Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tükenmeyen bir ergenlik enerjim var
Tükenmeyen bir ergenlik enerjim var
Yalnız özgürlüğüne sahip çıkışıyla değil hayvan hakları yasasıyla ilgili verdiği mücadeleyle de her zaman örnek gösterilen Türk pop müziğinin simge isimlerinden Yonca Evcimik, yarın sanat hayatının 40. yılını kutluyor.
Yüksel ŞENGÜL
Magazin 4 Mart 2017 - 00:22

Yalnız özgürlüğüne sahip çıkışıyla değil hayvan hakları yasasıyla ilgili verdiği mücadeleyle de her zaman örnek gösterilen Türk pop müziğinin simge isimlerinden Yonca Evcimik, yarın sanat hayatının 40. yılını kutluyor. “Mümkünse kutlama yapılacak mekanın adını vermeyelim çünkü bu biletli bir konser ya da eğlence değil, dostlarımla buluşup eğleneceğiz” diyen Evcimik'le 40 yılı konuştuk…

5

– 40 yıl nasıl geçti? Kolay mı, zor mu yoksa habersiz mi?
Bu kırk yılın içinde söylediklerinizin hepsi yer aldı. Hem zor, hem heyecanlı hem de habersiz. En doğrusu da bu 40 yılın çok çabuk ve fark etmeden geçtiğidir.
– Müzik dendiğinde ilk aklına ne geliyor?
Yıl 1977 idi ve çocuk tiyatrosunda para kazanmaya başlamıştım. Çocuk işçi Yoncimik oldum. Gönüllü bir çocuk işçi olarak çıktım sanat yoluna…

3

‘Çılgın Bediş'i unutmak olmaz

– 40 yıl şimdi adeta bir film şeridi gibi geçiyor olmalı gözlerinden…
Önce Şan Tiyatrosu geliyor gözlerimin önüne. O benim ikinci konservatuvarım oldu. ‘Yedi Kocalı Hürmüz', ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası', ‘Şen Sazın Bülbülleri', ‘Neşe-i Muhabbet', ‘Carmen', ‘Hababam Sınıfı', Sezen Aksu, Ajda Pekkan ve Nükhet Duru'yla şovlarım… Sonra da üçüncü konservatuvarım Devekuşu Kabare Tiyatrosu girdi hayatıma. ‘Yasaklar', ‘Deliler', ‘Geceler', ‘Aşk Olsun'… Derken iki yıl sunuculuk, Gülhane etkinlikleri ve ‘Abone' şarkısı. Bu arada ekranın efsanesi ‘Çılgın Bediş' dizisini unutmak olmaz. Çıtır Kızlar, Birkaç İyi Adam grubu derken bir dönem okul açtım. Konserler, albümler, televizyon programları, diziler…

4

Hayal ettiğim her şeyi gerçekleştirdim

– Bütün bu anlattıkların 40 yıla nasıl sığdı?
Bu 40 yılı 80 yıl gibi yaşadım. Hayal ettiğim her şeyi gerçekleştirdim. Bunun maddi karşılığı yok. Birkaç hayalim daha var, onları da hayata geçireceğim.
– Yarın akşamki 40. yıl kutlamasında neler olacak?
Dostlarımla 40. yılımı kutlayacağız. Bu gecenin mimarları Universal A.Ş kurucuları Zehra-Hakan Cengiz çifti oldu. Beni çok seven ve birbirlerine aşık olup 40 gün içinde evlenen bu çifte buradan da teşekkür etmek istiyorum. 40 yıldır her sektörden yanımda olan gerçek dostlarımla, büyümeme katkısı olanlarla birlikte eğleneceğiz.

1

Türk pop müziği ‘Abone'yle canlandı

– ‘En'lerini düşününce akla hemen ‘Abone' şarkın ve albümün geliyor.
İlk albümüm ‘Abone' 2 milyon 800 bin sattı. Ancak her aileden üç kişinin satın aldığını ve bandrolsüz satışları da düşünürsek, 10 milyona yakın sattığını söyleyebilirim. Türk pop müziği ve sektör ‘Abone'yle canlandı ve atağa kalktı. İnsanlar bu tür şarkıları özlüyor; yenilerden kimse memnun değil. ‘Abone', ‘Kendine Gel' ve ‘Bandıra Bandıra'nın gururu yeter bana.

Minik dokunuşlar yaptırıyorum

– Fiziksel görüntün açısından kadınlara vereceğin tavsiyeler var mı?
Her kadın isterse taş gibi olur; yeter ki istesin. Bir ara üç kilo fazlam vardı, kollarımı bir sıvadım 1.5 ayda 9 kilo verdim. Sağlıklı beslenme ve sıkı bir spor programı yetti. 50 kiloya indim.
– Peki ya estetik operasyonlar?
Minik dokunuşlar yaptırıyorum ama bir gün ihtiyaç duyursam estetik operasyon da yaptırabilirim.

Türkiye'deki şartların yetersiz olması çok acı

– Sezen Aksu seninle ilgili şöyle bir cümle kurmuştu: “Madonna'ya verilen imkanlar ona verilseydi kesin onu geçerdi.” Bu cümleyle ilgili ne söylemek istersin?
Türkiye'deki şartların yetersiz olması çok acı. İmkanlar yeterli olsaydı Sezen Aksu'nun da dediği gibi Madonna'yı geçerdim. Ancak ne olursa olsun ülkemi seviyorum.
– İçinde seni daima genç tutan bir enerjin var. Bunun kaynağı nedir?
53 yaşındayım ama bitip tükenmeyen bir ergen enerjim var. Özgürlük tutkumun bana verdiği güç de çok önemli. Hayat kıymetli, onun değerini bilerek yaşamak gerekiyor. Baksanıza, sanatta 40 yılı, hayatta 53 yılı geride bıraktım.

8

Sekiz köpeğim bir de kedim var

– Gelelim can dostların hayvanlara… Hayvan hakları yasası ne durumda?
Ülkenin 15 Temmuz'a kadar yaşadığı pek çok önemli olay nedeniyle hayvan hakları yasasına ne yazık ki sıra gelemedi. Ancak bu konuda Cumhurbaşkanımızın sözü var…
– Bu yasanın içeriğinde neler var?
Bu yasa yürürlüğe girerse pet shoplar'da hayvan satışı olmayacak. Hayvanlara karşı işlenen suçlar Kabahatler Kanunu'ndan Ceza Kanunu'na geçecek. Dolayısıyla hayvanlara karşı işlenen suçlar para cezasına çevrilemeyecek; suçlular hapse girecek.
– Kaç hayvanın var?
Sekiz köpeğim, bir de kedim var.