Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sunay Akın: Atatürk’ün bayram hediye ettiği çocuklarımıza sahip çıkamıyoruz
Sunay Akın: Atatürk’ün bayram hediye ettiği çocuklarımıza sahip çıkamıyoruz
Göztepe'de kurduğu Oyuncak Müzesi bugün 13 yaşına giren şair, yazar ve müzeci Sunay Akın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çarpıcı açıklamalarda bulundu
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 23 Nisan 2018 - 13:20

23 Nisan 2005’te kapılarını açan Oyuncak Müzesi bugün 13 yaşına giriyor… Yaklaşık beş bin tane oyuncağın sergilendiği Göztepe’deki müzenin yaratıcısı şair, yazar ve müzeci Sunay Akın önce “20 yılımı verdim bu müze için. Avrupa benim farkımda ama Türkiye beni en erken 50 yıl sonra anlayacak” dedi, ardından da Türkiye ve çocuklarımızla ilgili çok önemli mesajlar verdi…

sunay-akin-1

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepimize kutlu olsun. Bugün Meclis’in açıldığı gündür. Unutmayalım ki bir ülkenin geleceği, o ülkedeki politikacıların, yöneticilerin vaadlerinde değil, çocuklarının hayallerindedir.

sunay-akin-2

Demokrasisi gelişmiş, ekonomisi güçlü ülkelerde oyuncak, çocuklara hayal kursunlar diye alınır. Gelişmemiş ülkelerde ise oyuncak çocuklara oyalansın diye alınır. Dolayısıyla ilk şıktaki ülkeler dünyayı yönetirken, diğer ülkeler de onların kapılarında oyalanmış oluyorlar.

sunay-akin-3

Bir ülkenin gelecekte aydınlık olabilmesi için çocuklarına iki kanat takması gerekir, birisi bilim, diğeri ise sanat. Bunu takan toplumlar uçar ve özgür olurlar. Diğerleri uçamaz, tavuğa dönüşürler. Onların önüne birileri yem atar, toplum o yemleri gagalarken arkalarından yumurtaları alınır. Ne yazık ki Türkiye’nin de geldiği durum budur.

sunay-akin-4

Üzülerek söylüyorum, biz kendi çocuğunu seven ama diğer çocukları sevmeyen bir toplumuz. Atatürk’ün bayram hediye ettiği çocuklarımıza sahip çıkamıyoruz. Bir ülkede çocuk ve kadın aşağılanıyorsa, hiç kimse bana o ülkede demokrasinin olduğundan söz edemez.

sunay-akin-5

Müzeler, bir toplumun hafızasıdır. Bunu anlayamayan bir toplum alzheimer olmuş demektir. Türkiye'nin de sorunu budur. Nerden geldiğimizi bilmiyoruz, nereye gideceğimizden haberimiz yok. Çünkü, Türkiye alzheimer oldu. Atatürk şayet Dolmabahçe Sarayı'nda ölmeseydi, biz orayı müze değil ya otel ya da AVM yapardık.

sunay-akin-6

Oyuncak Müzesi, 2011 yılında Avrupa Müzeler Formu'nun ödül töreninde finale kaldı. 2012'de Avrupa Müzeler Akademisi tarafından En İyi Oyuncak Müzesi ödülünü kazandı. Yine 2012'de Avrupa Birliği Kültür Komisyonu, Avrupa'daki çocuk, oyun, oyuncak müzelerinin birliğini kurmaya karar verince dört kurucu ülke arasında Türkiye'ye de yer verildi. Ardından birliğin başkanlığını da bize verdiler.