Tosun Paşa nerede ve ne zaman çekildi? İşte filmin konusu ve oyuncuları…

Tosun Paşa yılların eskitemediği filmlerimizden biri. Tosun Paşa bu akşam yeniden televizyon ekranında olacak. Peki Tosun Paşa ne zaman ve nerede çekildi, konusu ne, oyuncuları kimler?

Tosun Paşa nerede ve ne zaman çekildi? İşte filmin konusu ve oyuncuları…

Tosun Paşa, Yeşilçam’ın unutulmaz filmleri arasında yer alıyor. Tosun Paşa filmi halen televizyon ekranlarında yayınlandığı dönemlerde dikkat çekiyor. Peki Tosun Paşa’da kimler oynuyor? İşte konusu ve oyuncuları…

TOSUN PAŞA NE ZAMAN VE NEREDE ÇEKİLDİ?

1976 yılı yapımı Tosun Paşa filmi, 70'li yıllarda art arda çekilen Yeşilçam komedi filmlerinin arasında yer alıyor.

Tosun Paşa filminin hikayesi İskenderiye'de geçiyor. Ancak filmin tamamı İstanbul'da çekildi. Tellioğulları'nın, Seferoğulları'nın ve Daver Bey'in konaklarına ait sahneler Hidiv Kasrı ve Göksu Kasrı'nda gerçekleştirildi. Dış sahnelerin birçoğu ise Emirgan Korusu'nda çekildi. Filmle ilgili en çok merak edilenlerden biri de çöl sahnelerinin nerede çekildiği. Tosun Paşa filminin çöl sahneleri Kilyos'ta gerçekleştirildi.

TOSUN PAŞA KONUSU

Film, birbirine düşman iki ailenin arasındaki mücadeleyi anlatır. Tellioğulları ve Seferoğulları, Yeşil Vadi’ye sahip olabilmek için mücadele eder. Daver Bey’in kızı Leyla’nın ortaya çıkmasıyla mücadeleye yeni bir konu eklenir. İki aile de Leyla’yı gelin olarak almak ister. Herkes Tosun Paşa’dan korkmaktadır. Bu durumu kullanmak isteyen Tellioğulları, Şaban’ı Tosun Paşa kılığına sokar. Bir süre sonra gerçek Tosun Paşa’nın ortaya çıkması her şeyi altüst edecektir.

TOSUN PAŞA OYUNCULARI

Kemal Sunal Şaban / Tosun Paşa
Müjde Ar Leyla
Şener Şen Tellioğlu Lütfü
Adile Naşit Tellioğlu Adile
Ayşen Gruda Tellioğlu Zekiye
Bilge Zobu Merasim Kıtası Kumandanı
Günfer Feray Tellioğlu Hatice
Zihni Göktay Tellioğlu Ruhi