Türkiye’nin dizi tercihleri açıklandı

Yapılan bir araştırmada, Türk insanının dizi izleme tercihleriyle ilgili çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. Dizilerin en sevilen çiftinden, en sinsi karakterine kadar tüm kategorilerin birincileri, katılımcıların oyuyla belirlendi. Dizilerin 'en sinsi'si Ferhunde karakteriyle Deniz Çakır olurken, Burçin Terzioğlu ve İlker Kaleli, en çok yakıştırılan çift oldu.

Türkiye’nin dizi tercihleri açıklandı

Türkiye’nin en çok oy kullanılan sosyal anket platformu Poltio.com, kullanıcıları tarafından sorulan ve toplam 87.822 kez yanıtlanan soruları analiz ederek Türk halkının dizilere bakışını inceledi.

En yakıştırılan çift yine Burçin Terzioğlu ve İlker Kaleli oldu!

poyraz

‘2017 dizilerinden hangisi başarılı olur?’ Sorusuna verilen 3680 oyun %27’sini alan “Ölene Kadar”, 2017’de başarılı olmaya en büyük aday. ‘Ölene Kadar’ı %23’le “Bu Şehir Arkandan Gelecek” ve %15 oyla “Savaşçı” takip ediyor. 11248 oyun kullanıldığı “2016 yılının en iyi yerli dizisi?” anketinde ise “Vatanım Sensin” %26 oy alarak en iyi dizi seçilirken, %20 oy alan “İçerde” ve %18 oy alan “Cesur ve Güzel” 2. ve 3. Sıraya yerleşti. Dizi setlerinden gerçek hayata taşınmış aşklar arasında en yakıştırılan çift 2695 oyun %70’ini alan Burçin Terzioğlu – İlker Kaleli çifti olurken, %28 oyla Burak Özçivit – Fahriye Evcan çifti ise en yakıştırılan ikinci çift oldu.

Bir televizyon efsanesi: Avrupa Yakası

avrupa

“Ekranlara veda etmiş en efsane diziyi” oylayan 27697 kullanıcının %19’u Avrupa Yakası dedi. Bunu %17 ile Behzat Ç, %15 ile Aşk-ı Memnu seyretti. Avrupa Yakası aynı zamanda 1761 kişiden %13’ünün verdiği oyla “tekrar yayınlansa kesin izlerim” denilen dizilerin de başında geldi.

behzat

Bunu %12 ile Leyla ve Mecnun, aldığı %9’luk oyla Kardeş Payı izledi. Yeniden partner olması istenilen çift anketinde ise 19125 kişinin %42’si Tuba Büyüküstün & Engin Akyürek derken, bunu %25 ile Tuba Büyüküstün & Murat Yıldırım, %16 ile Hande Erçel & Tolga Sarıtaş izledi.

Türk dizi tarihinin gelmiş geçmiş en sinsi karakteri Ferhunde!

denizcakir

4976 kullanıcının %23’ü gelmiş geçmiş en sinsi karakter için oyuncu Deniz Çakır’ın canlandırdığı, Yaprak Dökümü dizisinden Ferhunde’ye oy verdi. Bunu %11 oy oranıyla Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinin Mukaddes’i takip etti.

mukaddes

“Türk dizi tarihinin en unutulmaz annesi?” sorusunu yanıtlayan 4976 kişinin %26’sı Çocuklar Duymasın dizisinde oyuncu Pınar Altuğ’un canlandırdığı Meltem karakteri cevabını verdi. Bunu %22 ile Öyle Bir Geçer Zaman Ki’den Cemile ve %13 ile Aşk-ı Memnu’dan Firdevs Yöreoğlu takip etti. En çok güldüren dizi karakteri ise 2915 kişiden %40 oranında aldığı oyla Burhan Altıntop (Avrupa Yakası) seçildi. Onu %34’lük oy oranıyla Ahmet Kural (İşler Güçler) izledi.

Genç kuşak yabancı dizileri Türk dizilerine tercih ediyor!

gameofthe

Platformda “Yerli dizi mi yabancı dizi mi?” anketini oylayan 3844 sosyal medya kullanıcısının %53’ü “yabancı dizi” yanıtını verdi. Genel olarak diziler ve belgeseller karşılaştırıldığında ise 2923 kişinin %67’si dizi izlemeyi, %33’ü belgesel izlemeye tercih ettiğini belirtti. 747 kişinin %36’sı, en iyi yabancı dizi Game of Thrones cevabını verirken bunu %14 ile The Walking Dead ve %11 Prison Break takip etti. South Park, American Dad, Family Guy gibi sevilen dizilerin de olduğu ankette en sevilen çizgi dizi 585 kişiden %56’nın verdiği oyla The Simpsons oldu. Yabancı dizi tarihinin en iyi ikilisini de seçen kullanıcıların içinde 650 kişinin %24’ü en iyi ikililer olarak Breaking Bad’den Pinkman-Walter White ve Sherlock’tan Sherlock-Watson dedi.

Loading...