Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Orhan Gencebay, ‘MESAM’ı Aleviler ele geçirdi’ lafını etti mi?
Orhan Gencebay, ‘MESAM’ı Aleviler ele geçirdi’ lafını etti mi?
Başında bulunduğu MESAM Başkanlığını bıraktıktan sonra Arif Sağ ile ufak çaplı bir polemiğe giren Orhan Gencebay bir dönem yaptığı 'Akil İnsan'lıkla ilgili açıklamalarda bulundu.
Magazin 11 Mart 2018 - 08:22

Arabesk müziğin Orhan Babası olarak anılan ve yıllardır çizgisinden sapmayan Orhan Gencebay, Posta’ya verdiği röportajda ilginç açıklamalarlarda bulundu. MESAM’la ilgili süreçten bahseden Gencebay, en dikkat çekici açıklamalarıysa ‘Akil İnsan’lık ve yandaşlıkla ilgili oldu. İşte Gencebay’a yöneltilen o sorular ve yanıtları:

“MESAM’ı Aleviler ele geçirdi, buna izin vermeyeceğim” demişsiniz…

Asla böyle bir şey demedim, demem de mümkün değil. Alevilik, gerçek Alevilik Türklüğün özünde var. Bizim ülkemizde, din, dil,ırk farklılığı vardır ama ayrılığı kesinlikle yoktur. Ben gerçek Alevilere çok saygılıyım, onları çok seviyorum.

‘Gerçek olmayan Alevi’ nasıl oluyor?

Alevi felsefesine uymayanların çoğu Alevi olduğunu söylüyor. Belki onlar Allah’a da inanmıyor. Ben onlara Alevi diyemem. Gerçek Alevilikte aynı Allah, aynı Peygamber, aynı Kuran ve aynı ilkeler vardır. İslam bir tanedir. Ayrıca ben de bu felsefeden geliyoru, Alevileri de, Aleviliği de çok seviyorum. Ben halkın sanatçısı olarak nasıl olur da Türk, Kürt, Ermeni, Alevi, Sünni diye ayrım yapabilirim? Halkı olduğum için beni böyle şeylerle yıpratmak istiyorlar. Ama bu iftiralar Orhan Baba’nın üzerine yapışmaz da, yakışmaz da…

Siyaset yakıştırmaları bir dönem ‘Akil İnsan’ olduğunuz ve devletin resepsiyonlarında sık görüldüğünüz için mi acaba?

Akillikten pişman değilim. Gelmiş geçmiş en büyük akil adam Atatürk’tür. ‘Akil İnsan’ olayı da şöyle oldu: Dönemin Başbakan yardımcısı Beşik Atalay beni aradı. “Orhan Bey sizi akil insan seçtik. Ülkemiz için elinizi taşın altına koyar mısınız? dedi. “Bunu kime söyleseniz şeref duyar, ben de şeref duyarım” dedim. Ülke için yaptım bunu, kimse için değil, sadece vatan için…

“Sanatçı muhalif olmalı” diyen de var…

Sanatçı muhalif de, yandaş da olmaz. Sanatçı sanatçıdır. Halk onun sanatını seviyor, görüşünü değil. Her insanın görüşü var, Erdoğan’ı sevebilirsiniz de, eleştirebilirsiniz de… Bunda problem yok. Emine Erdoğan’ın, ‘Enerji Veren Kadınlar’ etkinliğine davet edildim, katıldım. Şimdi yandaş mı oluyorum? Ne alaka? Sanatçı her yere gider.

Son güncelleme: 09:10 - 11.03.2018