Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Regaip mi? Regayip mi? Regaib mi?
Regaip mi? Regayip mi? Regaib mi?
Ünlü isimlerin güne dair sosyal medya paylaşımları dikkat çekti.
Magazin 7 Nisan 2016 - 11:56

Regaib Kandili üç ayların başlangıcı olmakla birlikte Müslümanlar için büyük bir öneme sahip. Regaib Kandili, duaların kabul olduğu, bu geceye hürmet edenlerin affedildiği; namaz kılanların, oruç tutanların, sadaka verenlerin bolca sevap kazandığı gecedi. Durum böyle olunca da sosyal medya hesabı olan ünlüler böylesine önemli bir geceyi kutlamak ve hatırlatmak adına paylaşımlarda bulunuyorlar. Ancak çoğu zaman dikkatsizlikten bazı yanlışlara neden oluyorlar. Örneğin sabah saatlerinde instagram hesabından ünlüleri takip edenler pek çok ismin Regaib Kandili kutlamasına tanıklık etti. Çok sayıdaki paylaşımda dikkati çeken ayrıntı ise ünlü isimlerin kandilin adını yanlış yazmalarıydı Demet Akalın gibi böylesi önemli bir detayı atlamayanlar olduğu gibi İbrahim Tatlıses gibi kandilin adını tamamen farklı bir şekilde yazanlar da oldu. İşte ünlülerden Regaib Kandili kutlamaları:

DEMET AKALIN

PETEK DİNÇÖZ

İBRAHİM TATLISES


ÖZGE ULUSOY

PEKİ DOĞRU YAZILIŞI NASIL?

Arapça “Reğa-be” kelimesinden gelmektedir. Kelime anlamı olarak onu elde etmek, ona karşı meyletmek, çaba harcamak, arzulamak, bir şeyi istemek gibi anlamlara gelmektedir. Reğabe kelimesinden türeyen Reğib kelimesi ise; arzulanan, kendisine rağbet edilen, talep edilen şey anlamına gelir. Regaib ise kelime anlamı olarak; değerli, kıymetli, ihsan, nefis, çokça rağbet edilen” gibi manalara gelir. Arapça kökenli olduğu için de özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesinde yazılış şekli olarak ‘Regaib Kandili’ tercih edilmiş.


Son güncelleme: 11:59 - 07.04.2016