Sözcü Plus Giriş

Şarkılarımı gözyaşıyla yazdım

Şair, şarkı sözü yazarı ve sunucu Ahmet Selçuk İlkan’la Taksim Hatay Medeniyetler Sofrası’nda buluştuk. Sanat hayatında 40 yılı geride bırakan ve ‘Unutulmayan Şarkılar’ adlı albümünde 20 ünlü sanatçıyı bir araya getirmeyi başaran İlkan’la sanatı, dostlukları ve anıları konuştuk.

Yüksel ŞENGÜL
Güncellenme: 00:29, 05/02/2017
Şarkılarımı gözyaşıyla yazdım

Şair, şarkı sözü yazarı ve sunucu Ahmet Selçuk İlkan'la Taksim Hatay Medeniyetler Sofrası'nda buluştuk. Sanat hayatında 40 yılı geride bırakan ve ‘Unutulmayan Şarkılar' adlı albümünde 20 ünlü sanatçıyı bir araya getirmeyi başaran İlkan'la sanatı, dostlukları ve anıları konuştuk.

12

– Dile kolay, nasıl geçti bu 40 sanat yılı?
Bu 40 yılı özetlemek çok zor. 40 yılın bana verdiği en büyük ödül elbette biriktirdiğim şarkılar ve dostluklarım. ‘Unutulmayan Şarkılar' adlı albümümle ilgili Fulya Kültür Merkezi'nde düzenlediğim 40. Sanat Yılı geceme katılan sanatçı dostlarım hayatımda yaşadığım tüm yorgunlukları, olumsuzlukları alıp götürdü. Yıllar sonra mutluluktan ağladım.
– O gece pek çok sanatçı bir aradaydı.
İki kişinin bir araya gelemediği ünlülerin dünyasında o gece albümümde sesiyle bana katılan onlarca sanatçı birlikteydi. Bundan büyük mutluluk mu olur! Mucize gibiydi… Muazzez Ersoy'dan Halil Sezai'ye, Selami Şahin'den Yıldız Tilbe'ye ve Halit Kıvanç'a kadar pek çok sanatçı dostum beni kırmadı. Albüm büyük ilgi gördü, kısa süre içinde beş klip çekerek rekor kırdım.
– Bu albümle ilgili yeni sürprizler olacak mı?
Elbette, ‘Unutulmayan Şarkılar'ın ikinci albümünde yalnız ses sanatçıları değil, herkesin sevdiği, alkışladığı ünlü sinema ve tiyatro oyuncuları da yanımda olacak. Ayrıntılar şimdilik bende kalsın.
– Bin 500 şarkıya imza attın. Bu kadar çok şarkı nasıl yazılır? Tükenmez kalem olsa tükenir…
Şarkılarımı tükenmez kalemlerle değil, gözyaşlarımla, öfkemle, hasretimle, gözlemlerimle yazdım. Sadece kendimi yazsaydım on şarkıda biterdim. Gözlemler çok önemli. Bin 500 şarkım olmuş bugüne kadar. Şarkılarımın sayısı değil, onlara duyulan saygı önemli. Şiirlerimden pop şarkılar da yapıldı, alaturka, Türk müziği, arabesk şarkılar da.
– Şarkılarının anılarından da bahseder misin?
Her birinin farklı anısı var. Şarkılarım Türkiye'nin 40 yılını anlatıyor. Benim şarkılarım elleri havaya değil kalplere götürdü ve götürüyor.
– Pek çok kez sanat dünyasında ezber bozdun. Bu konuda neler söyleyeceksin?
80'li yıllarda Türkiye'de ilk kez şiir albümü yaptım. Ardından yine ilk kez şiir klibi hazırladım. Daha sonra şiirleri sahnelere yine ilk kez ben taşıdım. Tek derdim, insanlar birbirlerinin canına okumasın, şiir okusun.
– Günümüzde yaşanan olaylara sanatın nasıl bir etkisi olabilir?
Türkiye'deki erkekler ikişer şiir ezberleyebilse ne kadınlarımız dövülür ne de gençler terörist olur. Keşke ülkemizin kahvelerinde, camilerinde de şiirler okunsa. Şiirler hepimizin gönül yastığıdır. Şu an hayatta olmayan ama bizlere büyük değerler katan şairlerimizi düşündüm, bir mucize olsa da yine sahneye çıksalar. Ülkemin en çok barışa ve huzura ihtiyacı olduğu dönemlerden geçiyoruz. Şiir, insan kalbinin bütün pencerelerini açan bir sanat dalıdır. Bir insanı tüm sevenleri terk etse bile şiirler, şarkılar terk etmez. Hep yanınızda olur.
– Mesleğin konusunda hiç karamsar olmadın mı?
İstiklal Savaşı'nı yaşamış bizim gibi bir ülkenin insanları asla karamsar olmamalı.
– Yolda yeni bir çalışma var mı?
Seçtiğim 100 şarkımın öykülerini bir kitapta toplayacağım: ‘İnsanoğlu ağaca benzermiş. Yeşilim dedikçe çiçek açarsın, oldum dediğin gün çürümeye başlarsın.' Mademki yaşıyoruz, mücadeleye devam edeceğiz. Umutsuzluk, karamsarlık olmamalı.

13

SANATTA 40. YIL

Ahmet Selçuk İlkan'ın 40'ıncı sanat yılına özel çıkardığı ‘Unutulmayan Şarkılar'albümünde 20 sanatçı 20 İlkan şarkısı seslendirdi.

24

Ahmet Selçuk İlkan'ın 30 dakikalık ‘Mektup' şarkısının adını Zeki Müren ‘Kahır Mektubu'na çevirdi.

15

Sanatçının imzasını taşıyan ‘Hani Bizim Sevdamız', Bülent Ersoy'un sevilen şarkıları arasında yer alıyor.

14

Ferdi Tayfur ve Ümit Besen, İlkan'ın en çok beste verdiği isimlerden…