Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Reyting sonuçları 20 Şubat: Kadın ikinci, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz üçüncü…
Reyting sonuçları 20 Şubat: Kadın ikinci, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz üçüncü…
Dün akşam televizyon ekranlarında en çok izlenen programlar belli oldu. Yayınlanan reyting listesinde tüm dizileri geçen Bayern Münih Beşiktaş maçı dikkat çekerken, totalde Kadın dizisi ikinci sırada yer aldı. Reyting listesinde üçüncü sırada ise Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz vardı... İşte 20 Şubat tarihli reyting raporu...
Magazin 21 Şubat 2018 - 10:20

Dün akşam yayınlanan dizi ve televizyon programlarının ardından reyting sonuçları merakla araştırılıyor. Dün gece televizyon ekranlarında en çok izlenenler belli oldu reyting listesinde birinci sıraya Bayern Münih Beşiktaş maçı yerleşirken, ikinci sırada Kadın dizisi, üçüncü sırada ise Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisi yer aldı.

REYTİNG SONUÇLARI DETAYLARI

Reyting sonuçlarına göre Kadın dizisi özeti dördüncü sırada yer alırken, Fatih Portakal ile Fox Ana Haber beşinci sıradaydı. Altıncı sırada yarışma programı Survivor, yedinci sırada ise Ufak Tefek Cinayetler adlı dizi yer aldı.

reyting-sonuclari-20-subat

REYTİNG SONUÇLARI NASIL ÖLÇÜLÜYOR?

Reyting televizyon yöneticileri için kararlarında kilit rol oynayan göstergelerden biridir. Hatta mutlaka bazı dizilerin ve programların reyting kurbanı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki nedir bu reyting ? Reyting nasıl ölçülür? Reyting denekleri nasıl ölçülür? Bu ölçümler belirli sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu cihazların nerede ve kimde olduğu bilinmez. Son bilgilere göre yaklaşık 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor. Reyting oranları nasıl hesaplanır ?Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adı verilen cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar süre ile izlediğini ortaya koyar ve tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Buna göre bir sıralama yapılır.Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm deneklerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken AB adı verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır.Reyting denekleri nasıl seçiliyor. Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığı cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor.Denekler bunu genellikle ücret yerine “hediye” karşılığı yaparlar. Hediyelerin televizyon olması ve aileyi zenginleştirecek düzeyde olması yasaktır. Tost makinesi, meyva sıkacağı gibi ufak ürünler hediye edilebilir.