Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tüm kadınlardan özür dilediler…
Tüm kadınlardan özür dilediler…
Türk rock müziğinin yeni nesil temsilcisi Kolpa grubu, kadına yönelik şiddet için tüm erkekleri temsilen özür dilediler...
Edda SÖNMEZ
Magazin 6 Nisan 2016 - 05:10

Kolpa, son zamanlarda ülkemizde artış gösteren kadına şiddet olaylarına sessiz kalmadı. Grup üyeleri kamera karşısına geçerek kadına şiddet uygulayan, bu hareketleri savunan ve kadın haklarını yok sayan herkes adına tüm dünyadaki kadınlardan özür diledi. Kadına şiddete tepkisini farklı bir şekilde gösteren grup, “Amacımız toplumsal farkındalık yaratmak. Bu arada, iyi hal indirimlerinin erkeklere mahsus hukuksal bir mekanizmaya dönüşmesini istemiyoruz” dedi.

FOTOĞRAFLAR: Mustafa Kızgınyürek

TOPLUMUN GELDİĞİ NOKTA ENDİŞE VERİCİ

– Nasıl tepkiler aldınız?
Cenk Taner Dönmez: Çok çok az negatif tepki aldık. Hatta bu konuda bir farkındalık yarattığımız için tebrik bile aldık. Bu kadar güzel bir amaç için yapılan bu videoyla ilgili negatif yorum yapan varsa da onları kendi vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz. Anlayamadığım şey, ortada bir şiddet var ve bu şiddete tepki göstermemiz ya da dikkat çekmeye çalışmamız özel bir durum gibi algılanıyor. Toplumun geldiği bu nokta beni endişelendiriyor çünkü erdemli davranmak artık hayranlık uyandırıyor.

– 2004 yılında başladığınız yolculuğu başarıyla sürdürüyorsunuz. Türkiye gibi müzik gruplarının çok da uzun soluklu olmadığı bir ülkede bunu nasıl yapıyorsunuz?
Bora Yeter: Her şeyden önce biz çok iyi arkadaşız, birbirimizin eksi ve artı yönlerini çok iyi biliyor, bunlara dikkat ediyoruz. Zaman zaman biri diğerini alttan alabiliyor. Tabii ki tartışmalar da oluyor ama kısa süre sonra sorun halloluyor ve eski halimize dönüyoruz. Bu kadar sene bir arada olunca kardeş, aile gibi oluyorsunuz.

– Son albümünüz ‘Aşk ve Hayat Hakkında' olmuştu. Şimdi ise yeni bir single çalışmanız var. Biraz bu çalışmanızdan bahseder misiniz?
B .Yurtçu: En son ‘Gurur Benim Neyime' adlı şarkımızın klibini çekmiştik. Bir seneyi aşkındır sürekli konserlerde ve yeni şarkı yapım aşaması için stüdyodaydık. Ve sonunda ‘Hoşgeldin Ayrılığa' şarkısı çıktı ortaya. Bu şarkıyı yazarken tipik bir kadın-erkek ilişkisinde yaşanan ayrılık tartışmasını işledik. Yani bugüne kadar ilişkilerin duygusal ve romantik taraflarını almıştık ama bu şarkıda ilişkinin sorunlu tarafını işlemek istedik. Hangimiz biten bir ilişkinin ardından atar yapmadık ki!

– Erkeklerin kadına uyguladıkları şiddeti durdurmak adına bu çağrıyı hemcinslerinden duyması sizce ne kadar etkili?
B. Yurtçu: Bence bu noktada cinsiyetçi bir yaklaşımda bulunmak doğru değil çünkü durum çok insani. O nedenle ben, sen, o diye bir şey yok; kadın-erkek elinden ne geliyorsa onu yapacak ve problemleri birlikte çözeceğiz.

ÖZÜR DİLEYEREK BAŞLAYALIM İSTEDİK

– Kadına şiddetin çok yoğun olarak yaşandığı bir coğrafyadayız. Grup olarak bu şiddetle ilgili bir video yayınladınız. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?
B. Yeter: Kadına ve çocuğa her geçen gün büyüyen bir şiddete daha fazla sessiz kalamadık. Böylesine insanlık dışı bir şiddete sessiz kalmak daha büyük şiddet.
B. Yurtçu: Tüm bu yaşatılan şiddet adına önce özür dilersek bir yerlerden başlamış oluruz diye düşündük.

İLKOKULDAN İTİBAREN PSİKOLOJİ DERSLERİ OKUTULMALI

– Sanatçıların bu konuda yeterince duyarlı olduklarını düşünüyor musunuz? 
B. Yeter: Böyle durumlarda olaya “İnsanlar ne yapıyor?” diyerek bakmıyoruz.
B. Yurtçu: Önce “Kendi üzerimize düşeni yapıyor muyuz? diye soruyoruz kendimize…
C.T.D.: Şiddeti engellemek için psikolojimizi düzeltmeliyiz. İnsanlara önce kendilerini sevmeyi öğretmek şart. Tüm okullara zorunlu psikoloji dersleri konulmalı diye düşünüyorum.

ŞİDDETSİZ YAŞA!

– Şiddet sizin için ne ifade ediyor?
B. Yeter: Şiddet bende gelecek kaygısına sebep oluyor. Psikolojisi bozuk bir toplum ve yarını karanlık bir hayatı ifade ediyor. Çünkü şiddet arttıkça yaşamak, düşünmek, hissetmek ve güvenmek zorlaşıyor. Paylaşımlar azalıyor. Gözyaşının arttığı bir ortamda kimle, nasıl ve neye gülebilirsiniz?
B. Yurtçu: Şiddet eşittir mutsuzluk. Sağlıksız yaşam ve ruh hali…
C.T.D.: Önceden sağlıklı yaşam öğretileri olurdu; sağlıklı beslen, sağlıklı yaşa denirdi örneğin. Oysa şimdi “Şiddetsiz yaşa, sağlıklı ol” diyoruz.

– Hemcinsleriniz adına özür dilediğiniz videodan sonra erkek arkadaşlarınızdan şaka yollu da olsa tepki aldınız mı?
B. Yeter: Biz göz önünde olan ve sanat yapan insanlar olarak şanslıyız çünkü çok geniş kitlelere ulaşıp istediğimiz mesajı verebiliyoruz insanlara. O yüzden de yakınımızdakiler de şiddet gösteren erkekler adına özür dilemek ihtiyacını ve farkındalığını bizim sayemizde göstermiş oldular.

– Kadına şiddetle ilgili başka projeleriniz de olacak mı?
B. Yurtçu: İnsan bir şeyleri düzeltmeye önce özür dileyerek başlar. Biz ilk adımı attık ve bundan sonrası için de planlamamızı yaptık. Sokaktaki insandan biraz daha şanslıyız çünkü sesimizi en azından şarkılarımızla duyuruyoruz. Sahip olduğumuz bu şansı biraz da gerçekten şansa ve yardıma ihtiyacı olanlar için kullanmaya devam edeceğiz. Şarkılar yapacağız, farkındalık yaratan videolar çekmeye devam edeceğiz. Daha çok işimiz var….

Son güncelleme: 08:03 - 06.04.2016