bir şeyler yapın. Dilerim, geç kalmadan sesimizi duyururuz ve Kaş'ın doğal zenginliği kurtulur.
– Gelelim oyunculuğuna...
Leyla Akçağlılar, Betül Mardin ve Abdullah Oğuz ve tabii ki Birol Güven hayatıma yön veren isimler oldu. Sekreterlik için başvurduğum Bebek S Restoran'da Leyla Hanım'ın isteği üzerine halkla ilişkilere geçtim. Orada tanıştığım sevgili İzzet Öz vesilesi ile de İmage Halkla İlişkiler'in kadınlar ordusuna katıldım. Duayen Betül Mardin'le aynı çatı altında oldum. 16-17 yıldır ekranda ve tiyatrodayım. Oyunculuğu seviyorum.

9

GERÇEK TiYATRO AŞIĞIYIM

– Hangi dizilerde rol aldın?
Geçmişe doğru gidersek; Mayıs Kraliçesi, Küçük Ağa, Görüş Günü Kadınları, Hayatımın Rolü, Yer Gök Aşk, Kılıç Günü, Melekler Korusun, Genco, Gümüş, Daha Neler, Kadın Her Zaman Haklıdır, Kapıları Açmak, Çocuklar Duymasın, En Son Babalar Duyar, Bücür Cadı ve Eltiler'de oynadım.
– Oyunculuk devam edecek mi ?
Oyunculuk benim serüvenim, elbette devam edecek. Oyunculuk içimdeki çocuğu koruyor. Öğrenme isteğimi tetikliyor, iyi hissettiriyor, enerjimi yukarı taşıyor.
– Dizilerin durumunu nasıl değerlendiriyorsun?
Dizilerin çalışma koşulları ne yazık ki çok zor. Kime sorsanız dertli. Dilerim bir çözüm bulunur.
– Hayatında tiyatro da var…
Ben gerçekten tiyatro aşığıyım. Ekran ile sahne arasında çok enteresan geçişler var, bu büyülü geçişi çok seviyorum. Elimden geldiğince tiyatro sahnesine çıkmak istiyorum, orada olmayı seviyorum.

10