Sözcü Plus Giriş

Şeyma Subaşı’dan ‘Corona virüsü karantinası’ açıklaması!

Kısa bir süre önce İtalya’dan Türkiye’ye gelen ve Corona virüsü salgını nedeniyle 14 gün evden çıkmama kuralını ihlal eden sevgilisi Guido Senia hakkında açıklama yapan Şeyma Subaşı, virüsü önlemek için alınan önlemler kapsamında bir akşam misafir edildiklerini söyledi.

Güncellenme: 13:11, 15/03/2020
Şeyma Subaşı’dan ‘Corona virüsü karantinası’ açıklaması!

Acun Ilıcalı’dan boşanan Şeyma Subaşı'nın İtalyan sevgilisi Guido Senia'nın, Corona virüsü salgınının yoğun olarak görüldüğü İtalya'dan Türkiye'ye gelmesi ve 14 günlük karantina kuralına uymaması sonrası Şubaşı’dan açıklama geldi.

Instagram hesabından bir açıklama yapan Subaşı, virüse karşı alınan önlemler kapsamında bir akşam misafir edildiklerini söyledi.

Subaşı, şunları söyledi:

* Sağlık Bakanlığı’nın Corona virüsü salgının önlemek için aldığı önlemler kapsamında biz de bir akşam misafir edildik.

* Ülkemizin sağlığı için verdikleri misafirperverlik için teşekkür eder, tüm sağlık camiasının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlarım.

DSÖ PANDEMİ İLAN ETMİŞTİ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki genel merkezde Corona virüsü (Covid-19) gündemiyle basın toplantısı gerçekleştirmişti.

Çin dışında vaka sayının 13 kat arttığını ifade eden Ghebreyesus, Corona virüsü için, kıta ve tüm dünya gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen “Pandemi” olarak nitelendirme kararını aldıklarını açıklamıştı.

Ghebreyesus, örgüt olarak salgını 24 saat boyunca izlendiğini dile getirerek, “Hem virüsün yayılma ve şiddetinden hem de virüse karşı yeterince harekete geçilmemesinden derin endişe duyuyoruz. Bundan dolayı Covid-19’un bir pandemi olarak nitelendirilmesi değerlendirmesini yaptık” şeklinde konuşmuştu.

PANDEMİ NEDİR?

Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim. Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

İlginizi ÇekebilirŞeyma Subaşı'dan Corona virüsü açıklamasıŞeyma Subaşı'dan Corona virüsü açıklaması
Yayınlanma Tarihi:19:04,