Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Un helvası nasıl yapılır? Sütlü ya da sütsüz un helvası tarifi…
Un helvası nasıl yapılır? Sütlü ya da sütsüz un helvası tarifi…
Un helvası sevilen lezzetler arasında yer alıyor. Un helvası aslında yapımı hem kolay hem de basit malzemelerle oluyor. Sütlü ya da sütsüz şekilde yapılabilecek un helvasının tarifi ve malzemeleri haberimizde yer alıyor. İşte tam ölçülü un helvası yapımı...
Magazin 23 Şubat 2018 - 14:32

Özellikle deniz ürünlerine yakışan bir tatlı olarak dikkat çeken un helvası en güzel şekilde nasıl yapılır. Un helvası tarifi ve malzemeleri birçok kişi tarafından merak ediliyor. Lezzetli ve kolay bir tatlı olan un helvası isteğe bağlı olarak sütlü ya da sütsüz olarak yapılabiliyor. İşte un helvası tarifi…

UN HELVASI NASIL YAPILIR? UN HELVASI TARİFİ…

Sütsüz Un Helvası, tam balık menülerine yakışan bir tatlıdır. En kısa zamanda yapılabilen bu tatlının malzemeleri de oldukça basittir. Tarifin malzemeleri her evin mutfağında bulunmaktadır. Kalorisi yüksektir. Bu yüzden kolesterol problemi olanlar yedikleri taktirde miktara önem göstermelilerdir.

un-helvasi-nasil-yapilir

TARİFİ

İlk olarak, şerbetini hazırlamak için,toz şeker ve su tencereye koyulup kısık ateşte erimeye bırakılır. Çelik, geniş ve derin bir tencereye, sıvı yağ ile un koyulur. Unun kokusu çıkana kadar, orta ateşte sürekli karıştırarak kavrulur. Unun kokusu çıkmaya başlayınca ocağın altı kısılır ve kısık ateşte rengi koyulaşıncaya kadar karıştırarak kavrulur. Arzu edilen renge ulaşınca 1 taşım kaynatılıp, ocaktan alınan şerbet kavrulan unun üzerine dökülür. Dökme işlemi esnasında, sıçramalara karşı dikkatli olunmalıdır. Şerbet döküldükten sonra, unun topaklanmadan şerbeti çekmesi için hızlı hızlı karıştırılır ve ocaktan alınır. Kaşığın arka tarafı ile iyice bastırarak karıştırılıp, un helvası hazır edilir. Ilınan helvadan biraz alınıp kaşığın içerisine bastırılır ve ters çevrilerek kaşıktan çıkartılıp servis tabağına dizilir. Soğuduktan sonra üzerine arzuya göre, tarçın, hindistan cevizi veya ceviz içi serpiştirilip servise sunulur. İsteğe bağlı olarak tarife süt eklenebilir.

MALZEMELERİ

2 su bardağı un (kullanılan su bardağı ölçüsü: 200 ml.),
1 su bardağı sıvı yağ.

Şerbeti için;

2 buçuk su bardağı su
1 buçuk su bardağı toz şeker.