Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kaynanalar’ın Tijen’i Sevda Aydan kimdir? Prof. Dr. Sevda Aydan hayatını kaybetti
Kaynanalar’ın Tijen’i Sevda Aydan kimdir? Prof. Dr. Sevda Aydan hayatını kaybetti
Kaynanalar dizisindeki Tijen rolü ile hepimizin yakından tanıdığı Sevda Aydan hayatını kaybetti. Sevda Aydan yarı Alaçatı Mezarlığı'nda defnedilecek. Opera sanatçısı ve oyuncu Prof. Dr. Sevda Aydan'ın hayat hikayesi...
Magazin 6 Nisan 2018 - 11:56

Sevda Aydan İzmir'de bulunan Alsancak Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. 88 yaşında hayata veda eden usta sanatçı Kaynanalar Dizisinin Tijen’i Sevda Aydan, eski milli basketbolcu Efe Aydan ve tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Ege Aydan’ın annesidir. Opera sanatçısı, oyuncu ve ressam Prof.Dr. Sevda Aydan’ın cenazesi yarın öğle namazından sonra Alaçatı Mezarlığına defnedileceği bildirildi.

SEVDA AYDAN KİMDİR?

Ankara Devlet Konservatuvarı Şan (1951) ve Opera (1953) bölümlerini bitirdi. Ankara Devlet Operasında Traviata operası ile sanat hayatına atılan sanatçı, Manon Lesco, Salome ve Carmen operalarında başrolde oynadı. 1962'de Rusya’nın çağrısı üzerine Erivan, Tiflis ve Baku operalarında sahneye çıktı ve çeşitli ülkelerde konserler verdi. 196 ‘de Ankara Devlet Operası’ndan ayrılan sanatçı çeşitli gazino ve kulüplerde hafif batı müziği alanında çalıştı. Televizyon dünyasında TRT’nin TV dizisi Kaynanalar’daki Tijen rolü ile tanındı.

Sevda Aydan, eski milli basketbolcu Efe Aydan ve tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Ege Aydan’ın annesidir.

TÜRKİYE’NİN İLK SİT-COM’UNDA OYNADI

Türkiye’nin ilk sit-com dizisi olan Kaynanalar’ın ilk yayınlandığı tarih 1974’tür. Anadolu’dan İstanbul’a göç etmiş Nuri Kantar ve ailesinin İstanbul’a uyum sağlayıp kendi geleneklerinden uzaklaşmamak için verdikleri çaba ve zengin olma hayalleri anlatılan dizi, 2004 yılına kadar devam ederek çok büyük bir başarıya imza atmıştır.

Değişen zamana ayak uyduran karakterler, olaylar ve teknoloji ile gelişen dünyaya uyum sağlama süreçleri de işlenen dizi, 1974-2004 yılları arasında onlarca yıl yayınlanarak Türk televizyon tarihinin en uzun süre yayında kalan dizisi olmuştur.

Son güncelleme: 12:35 - 06.04.2018