Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Prof. Dr. Orhan Kural’dan ‘Arif v 216’ filmi hakkında suç duyurusu
Prof. Dr. Orhan Kural’dan ‘Arif v 216’ filmi hakkında suç duyurusu
Bugüne kadar sigaraya açtığı savaşla tanınan ve sigaranın geçtiği her projeyi yargıya taşıyan Prof. Dr. Orhan Kural, yine Cem Yılmaz'ı hedefl aldı. Kural, 'Arif v 216' filminin gençleri tütün ve diğer bağımlılıklara özendirdiği iddiasıyla Cem Yılmaz hakkında da suç duyurusu yaptı.
Magazin 9 Ocak 2018 - 11:19

CAN ÖZÇELİK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesi veren Bağımlılığa Hayır Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Yılmaz'ın filmlerinde bu özendirmeyi ‘planlı ve sistematik’ olarak uyguladığını öne sürdü. Dilekçede şöyle denildi: “Bu tür eylemler sigara firmalarının gizli reklam araçlarından olduğu son zamanlarda Sarıay Derneği’miz tarafından alınan duyumlar arasındadır. Bu film hakkında iki gündür çok sayıda telefon aldık. Halkımızın bir bölümü artık gerçekleri anlamaya başladı. Yüksek miktarda ceza verilmediği veya denetimsiz bırakıldığı takdirde bu tür vakıaların tekerrür ettiği ve edeceği herkesçe malumdur. Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alametleri kullanılarak her ne surette olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamaz. Bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemez. Alkol ve uyuşturucu maddeler gibi bağımlılık yapan ve sayılamayacak kadar zararı olan sigaranın işlev olarak diğer uyarıcı ve uyuşturucu maddelerden hiçbir farkı yoktur. Yasağı ihlal eden kişiler hakkında gerekli müeyyidelerle cezalandırılmasını talep ederim.”
orhankural
‘PEK YAKINDA’ İÇİN DE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Kural, bundan dört yıl önce vizyona giren yine Cem Yılmaz’ın filmi ‘Pek Yakında’yla ilgili de “Uyarıcı madde kullanımını alenen özendirdiği” iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Son güncelleme: 12:35 - 09.01.2018