Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Romanlar Yeliz Yeşilmen’e çok kızdı
Romanlar Yeliz Yeşilmen’e çok kızdı
Sunucu Yeliz Yeşilmen, “Benim arabam 600 bin değil, 1 trilyonluk deme ihtiyacını neden hissettiniz?” sorusuna; “Şu kadar, bu kadar diye ne bir Çingeneliğim, ne de bir görgüsüzlüğüm var Allah’a şükür” cevabını verince Romanların tepkisini çekti.
Magazin 23 Şubat 2018 - 11:57

Deniz AYHAN / Ankara

Türkiye'nin ilk Roman Milletvekili olan CHP'li Özcan Purçu, “Yeliz Yeşilmen’in bu ifadeleri kabul edilemez. Çok sayıda Roman vatandaşımız hem TV kanalına hem bana eleştiri ve kınama mesajlarını ilettiler. Yeşilmen, Roman vatandaşlarımızdan özür dilesin'' dedi. Seda Sayan'ın programına telefonla bağlanan Yeliz Yeşilmen, hakkında çıkan magazin haberleriyle ilgili soruları cevapladı ve “Benim arabam 600 bin değil 1 trilyonluk deme ihtiyacını neden hissettiniz?” sorusuna da; “Benim arabam şu kadar, bu kadar diye ne bir Çingeneliğim ne bir görgüsüzlüğüm var Allah'a çok şükür” cevabını verdi.

“KINIYORUM”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu bu açıklama üzerine, “Yeşilmen'in Romanlara yönelik itham içeren ifadeler kullanmasını kınıyorum” dedi. Purçu, Roman vatandaşların da bu ifadelerden çok rahatsız olduğunu belirterek, kendisine ve TV kanalına şikayet ve tepki yağdığını iletti. Purçu şunları söyledi: “Toplumda ayrımcılığı körükleyen, önyargıları pekiştiren, Roman toplumunu görgüsüzlükle özdeşleştirme gafletinde bulunan Yeşilmen'in bu ifadeleri programda telefonda sarf etmesinin ardından çok sayıda Roman vatandaşımız hem TV kanalına hem tarafıma eleştirilerini, kınama mesajlarını iletti. Ne yazık ki toplumumuzda ‘Çingen hesabı yapmak, Çingene pazarlığı, Çingene parası gibi’ ifadelerle bir topluluğa yönelik küçük düşürücü, yaftalayıcı, önyargı içeren tanımlamalar kullanılmaya devam etmekte, üstelik bu ifadeleri kullananlar ayrımcılık yapmadığını düşünebilmektedir. Toplumda bilinirliği yüksek, tanınmış kişilerin ayrımcı ifadeleri TV aracılığıyla yaygınlaştırıp önyargıları pekiştirmesinin önüne geçilmesi gereklidir. Bu çerçevede, Yeliz Yeşilmen'i Roman vatandaşlarımızdan özür dilemeye davet ediyorum”

Son güncelleme: 13:28 - 23.02.2018