Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ödüllü Falcı
Ödüllü Falcı
‘İstanbullu Gelin’ dizisinin falcısı, Altın Koza ödüllü oyuncu Nilay Erdönmez, ŞIK’a konuştu.
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 21 Nisan 2017 - 00:41

Bugünlerde, Özcan Deniz'le Aslı Enver'in başrolü paylaştığı ‘İstanbullu Gelin' dizisinde Nilay Erdönmez'i konağın mutfağında görevli olan ve hanımına bol bol kahve falı bakan Asiye rolünde izliyoruz. Genç oyuncuyla Nişantaşı'ndaki CoffeeBain'de buluştuk; sinema, tiyatro ve diziler üzerine konuştuk.

17

Nilay Erdönmez, 26 yaşındayken 2012 yapımı ‘Gözetleme Kulesi' filmindeki Seher rolüyle Adana Altın Koza Festivali'nde ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazandı. Ardından aynı ödülü çeşitli festivallerden dört kez daha aldı. Çeşitli tiyatro topluluklarında oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. ‘Güzel Günler' filminde, ‘Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam' ve ‘Sevdaluk' dizilerinde oynadı. ‘Mezarcı' ve ‘Bütün Saadetler Mümkündür' adlı filmlerde başrolde geçti kamera önüne.

Önce ‘İstanbullu Gelin' dizisini ve oradaki rolünü konuşalım…

Dizide konağın mutfağında çalışan Asiye rolündeyim. Asiye, üçüncü gözü açık ve içe dönük biri. “Mutfağın saklanan görevlisi” de diyebiliriz onun için. Asiye farklı bir karakter, bir sürü gizli hikayesi de var. Bugüne kadar böyle bir role bürünmemiştim.

4

Ekranda çok sayıda dizi var. Günümüzdeki yapımlarla ilgili ne düşünüyorsun?
Dizi sayısının fazla olması sektörün gelişmesi açısından olumlu bir gelişme. Fakat bölüm süreleri çok uzun, harcanan emekler ise çok büyük. Pek çok dizi yurt dışına pazarlanıyor. ‘İstanbullu Gelin' ise oyuncularından teknik ekibine kadar çok başarılı, yetenekli isimlerle dolu. Bu dizinin ekibinde olmaktan memnunum.

Oyuncu daha donanımlı olmak için kendini nasıl besler?
Başkalarını bilemem ama ben tiyatro yapıyorum. Tiyatronun dinamikleri çok başka çünkü anlık oynarsın ve biter.
Tiyatroda oynamak mesleğinde sana ne gibi avantajlar sağladı?
Tiyatro, canlandırdığım karakteri sıfırdan yaratma ve detaylı şekilde ortaya koyma yeteneğimi geliştirdi…

15

Gündeminizde yeni bir oyun var mı?
‘Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar' adlı tek kişilik bir oyunum var. Müzede olan bir ailenin hatıralarını konu alan oyunda yaşanmış olanları sadece ses olarak duyuyoruz. Bu arada kaybolan bir de traktör var. Tüm oyun bir piramidin içinde geçiyor.
‘Gözetleme Kulesi' filmiyle Adana Altın Koza Festivalinde ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü' aldın. Ödülünü Nejat İşler'in elinden almak nasıl bir duyguydu?
2012'de ‘Gözetleme Kulesi' filmindeki Seher rolüyle biri Altın Koza olmak üzere farklı organizasyonlarda toplam beş tane ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü' kazandım. Altın Koza ödülünü Nejat İşler'in elinden alırken bacaklarım titriyordu. Ödüller oyuncu için müthiş bir motivasyon sağlıyor.

14

Oyunculuk anlamında ne kadar cesursun?
Oyunculuk konusunda çok cesurum. Rolümün gerektirdikleri beni korkutmaz. Oyunculuk sosyal mühendisliktir. Bir karakter yaratmak çok zahmetli iştir, emek ve sevgi ister. En önemlisi de cesaret ister.

Dizide konağın hanımına fal bakıyorsun. Peki özel hayatında kahve falıyla aran nasıl?
Kahve falıyla hiç aram yok. Elbette arkadaşlarla sohbetlerimde birkaç kez fal bakmışlığım ve fal baktırmışlığım oldu. Kahve telvesi bana göre hayvan bahçesi gibi. (Gülüyor). O telveden arslanlar, filler, kuşlar, balıklar, atlar çıkıyor.

Son güncelleme: 06:51 - 21.04.2017