Rüzgar Çetin’in tahliyesi konusundaki görüşlerinizi bize yazın

Rüzgar Çetin, bugün görülen davada beraat etti. Mahkemenin oy çokluğuyla verdiği bu karar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Rüzgar Çetin’in tahliyesi konusundaki görüşlerinizi bize yazın

Ünlü yönetmen Sinan Çetin’in oğlu Rüzgar Çetin yaptığı feci kaza sonucu bir polis aracına çarpmış, polislerden biri şehit olurken diğeri de yaralanmıştı. Rüzgar Çetin, o kazanın ardından bugün yapılan duruşmada sürpriz bir şekilde tahliye edildi. Sosyal medya, bu karar karşısında şoke oldu. Tepkiler çığ gibi. Siz de bu konuda görüşlerinizi dile getirmek istiyorsanız net@sozcu.com.tr adresimize maillerinizi atabilirsiniz. Siz gönderin biz de görüşlerinizi Sozcu.com.tr okurlarıyla paylaşalım.

Rüzgar Çetin’in tahliyesiyle ilgili yorumlarınız adeta yağmur gibi yağıyor. İşte Çetin’in tahliyesi hakkındaki düşünceleriniz:

Fatih D.: Bu ülkenin hukuk prensiplerinden vazgeçtiğini Honolulu’da güneşlenen sağır sultan duydu.Tek kişinin egemenliği yerine hukukun egemenliği savunmak gerekir. Ucuz Etin yahnisi… Bu davada da adalet Allah’a…

Hasan D.: Adalet?

Elçin Tepedelen Ö.: Bizde insan hayatının para ile satılabileceğini bir kez daha görmüş olduk. Şaşırdık mı? Tabii ki de hayır! Para her kapıyı açıyor, Rüzgar Çetin’den önce polis memurunun eşine soruyorum acaba Vicdan’nının sesi ne diyor? Neyse ki İLAHİ ADALET diye bir şey var.

Banu V.: Daha başka yoruma gerek var mı?baba-ic

Muhammet İkbal Y.: Kimyada bir formül var bilir misiniz bilmem ama formül şudur; ‘pV=nRT’ Biz bunu şöyle ezberledik. Dememişler paran varsa ne rahat. Demek ki bunu bize bundan dolayı ezberletmişler.

Çağlar B. :  Hukuk sistemimiz bozuk parayla çalışan oyuncaklar gibi tıkır tıkır çalışıyor. Ne denebilir ki? Kabullendik artık paranın insan hayatından daha değerli olduğunu, Türk Adalet Sistemi’nin bozuk para oyuncağı gibi çalıştığını. Gözü yaşlı polis eşi son anda vazgeçiyor şikayetinden. Ama bunun arkasındaki sebep araştırmaya kapalı.

Yavuz A.: Umarım bu rüzgar bir gün terse eser

Hakkı K.: Bundan 40 yıl öncesinin Türk Filmleri için kurgulanmış hadisesini bugün gazete manşetlerinde görmek 21. yüzyılımızı özetliyor! Zaten görmekteyiz ki hukuka inancı kalmamış halk olaylara direkt müdahale etme çaresizliğini yaşıyor!

Yusuf B.: Şikayetlerin çekilmesiyle kararın hukuken doğru olduğu söyleniyor. Muhtemelen ölen polisin ailesi ve yaralı polis memuru para karşılığı ikna edildi ve şikayetlerini geri çekti. Bu durum bende şöyle bir düşünce uyanıyor; paran varsa cezadan kurtulursun. Bu karar adalete inancımı yaraladı.

Mehmet K.: Günümüzün kanunları örümcek ağı gibidir; büyük sinekler deler geçer küçükler ise takılır. Balzac. Başka söze gerek yok…

Teoman Ö.: Mahkemenin kararı Kanunlar çerçevesinde doğru olabilir. Fakat adil değildir.Ölümlü fiillerde Şikayet olması yada olmaması önemsizdir çünkü yaşama hakkı elinden alınanın kararı bilinemiyor. Yaşama Hakkı varislere miras bırakılan bir şey değildir. Bu sebeple varisin karar hakkı olmamalıdır.

KANUN ADALETİ TARİF ETMİYORSA NE YAPSIN MAHKEME.
İLAHİ ADALETİ BEKLEYEN BU DÜNYANIN KAZIKLARINA BAĞIRMASIN.

Mustafa D. : Asıl sorgulanması gereken ölen ve yaralanan polis ve aileleri şikayetlerini neden geri çekti? Şikayet olmazsa insan öldürmenin cezası yok mu? Yaralı polisi anlayabilirim Sinan Ağa sağlam para verdi, iyileştim bu kazadan karlı çıktım. Eşini kaybeden bayanın avuntusu ne onu anlayamadım?

Hüseyin A.: Böyle adalet olmaz olsun. Güçlüysen, paran varsa insan öldürmüş olsan dahi dışarıdasın. Zenginsen her şeyi yapabilirsin. Bu mudur ADALET? Bu ülkeye ve üzerinde yaşayan insanlara (bazıları hariç!) güvenim sonsuz. Ama ne olur adalete olan inancımızı sarsmasınlar.

Metin K.: ” Mülk adaletin temelidir ” artık mahkemelerdeki yazı bu şekilde değiştirilmeli, Parayı veren hakikaten düdüğü çalıyormuş artık anladım…

Mehmet Ç.: Baklava çalan 10 yıl yattı. O zaman rüzgar esmiyordu. Şimdi rüzgar Rüzgar´dan yana rüzgar gibi esti. Yazıklar olsun bu adalete. Yazıklar olsun hakime ve savcıya.

Handan H.: Nasıl yani? Birisi çıkıp kimsesiz birini öldürse otomatik serbest mi kalacak? Şikayet yok, ceza yok… Ölüler şikayetlerinden feragat etmezse ne olacak?

Cihan C.: Bu memlekette kimse adaletten bahsetmesin. Bugünde gördük kanun da, nizam da garibana.

Emre K.: Birileri çıkar derki para her şey demek değildir! Şimdi görüyor musunuz? Para her şeydir. Para her kapıyı açar. Paran varsa kralsın. Cash is King!!!

Yasemin I.: Ayni sucu isleyen gariban bir aileden olsaydi yine tahliye edilecekmiydi. Adalet sadece parasi olanlara mi işliyor. Belli ki burada herkes satin alinmis. Bunun gibi baba parasi yiyip ortalikta dolasanlara tesvik niteliginde bir karar. Suc isleyin adam oldurun ceza almaz elinizi kolunuzu salliya salliya dolasirsiniz ortada demekten farksiz bir karar. Sinan cetinin hukumet ve cb ile yakinligini da herkes biliyor. Ozetle cifte standart

Hikmet Ç.: AKP bu kararı kendi seçmenine anlatsın. Adalet Bakanı milletin suratına nasıl bakacak? Ey Ülke yöneticileri, işte sizin yönettiğiniz ülkedeki ADELET budur. Bir de partinin önüne ADALET yazıyorsunuz…Yazıklar olsun!..

Tunç T.: Yaşım 50ye geldi ve 2005 yılında bir alkollü kadın sürücünün geceyarısı evimin önünde duran aracıma çarpıp, sonrasında trafik polisine rüşvet vererek temiz alkol raporu alması sonucu, bugünün parasıyla 90bin tl civarı zarara uğratılmış biriyim.”Benim memurum işini bilir” diyerek, rüşveti meşrulaştırıp,tarifeye bağlanmasına yol açarak, bugünkü Türkiye’nin temelini atan Turgut Özaldır. Bu tür sonuçlara şaşırmayalım ama kanıksamayalım da. Yıllar önce üstad Uğur Dündar’ın Arena programlarında kirli işlere bulaşmış emekli polislerin 30-40bin eurolara sabıka kaydı sildiğini görmedikmi,gördük..

Ben üç şeye dikkat çekmek istiyorum.

1- Rüzgarın yerinde olsam o kodesten çıkmazdım.

2- Vicdan gibi eşsiz bir adalet koruyucu yoktur.Vicdanın da tüketilmiş olduğu durumlarda, ilahi adalet mutlaka devreye girer.Bu iki gerçeklikten dini inanç söylemi olarak bahsetmiyorum. İlahi adalet evrensel bir yasadır.

3-” Vahşi Batıya Hoş geldin ülkem” Bundan sonrasında silah satışları patlayıp,herkes kendi adaletini sağlama, hakkını arama peşine düşerse kimse şaşırıp,üzülmesin çünkü herkes ilahi adaletin tecellisini bekleyecek kadar sabırlı değil günümüzde. Saygılar

ab.saylam: Aile davadan vazgeçmişse (her ne sebebden olursa olsun parada aldıysa geleceğini kurtarmış maalesef giden gelmiyo)acıyı içine gömdüyse hukukda müsaitse diyecek bişey yok .

Bulut U.: Mahkemenin kararı yerindedir. Bu olayi hukuki cercevede degerlendirmemiz gerekir.öyle ya da böyle R.Ç hakkinda sikayetten vazgecildi. Kaldı ki 8 aydir icerdeydi. Makul gözaltı suresi aşılmıştır ve dava kamu davasina dönüşmüştür. Ruzgar Cetin’in cikmasi dogal karsilanmalidir.

Fatih Ş.: Öldurulen bir kişinin cezasi varislerine sorulamaz. Sorun bakalim rahmetliye karardan memnun mu?

Altan V.: Para = Adalet

MEHMET ALİ O.: Sayın İlgili;
Türkiye hala sosyal bir hukuk devletidir diyebilen varsa öne çıksın. Türkiye sosyal olmayan, insanlara serveti kadar sosyal hak tanıyan, adaleti varsılın cebinde, bir muz devletidir. Cumhuriyet demiyorum, çünkü o da sallantıda… Böyle bir kararın çıkmasına sahne olan devlete eşkıya düzeni egemen olmuş gözükmektedir. Bunu kabul etmek insanlığa yakışmaz…

Kenan C.: Yönetmen baba , yöneten babalar,yönetilen hukuk ve beklenen adalet.

Ayfer D.: Sn,ilgili;
Ruzgar Cetin olayindaki gelismelerle ilgili aileyi arayip davadan vazgecilmesini isteyenlerin tesbit edilip devam eden davayi etkilemek ve gorevini mevkisini kotuye kullanmaktan kamu davasi acilip bu kisilerin su anda ne gorevdelerse uzaklastirilmalarini haklarinda dava acilmasini dilerdim eger hukuka guvenim kalsaydi.Hersey bozulmus hersey kokusmus.Para alan o parayi belki sehidin cocuklarinin gelecegi icin aldi oyle degilse yaziklar olsun.Bu dava aile sikayetine gerek kalmadan surdurulmeliydi.Yarin benzer olay tekrarlanir huylu huyundan vaz gecmez hele boyle cesaretlendirilirse.Emegi gecen herkese yaziklar olsun.

Halil D.: Paran varsa Adalet sensin öldüre bilirsin Türkiye bitmistir.. Bu millet hic birzanan adaleti göremez

Tunc T.: Güvenli sürüş teknikleri eğitimcisi olarak Rüzgar Çetin vakası üzerinden konuya farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum.

Trafik suçu “ileri” toplumlarda bile halen önü alınamamış ciddi bir sorundur. Ancak biz toplum olarak olması gerekenleri yapmak yerine “elin ABDsi,avrupasında da trafik suçu engellenemiyor” diyerek gevşek ve yancı davranıp,sonuç getirecek önlemler almazsak,bu ölümcül kısır döngüden kurtulamayız ve medeni olamayız.
Her ne kadar çare hep cezaların artırılması yönünde olsa da, görüldüğü üzere bu “çare” çare olamamaktadır. Olamaz da çünkü bu ülkede adeta parayla sürücü belgesi dağıtılmakta. Kanuni düzenlemeleri bile araç üreticilerinin lehine yönde yapıyorsanız,sonuçlarına katlanırsınız.Bu şu demek, araç üreticilerinin satışları düşmesin diye sürücü belgesi almayı kolaylaştırmayacaksınız.Bilakis zorlaştıracaksınız.

Aslında konu yine eğitim ve farkındalık yaratmaya dayanıyor çünkü ağaç yaşken eğilir,birey çocukken eğitilir. Bunun için de yapılması gereken en temel iki uygulama;
1-Trafik bilincini okul öncesinde başlatmak
2-Sürücü belgesi almak için başvuran istisnasız her bireyi kapsamlı bir psikiyatrik incelemeden geçireceksiniz ve doktor raporsuz ehliyet sınavına dahi almayacaksınız.

Düşünsenize, her kafası bozulan alkol alıp trafiğe çıkarsa, her neşesi kabaran direksiyona geçerse, baba parasıyla şımarmış her oğlan ya da kız trafiğe çıkarsa,trafik suçları bitmez,artar. Ne yazık ki çok çabuk unutan bir toplumuz. Bağdat caddesindeki çiçekçi vatandaşın olayının üzerine bir de bu yaşandı.

Trafik Hayattır, şakaya gelmez.

Kadir Ç.: Ne hakimi ‘adalet’ bey !!

Ömer Ö.: Offff neyi tartışıyoruz? Yeryüzünde güç ‘'para ve siyaset'' gerisi nasihat..

Atila K.: Tahliyeyi duyduğumda bana çocukluğumdan beri ailem tarafından öğretilen adalet er yada geç tecelli eder sözü bugünden sonra benim için
tamamen bitmiştir. Satılmış adalet. Geriye yalnızca tek umudumuz ilahi adelet kaldı. Saygılarımla

Murat Ç.: ADALET NEREDE ADAM ALKOLLÜ OLARAK GÖREV BAŞINDAKİ POLİSE ÇARPARAK ÖLÜMÜNE VE BİR DİGER POLİSİMİZİN YARALANMASINA SEBEP OLUYOR BABASI KARŞI TARAFI SATIN ALABİLİR ONU ANLADIKTA YA ADALETİMİZ NEREDE ALKÖLLÜ ADAM ÖLDÜRMENİN CEZASI SADECE 8 AY İSE BU ÜLKEDE O ZAMAN İSTEDİGİNİ YAP DER GİBİ BİŞEY …

Yalçın Ö.: Gençler; Babanız Sinan Çetin değilse arabanızı adam gibi sürün…

Esin C.: Bugun nette okudugum bir yazi; Turkiye de adalet fahise gibi oldu. Parayi bastiranin altina yatiyor……. Ne kadar aciiiii!!!! 45 yasindayim hayatimin hic bir asamasinda bu kadarrrr umutsuzluga dusmedim bu kadar kendimi ve ulkemi sahipsiz hissetmedim. Esitligin bu kadar sekteye ugratildigini gormedim. Bu olanlar hayallerin otesine gecti. Hers eyin dibine vurduk artik… Cok aci cokkkk:((((

Batin M.: Rüzgar çetenin babası oğluna harcadığı parayı şehit polisin filmini yaparak parayı kazanıp zararını kapatır. Yüce allaha havale ettik

Türker: RÜZGAR Çetin eserken, birden şikayetin geri çekilmesi ile PARA’nın gücü RÜZGAR’I ve ADALETİ yumuşattı.

BÜLENT Ö.: “Yazıklar Olsun” diyebileceğim tek kişi şehidin onursuz ailesidir. Diğer malum şahıs zaten sülale boyu onur ve haysiyetten uzak zavallılardır.

Oktay T.: Haberi duyunca pek de sürpriz sayılmadı ne de olsa. Sinan Çetin bundan yıllar önce türkçe olimpiyatlarında fetullah gülene sarf ettiği sözler kulağımda çınladı. Adalet arıyorsanız derdinizi marco paşa’ya anlatın. İşte adalet Türkiye’de sadece bir yapının ismidir. Yazıklar olsun.

Emrah K.: Yaralı kurtulan, arkadaşını hiçe sayan polis ve ailesi parayı kabul etti diyelim. ŞEHİT olan polisin eşi ve ailesi bunu nasıl kabul edebiliyor. Hadi ikna edildiler tamam onu da anladım. Peki bu iş kamu davasına döndü, bu durumda kamu da mı davasını geri çekmiş oluyor. Kabul etmiyorum kardeşim kamu beni seni herkesi temsil ediyor bunu yapamazsınız kamu davasının amacı bu gibi durumlarda adaleti sağlamak değil mi paranın adaletin önüne geçmesini engellemek değil mi ? yazıklar olsun biz bu adalete mi güvenerek yaşayacağız.

Gülşah S.: Sinan Cetinin kesesine bereket…. Kesenin agzini açınca şikayetler geri alınmış…… Ölen polisin Ailesinin şikayetlerinden vazgeçmesi ne aci…

Semih A.: simdi bu ülkede davaci kisilerin davasini geri cekmis…. Yok mu bu ülkede Bir Savci bunlarin Banka Hesaplarini bir Kontroll edsin Son zamanlarda Nekdar Nakit Hesablarina girmis…… Sanirim yok!!!!! Rüzgar Bey Devam eski Hayatina

Egemen Y.: Herkes adalet için söylenecekleri söylemiş. Kimse haksız sayılmaz bu konuda. Ancak burada hakimin yapabileceği bir şey yok. Sonuç olarak ortada bir suç olsa da şikayetçi kalmamış. Burada en büyük suçlu
devletin. Aileler davasından vazgeçmiş olsa da devletin davacı olması lazım. Hem kendi personelinin ölümüne sebebiyet, hemde kamu malına zarar vermekte. Üstelik kişi alkollü… Ama bizim devletimiz dava etmek yerine ricacı oluyor şaka gibi.

Tayfun B.: Yurdumdan adalet manzaraları ve bir katil serbest. Ailesi para için bir şehit sattı. Kamu davası ise hak getire… Tiksiniyorum!

Uğur B.: Bu karara hic sasirmadim cunku bu dunya paranin yorungesinde dönuyor hele ki buroksimiz boka batmışsa hukuk denilen melet kagıt ustunde kalır adalet de yok olur gider ve maalesef vicdansız insanlar çoksa…

Sami G.: Türkiye suç ve suçluların cenneti! Zengin isen tabii! Benim o şehit polisin eşine bir sorum var: senin ve çocuklarının katilinden kaç para aldın? Kocanın hiç mi değeri ve hatırası yok? Öldü diye herşey bitti mi? Bu kadar kolaymı? Bu kadar basitmi? Hiçmi haysiyetin, gururun ve şerefin yok? Zenginsen ve tanıdıksan ve gücün varsa hayat Türkiye’de çok kolay hemde çok kolay. İstediğini satın alır ve satarsın! Türkiye’de cezayı fakir fukara ve garip guraba çeker, zenginler değil! Yine askerde ve cephede fakir fukara ve garip guraba şehit olur, zenginler değil! Türkiye maalesef böyle bir garipler, adaletsizler, hukuksuzlar ve çelişkiler ülkesi. Yazıklar olsun! Ak parti buna bir çözüm bulsun, bu ne ya!

Sengul H.: Bir zamanlar çiçek Abbas filmi vardı o yılların saflığı,temizliği ve güzelliğini izledik bu filmde Sinan Çetin yönetmenliğinde şimdi ise en acı filmi yazdı türk halkına Bunu unutacağımızı sanmıyorum…
Sadece yazık…

Tevfik A.: Herkese Merhaba, Sinan Cetinin ucuz filmlerinden birisinin senaryosunu hatirlatti bana!!! Yazıklar olsun ki ölen ve yaralanan polisin eşine ve ailesine?
Hangi yüzle mezarlığa gidip eşinin mezarını ziyaret edeceksin acaba merak ediyorum. Kararı veren komisyon iki kişiye bir hakim ser koyduruyor davaya Çok kötü Sinan çetin film seneryolarindan birisi altın portakal falan almaz bu film. Nerede HZ.Omerin adaleti,Caglayandaki adalet sarayının önündeki adaleti temsil eden heykeli kaldırmak gerek!!! Yazık güzel ülkemin adalet dagiticilarina Çok üzgünüm.

Baki K.: Şehit polisin ailesinin davadan “vazgeçirilmesi” ile başlayan süreç, “yargının kırılması” ile sonlanmıştır. Olay üzücü, kahredici, yargı adına utanç verici!.. Şimdilerde gerçekler gizlenebilir, gündemden kaçırılabilir. Ama… Er ya da geç, gene gündeme gelecek, gerçekler ayrıntılarıyla ortaya çıkacak. Örneğin: Aile neden, nasıl, kim ve kimler tarafından “davadan vazgeçirildi”?!.
Ve… İnanıyorum ki, trafik canavarı Rüzgar Çetin’e tahliye karar veren mahkeme, bu kararından ötürü bir başka mahkeme yargılayacak ve doğru olan kararı verecek…
Gelecekte yaşanacak güzel, olumlu gelişmelerin umuduyla yanlışı, yanlıştan doğan acıyı içime hapsediyorum…

halki76: Baklava caldilar diye 16 yil hapis cezasi alanla, alkollu asiri sürat yapıp bir polisi sehit edenin serbest kaldigi bir ulkedir Turkiye. Adalet yok edilmis bitmistir, hukuk sistemi toptan iflas etmistir. Hakimlerin aldigi bu karar toplumda adalete karsi hizla azalan inanci yerle bir etmistir. Yaziklar olsun.

Bülent İ.: Ölen en sevdiginiz olsaydı …

altunel: Adalet bakanlığı uzun tutukluluklara artık son versin insanları mağdur etmesin…. suçun cezai karşılığı olmadığına göre maddi tarifesi neyse açıklansın….. Cocuk 8 aydir gecelerden uzak….

Orhan Ç: herseypara.com=Türkiye

Cem Ç.: ne diyim ki ben şimdi, biz bu saatte sinirden yorum yazıyoruz beyfendi istanbul gecelerinde rüzgar gibi esmeye devam ediyor tahliyesini kutluyor…

Sedat A.: Bu konuda benzer davalarda verilmiş en ağır cezalardan örnekler verebilir misiniz. Türkiye’de maalesef ölümlü kazalarda pek çoğu sürücü iki ayla kurtuluyor. Bu yasaların eksikliğinden kaynaklanıyor. Sabit bir suçta diyelim ceza 5 ila 10 yıl bunu hakim 1 yıla indiremez herhalde… Demek kanunda eksikler var

Ugur D.: Hukuk Devleti?