Sıla kimdir? Sıla Gençoğlu nereli ve kaç yaşında?

Sıla Gençoğlu, 1980 doğumludur. Sezen Aksu ile birlikte yaptıkları "Sıla/Töre" albümü sayesinde geniş kitlelerce tanınmaya başlayan Sıla Gençoğlu hakkında merak edilenler haberimizde... Sıla Gençoğlu nereli ve kaç yaşında?

Sıla kimdir? Sıla Gençoğlu nereli ve kaç yaşında?

2017 yılı içerisinde adı sık sık oyuncu Ahmet Kural ile yaşadığı aşkla gündeme gelen ve 2018 yılında kendisine fiziksel ve psikolojk şiddet uyguladığı gerekçesiyle mahkemelik olan Sıla hakkında bilmek istediğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz… Sıla kimdir? Nerede doğdu, kaç yaşında, boyu, kilosu ve albümleri…

SILA GENÇOĞLU KİMDİR?

Sıla, 17 Haziran 1980 tarihinde Denizli Acıpayam’da doğdu. İlkokulu Denizli’de okuyan şarkıcı, ortaokul ve lise öğrenimi için İzmir’e anneannesinin yanına yerleşti.

İlk sahne çalışmalarına İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde başladı ve Türk Halk Müziği ile Türk Sanat Müziği korolarında korist ve solist olarak görev aldı.

Caz vokal olarak eğitimine devam ettiği üniversite yıllarından sonra 2000 senesinde Kenan Doğulu ile tanışarak birlikte çalışma fırsatı yakaladı ve tam 7 sene geri vokalistliğini yaptı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde bir sene okudu, daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü'ne geçiş yaptı. Bu dönemde, Afyon Caz Festivali'nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil'den oluşan caz orkestrasında solist olarak görev aldı.

Ayrıca Sıla’nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer (Vur kadehi Ustam), Kenan Doğulu (Demedi Deme/Boğaziçi) gibi sanatçıların albümlerinde yer aldı. Geniş kitleler onun sesiyle ilk kez Sezen Aksu ile yaptıkları ve “Sıla” dizisinin şarkısı olan ortak besteleri “Sıla/Töre” sayesinde tanıştı.

2007 yılında “Sıla” adını taşıyan ilk albümünü çıkardı. Daha sonra İmza, Konuşmadığımız Şeyler Var, Joker, Vaveyla ve Yeni Ay albümleri müzik piyasasında yer aldı.

Bugüne kadar Powertürk Müzik Ödülü, Altın Kelebek Ödülü, Kral Tv Video Müzik Ödülü ve birçok üniversitenin müzik ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazanmıştır. Sıla 1.71 metre boyunda, 57 kilo ve İkizler burcudur.

Sıla albümleri:

2007 – Sıla
2009 – İmza
2010 – Konuşmadığımız Şeyler Var
2012 – Joker
2012 – Vaveyla
2014 – Yen Ay
2016 – Mürekkep
2017 – Heybeden Şarkılar