Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’nin Güvercin’i Berlin’e kanat çırpıyor!
Türkiye’nin Güvercin’i Berlin’e kanat çırpıyor!
Tamamı Adana’da çekilen ve yönetmenliğini Banu Sıvacı’nın üstlendiği ‘Güvercin’ isimli sinema filmi Dünya prömiyerini 15-25 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek 68. Berlin Film Festivali’nin Generation 14plus bölümünde yaparak ülkemizi temsil edecek. Sıvacı’nın ilk uzun metraj deneyimi olan Güvercin, festivalin ‘en iyi ilk film’ ödülünün de adayları arasında…
Magazin 13 Şubat 2018 - 10:08

‘Güvercin' Berlin Film Festivali'nde çocuk ve gençlere yönelik filmlerin yer aldığı ‘Generation 14plus’ bölümünde gösterilecek. Milliyet’in haberine göre, Adanalı genç kadın yönetmen Banu Sıvacı‘nın ilk uzun metrajlı filmi olan ‘Güvercin', festivalin ‘en iyi ilk film' ödülü için de yarışacak. Başrolünde Kemal Burak Alper’in oynadığı film, hayatını güvercinlere adayan ve mutluluğu kuşlarında bulan bir genç olan Yusuf'un hikâyesini anlatıyor.

Çocukluk yılları Adana'da geçen yönetmen ilk filminde ‘kendi sahasında' oynuyor. Alper filminin hikayesini şöyle anlattı: “Ben Adana'da doğup büyüdüm. Eğitim hayatım için ayrıldığımdan beri Adana'da yaşamıyorum. Çocukluğum güzel hatıralarla dolu. Sinema yapmaya karar verdiğimden beri ilk hikâyemin kendi çocukluğumda, bizzat yaşadığım bu güzel detaylar üzerine olmasını hayal ettim.

“GÜVERCİN'İN SERÜVENİ 2011'DE BAŞLADI!”

Güvercin’i çekmeye 2011 yılında karar verdim. Suçun, kavganın ve üzüntünün günlük hayatın birer parçası olmasına rağmen benim neden o mahalleleri güzel hatırladığımın üzerine düşünmeye başladım. Bunun sebebi insanlarıydı. Paylaşımcı, duygusal ve iyi insanlardı. Belki sinema yaparken az da olsa doğru ve yanlışın mekana göre nasıl da göreceli olduğunu anlatabilirim.

“ADANA'DAN BERLİN'E…”

Sonuç olarak ilk sinema filmi deneyimimin hayatımın ilk yarısını geçirdiğim Adana'da çekmiş olmaktan zaten heyecan duyuyordum. ‘Berlin haberi' bu heyecanımızı katladı. Türkiye'de bile çok bilinmeyen bu detayları Avrupa’nın ve dünyanın önemli festivallerinden birinde seyirciyle buluşturabilmek büyük mutluluk”

ÖDÜL GELİRSE YENİ FİLME KAYNAK OLACAK

Festivalin başlamasına sayılı günler kaldı. Berlin heyecanı da yavaş yavaş bünyeleri sarmış durumda: “Berlin Film Festivali’nde Generation bölümünde Kristal Ayı ödülüne aday olmamızın yanı sıra, festival genelinde en iyi ilk filme aday gösterilmek bizim için büyük bir heyecan. Ödülü alabilmeyi umuyoruz çünkü şu anda proje geliştirme aşamasında olan yeni filmimiz için önemli bir kaynak oluşturabileceğini düşünüyoruz.”

Peki ya hayaldeki Güvercin'le eldeki güvercin, far var mı aralarında? “Bir yönetmenin tamamen hayal ettiğim filmi çektim diyebilmesi çok ender rastlanacak bir durum. Bu konuda kesin konuşmak ne kadar samimi olur tartışma konusu. Ancak filmi çekerken bazı sahneler hayal ettiğinizden de iyi olabiliyor. Bir filmin ortaya çıkması onlarca olasılığın bir araya gelmesine bağlı. İçindeki her detay biricik ve kendi doğasını bazen kendi oluşturuyor. Detaylarda değişkenler olsa da bütünde hayal ettiğim filmi çektim diyebilirim. Her şeyden önce genç bir erkeğin sıradan olmayan tutkusunun ve diğer erkeklere benzemiyor oluşunun ona neler yaşattığını hissettirebildiğimi düşünüyorum.”

Son güncelleme: 10:43 - 13.02.2018