Sadece’de sadece ben varım

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunu Ayşegül Hotiç, endüstri tasarımı eğitimi almış. Mezun olduğu günden bu yana tasarımcı olarak çalışan Hotiç, şimdi ‘Sadece’ adlı markasıyla gündemde. Marka, ürün bazlı koleksiyon çalışmasından, ofis ve ev dekorasyon projelerine kadar geniş bir alanda hizmet veriyor.

Sadece’de sadece ben varım

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)  mezunu Ayşegül Hotiç, endüstri tasarımı eğitimi almış. Mezun olduğu günden bu yana tasarımcı olarak çalışan Hotiç, şimdi ‘Sadece' adlı markasıyla gündemde. Marka, ürün bazlı koleksiyon çalışmasından, ofis ve ev dekorasyon projelerine kadar geniş bir alanda hizmet veriyor.

3

ODTÜ Endüstri Tasarımı mezunusunuz. Mezun olduğunuz günden bu yana hangi markalar için çalıştınız?
Çalışma hayatımın ilk yıllarında ise önce Beymen Home'da sonra da Vakko Home'da ürün tasarımı yaptım. Doğrusu her iki marka için de çalışmak çok keyifliydi.
Kendi işinizi kurmaya nasıl karar verdiniz?
Kendi işimi yapmaya başlayalı bir yıl oldu. Fakat daha önce de bireysel işler yaptım, sadece markalaşmamıştım. Bir yıl ise daha kurumsal bir yapı olarak ‘Sadece' markasını kurdum. Başlangıçta atölyede bir moda tasarımcısı arkadaşımla birlikte çalışıyordum. Şimdi artık tamamen yalnızım. ‘Sadece'de artık sadece Ayşegül Hotiç var!
Markanız kapsamında ne tür projelere imza atıyorsunuz?
Şu anda daha kurumsal bir yapıda hizmet veriyorum; ‘Sadece' markası kapsamında her ölçekte mimari proje yapıyoruz. Ürün bazlı koleksiyon çalışmasından, mağaza, ofis ve ev dekorasyon projelerine kadar geniş bir yelpazemiz var.

5

2017 senesinin rengi yeşil

Tasarım tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?
Yaşayan, fonksiyonel ve aynı zamanda trendlerden uzak kalmayan mekanlar tasarlıyorum.
Projelerinizde kullanmayı sevdiğiniz malzemeler hangileri?
Demiri çok seviyorum çünkü her türlü formda kullanılabiliyor. Hem vintage havası var hem de çok modern biçimlerde tasarlanabiliyor. Mermer, demir ve bakır beni heyecanlandıran malzemeler arasında. Bu sene yeşil ön planda. Yeşil rengi çok seviyorum.

2

Ben hâlâ bir objeyi elle dokunup gözle gördükten sonra satın almaya inanıyorum

Çok yakın bir tarihte Paris'te ‘Maison and Objet' ( Ev ve Nesne) fuarına katıldınız. Etkinlik nasıl geçti?
Dünyanın en önemli fuarlarından biri olan bu etkinlik çok güçlü bir organizasyon olmasına rağmen bu sene pek aktif değildi. Biz ve üç farklı ayrı firma fuara tek stantla katıldık. Beraber çalıştığım iş ortaklarım İdris Savaş ve Ebru Ademoğlu'yla birlikteydik. Orada önemli görüşmeler yaptık ve tasarım alanındaki trendleri yerinde izledik.

1

Şu sıra gündeminizde sizi heyecanlandıran yeni bir proje var mı?
Evet. Bir mobilya firmasıyla yaptığımız bir koleksiyon beni çok heyecanlandırıyor… Bu çalışmada küçük objelerin ardından büyük hacimli parçalar da tasarladık. Gerçekten çok zevk aldığım bir iş oldu. Şimdi tasarımlarımız üretimde, yakında da showroom'a gelecek.
Tasarımlarınızın internet ortamında satışı var mı?
‘Sadece'nin internet ortamında satışı yok çünkü ben hâlâ bir objeyi elle dokunup, gözle gördükten sonra satın almaya inanıyorum.

4