Sözcü Plus Giriş

Rasim Öztekin tiyatroyu bırakmasını böyle anlatmıştı: Kalbim izin vermedi

Kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı İstanbul Siyami Ersek Hastanesi'nde yaşamını yitiren usta oyuncu Rasim Öztekin (62), Türk tiyatrosunun en önemli simgelerinden olan Kavuk'u, eylül ayında Şevket Çoruh'a devretmişti. Kavuk'u aldıktan 3 ay sonra kalbi yüzünden sahnelerden uzak kaldığını ve en mağdur kavuklu olduğunu söyleyen Öztekin, "Kalbim, kavuklu olarak tiyatro yapmama izin vermedi" demişti.

Güncellenme: 09:11, 09/03/2021

Önceki gün öğle saatlerinde evinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırılan ve durumu ağırlaştıktan sonra entübe edilen usta oyuncu Rasim Öztekin, hayatını kaybetti. Ailesini ve sevenlerini ölüm haberiyle yasa boğan usta oyuncu, geride başarılarla dolu bir sanat kariyeri bıraktı.

Uzun zamandır yaşadığı kalp rahatsızlığı ve ritim bozukluğu nedeniyle sahnelere ara vermek zorunda kalan Rasim Öztekin, geçen eylül ayında Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilen törenle, güldürü geleneğinin nişanesi olarak kabul edilen ve Ferhan Şensoy’dan devraldığı Kel Hasan Efendi’nin kavuğunu oyuncu Şevket Çoruh’a devretmişti.

Kavuğu aldıktan 3 ay sonra kalp rahatsızlığı nedeniyle sahnelerden uzak kaldığını ve bu nedenle en mağdur kavuklu olduğunu dile getiren Öztekin, “Oynayamayacaksam kavuğun bende olmasının bir anlamı yoktu. Çünkü kavuklunun oynaması lazım onun için hemen devretmek istedim” demişti.

“KALBİM KAVUKLU OLARAK TİYATRO YAPMAMA İZİN VERMEDİ”

Usta oyuncu, Kavuk’u devredeceği ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

“Kavuk’u aldığım yaz, kalp yetersizliğinin yanına ciddi ritim problemleri de eklenince doktorum canlı performansı yasakladı. Kalbim, Kavuk’lu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Aslında bir bakıma kalp hastalığı nedeniyle çok sevdiğim tiyatrodan malulen emekli oldum.”

“Projeyi, senaryosunu, çalışma koşullarını seçebildiğim, yorulduğumda dinlenebildiğim sinema ve dizi projelerinde yer alarak sanatın içinde bir şekilde var olarak moral buldum. Durum böyle iken, kavuğu çok bekletmeden bir tiyatrocu kardeşime devretmeye karar verdim.”

“Büyük özverilerle ‘Baba Sahne’yi’ kuran, zorlu koşullarda tiyatro yapmaya ve tiyatroyu yaşatmaya çalışan Şevket Çoruh’a Türk Tiyatrosu’na bugüne kadar yaptığı ve yapacağı katkılardan dolayı kavuğu devredeceğim.”

“Tiyatroya gönül verenleri 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek Kavuk Devir Teslim Töreni’ne bekliyoruz.”

İlginizi ÇekebilirMeslektaşlarından Rasim Öztekin mesajları: Tiyatro seni çok özleyecekMeslektaşlarından Rasim Öztekin mesajları: Tiyatro seni çok özleyecekİlginizi ÇekebilirFatih Terim'den Rasim Öztekin'e veda! İşte o paylaşım...Fatih Terim'den Rasim Öztekin'e veda! İşte o paylaşım...İlginizi ÇekebilirSiyasilerden Rasim Öztekin paylaşımları...Siyasilerden Rasim Öztekin paylaşımları...

 

Yayınlanma Tarihi:08:33,