Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sümela’nın Şifresi: Temel filmi nerede çekildi? Sümela’nın Şifresi konusu ve oyuncuları kimdir?
Sümela’nın Şifresi: Temel filmi nerede çekildi? Sümela’nın Şifresi konusu ve oyuncuları kimdir?
Sümela'nın Şifresi filminde Temel, az bilinen bir sır olan Sümela'nın sırrını çözmeye çalışırken izleyicileri de güldürmeyi başarıyor. Sinemada elde ettiği başarıyla adından söz ettiren Sümela'nın Şifresi: Temel sinemanın ardından televizyon izleyicileriyle buluşmaya devam ediyor. Peki Sümela'nın Şifresi filmi nerede çekildi? İşte Sümela Şifresi: Temel filminin konusu ve oyuncuları...
Magazin 9 Ocak 2019 - 16:54

Alper Kul’un başrolünü üstlendiği Sümela’nın Şifresi: Temel filmi 2011 yılında vizyona girdi. Sümela’nın Şifresi filminde Temel, az bilinen bir sır olan sırrı çözmeye çalışıyor. Alper Kul’un yanı sıra Salih Kalyon, Ruhi Sarı, Altan Erkekli ve Aslıhan Güner'in kadroda yer aldığı Sümela’nın Şifresi Temel, Karadenizlilerin kişileştirilmiş formu olan Temel’le ilgili çekilmiş serinin ilk filmi olarak da göze çarpıyor. Peki Sümela’nın Şifresi nerede çekildi? İşte Sümela Şifresi: Temel filmi konusu…

SÜMELA’NIN ŞİFRESİ: TEMEL NEREDE ÇEKİLDİ?

Sümela’nın Şifresi filmi Karadeniz bölgesinde – Trabzon’da çekildi. Filmin ismini aldığı ve çekimlerde de yer alan Sümela Manastırı eski Yunan Ortodoks manastır ve kilise kompleksidir ve Trabzon ilinin Maçka ilçesinin Altındere mahallesi sınırları içerisinde yer alan (Eski Yunanca adı: Panagia) deresinin batı yamaçlarında Kara (Eski Yunanca adı: Mela) tepesi üzerinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikte yer alıyor.

sumela-sifresi

SÜMELA ŞİFRESİ FİLMİ KONUSU

Hayalleri ve hayattaki amaçları yüzünden, Karadeniz’de bile herkesin dalga geçtiği “fakir”; ama saf ve delikanlı olan Temel bir kara sevdaya tutulur. Trabzon’un en köklü ve zengin ailelerinden Yücesoylar’ın kızı Zuhal’e aşıktır. Onun sevdiğine kavuşması neredeyse imkansızdır, çünkü kızın babası büyük bir holdingin sahibidir; Temelin ise sökük çorabından ve çevresindeki arkadaşlarından başka hiçbir şeyi yoktur. Bu yüzden Temel’in en büyük korkusu kızın babasıdır. Ama Temel inadından vazgeçmeden müstakbel kayınpederinden kızını ister. Ancak Hıdır Yücesoy tarafından dalga geçilerek aşağılanır. Ayrıca, kendi babası İmam Necati tarafından sürekli “bir baltaya sap olamamakla” eleştirilir. Kendi ailesinin bile adam yerine koymadığı Temel, sevdiği kızı alamayınca adeta yıkılır. Tam bu sırada, Trabzonspor’un şampiyon olamamasından dolayı cinnet geçiren arkadaşı Turgay’ın Sümela Manastırı’nın çatısına çıkarak intihar etmeye kalkıştığı haberini alır.

Arkadaşını intihardan vazgeçirmek üzere Sümela Manastırı’nın çatısına çıkar. Ancak bu sırada kendisi de intihar etmeye karar verir. Polisler tarafından aşağıya indirilen Temel, polisin, “Sümela’ya hazine aramak için çıksanız anlayacağım, intihar için çıkılır mı?” diye sormasıyla birlikte, Sümela Manastırı’ndaki olası hazineye odaklanır. Temel’in tek hedefi artık iyi bir araştırma yaptıktan sonra Sümela’nın şifresini çözüp Kutsal Hazine’yi bularak, hem sevdiği kızı almak hem de herkese kendini ispatlamaktır.