Türk sanatçıları dünyaya tanıtacak

Sanat tarihçi ve müzeci Itır Lir Tan, genç yaşında büyük başarılara imza attı.

Türk sanatçıları dünyaya tanıtacak

Sanat tarihçi ve müzeci Itır Lir Tan, genç yaşında büyük başarılara imza attı. Eski Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Umran Sölez Tan'ın kızı olan Itır Lir Tan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nü bitirdi. Yurtdışında sanat eğitim aldı. Beş dil bilen Itır Lir Tan, pek çok sanat kurum ve kuruluşunda çalıştı.

ÜNLÜLERİ AĞIRLADI

Şimdi ise dünyaca ünlü çağdaş sanat galerilerinden Liquid Art System Galeri'de ünlülere sanat danışmanlığı yapıyor. Itır Lir Tan, temmuz ayı boyunca Liquid Art System'in Positano ve Capri adasında bulunan merkezindeydi. Yaz aylarında dünyanın dört bir yanından gelen jet-set konuklarını ağırladı. Onlara çağdaş sanat eserleri hakkında bilgi verdi, danışmanlık yaptı.

22

FUARLARA KATILIYOR 

Itır Lir Tan'ın, sanat danışmanlığı yaptığı isimler arasında Hollywood yıldızları, şarkıcılar, sporcular ve işadamları var. Anne Hathaway, Gerard Butler, Guy Laliberté, Al Di Meola, Dr. Mehmet Öz, Peppino Di Capri, Kenny Ortega, Denzel Washington bunlardan yalnızca birkaçı… Tan'ın danışmanlığını yaptığı galeri aynı zamanda her sene dünyanın önde gelen çağdaş sanat fuarlarına katılıyor. Bunların başında New York Contex ve Art Basel Miami Beach geliyor.

DÜNYAYA TANITIYOR

LIquId Art System Galeri'nin İstanbul temsilciliğini yapan Itır Lir Tan, sanatçıların dünyadaki önemli müze ve özel koleksiyonlarını Türkiye'ye getiriyor, Türk çağdaş sanatını ve sanatçılarını dünya sanat sahnesinde tanıtıyor. Tan halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde Bizans Sanatları konusu üzerine doktora yapıyor.

26

Lir sayesinde Türk sanatçılarla tanıştım

Liquid Art System'ın Türkiye sanat danışmanı ve temsilcisi Itır Lir Tan'ın, Positano ve Capri adasında ağırladığı ünlü isimler arasında 60'lı yılların unutulmaz sesi Peppino Di Capri de vardı. Di Capri, “Her yıl İtalyan Konsolosluğu'nun verdiği resepsiyona katılmak için İstanbul'a geliyorum. Tatil için Bodrum'u tercih ediyorum. Türk insanı da tıpkı biz İtalyanlar gibi sıcakkanlı, yardımsever ve cana yakın. Türkiye'de kendimi yabancı hissetmiyorum” dedi.

Eylül'de İstanbul’a gelecek

Müziğin yanı sıra resimle de ilgilendiğini söyleyen Peppino Di Capri, “Capri'de en sık ziyaret ettiğim yerlerin başında Liquid Art System Sanat Galerisi geliyor. Itır Lir Tan'ın burada galerinin sanat danışmanı olmasıyla da Türk sanatçıları tanıyıp takip etmeye başladım. İçlerinde çok beğendiğim isimler var. Eylül'de İstanbul'daki galeriyi ziyaret edeceğim” diye konuştu.