Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Söğüt neresi? Söğüt hangi şehirde? İşte Diriliş Ertuğrul dizisinde geçen Söğüt…
Söğüt neresi? Söğüt hangi şehirde? İşte Diriliş Ertuğrul dizisinde geçen Söğüt…
Söğüt tarihte önemli bir merkezdir. Anadolu, Avrupa ile Asya ve Orta Doğu arasında tabii bir köprü vazifesi görmüştür. Söğüt nerede? Diriliş Ertuğrul dizisinde bol bol işlenen ve tarihte önemli bir yeri olan Söğüt'ün harita üzerindeki konusu merak ediliyor. İşte detaylar...
Magazin 6 Şubat 2019 - 15:15

Söğüt, Anadolu Selçuklu komutanı Ertuğrul Gazi tarafından İznik İmparatorluğu’ndan alınmıştır. Peki Söğüt’ün haritadaki konumu nerededir? İşte Söğüt hakkında merak edilen ayrıntılar…

SÖĞÜT NEREDEDİR?

Osmanlı döneminde önce Sultanönü sancağının merkeziyken, sonra merkezin Eskişehir'e taşınmasıyla bu sancağa bağlı bucağa dönüşmüştür. 1648 yılında Anadolu vilayeti Bursa sancağının Lefke (bugün Osmaneli) kazasına bağlı bıcaktı. Daha sonra Anadolu eyaletine bağlı merkezi Bilecik olan Ertuğrul sancağının sınırlarına katıldı.

SÖĞÜT’ÜN MERAK EDİLEN TARİHİ

1231 yılında Thebasion adını taşırken Anadolu Selçuklu komutanı Ertuğrul Gazi tarafından İznik İmparatorluğu'ndan alınmıştır ve kendisine Anadolu Selçuklu hükümdarı III. Alaeddin Keykubad tarafından Domaniç ile birlikte verilmiştir.

En son Hüdavendigâr vilayetine bağlı Ertuğrul sancağına bağlı kaza idi. Kurtuluş savaşında üç kez Yunan işgaline uğramış ve 6 Eylül 1922'de işgalden yanmış bir şekilde kurtulmuştur. İlçeye bağlı Kızılsaray köyünün girişinde, hem Osmanlıca, hem de Rumca yazılar taşıyan bir Yunan karakolu bulunmaktadır ve bu karakol harap haldedir.