Sözcü Plus Giriş

Ünlüler Harikalar Diyarında

Pirelli’nin ikonik takvimi, 2018 yılında da kendinden bekleneni yaptı ve takipçilerini şaşırtacak bir çalışmaya daha imza attı. Lewiss Carroll’un ‘Alice Harikalar Diyarında’ kitabından esinlenen fotoğraf sanatçısı Tim Walker, her biri tablo görünümünde birbirinden etkileyici kareler çekti. Whoopi Goldberg, Djimon Hounsou, Naomi Campbell ve Puff Daddy gibi ünlü isimlerin de yer aldığı projenin detayları konusunda merak ettiklerimizi, takvimin lansmanında Walker’a ve Hounsou'ya sorduk…

Ünal DEMİRKAYA
Güncellenme: 09:31, 12/11/2017
Ünlüler Harikalar Diyarında

– Takvimin ana temasının ‘Alice Harikalar Diyarında' olmasına nasıl karar verdiniz?

Evrensel bir hikaye olan Alice'le büyüdüm ve onu birçok kez izledim. Alice'i daha önce hiç görülmedik biçimde tasvir etmek çok ilgimi çekti. Bir fotoğrafçı olarak daha önce yapılanı tekrar etmek istemediğimden bu temayı tercih ettim. Neden olmasın?

ste_8328

– Evrensel bir hikaye olması da size avantaj sağladı mı?

Alice'in hikayesini evrensel olduğunu düşündüğüm için seçtim. Ayrıca ben bir moda fotoğrafçısıyım. Bana göre moda endüstrisi tam bir Alice'in harikalar diyarı…

– Bu hikayeyi size ilk kim okumuştu?

Bu hikayeyi babam bana çocukken okumuştu. Bu projeyle babamın bana okuduğu hikaye gözlerimin önünde oynar hale geldi.

rupaul_and_dijmon

– Pirelli her yıl gelecek adına bir şeyler söylüyor. Bu sene neden Afrika'yı seçtiniz?

Ben aslında Afrika'yla ilgili değil, Alice'le ilgili konuşuyorum.

Kaosta fotoğraf canlanıyor

– Yaratıcı biri için daha iyi olan kaos mu yoksa düzenli bir iş midir?

Fotoğrafçı olarak bu projede yaptığımız gibi bir dünya yarattığınız zaman, iş yapay biçimde düzenli oluyor. Bazen fotoğraflar donuk olabiliyor. Kaosta ise fotoğraflar gerçekten canlanıyor. Aslında fotoğrafını çektiğiniz kişinin size yönetmediğiniz bir şey vermesini bekliyorsunuz. Tüm setin çökmesini, binanın ateş almasını bekliyorsunuz. Kaos bizim için iyidir çünkü çok iyi resim verir. Böylece fotoğraf daha duygusal hale gelir.

1500648869_thecal_day06_00988

– Sizce başarısız fotoğraf nedir?

Aklımda bir resim varsa ve fotoğrafta sonucunda sadece bu resim ortaya çıkıyorsa o başarılı bir fotoğraf değildir. Fotoğrafın sizin hayal gücünüzün ilerisine gitmesini bekliyorsunuz ve öyle de olmalı. Az önce kaosla da bunu anlatmak istedim.

ALICE GİZEMLİ BİRİ

– Pirelli 2018 takviminde en sevdiğiniz fotoğraf karesi hangisi?

Alice'in takvimin ilk karesindeki fotoğrafı favorim.

– Fotoğraflarda yer alan her bir kişi sizin seçiminiz sonucunda mı ekibe dahil oldu?

Evet, herkesi ben seçtim. Alice gizemli biri ve aslında kim olduğunu bilmiyoruz. Gerçi artık ünlü biri oldu. 21 yaşındaki model Duckie Thot çok yetenekli genç bir kız. Fakat projede yer alan Whoopi Goldberg'in kim olduğunu çok iyi biliyoruz. Fakat gizemli Alice'in bu projede var olması güzel bir şey çünkü kendimizi onun yerine koyuyoruz.

1500648715_duckie_thot_day04_06791

Bu projenin parçası olmak bir onur

Pirelli'nin 2018 takviminde yer alan isimlerden biri de Naomi Campbell. Geçen yıllara rağmen güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen model, ‘Alice Harikalar Diyarı' karakterlerinden Kraliyet celladını canlandırıyor. Puff Daddy ile aynı karede yer alan Campbell projeyle ilgili düşüncelerini şu cümlelerle anlatıyor: “Pirelli takvimi, dünyada olup biten her şeyle ilgili güçlü mesajlar veriyor.

naomi_campbell_and_sean_diddy_combs

Bu projenin parçası olmak benim için büyük onur. Bu çekim sırasında çok eğlendim…” Lansman toplantısında seksi olmakla ilgili sorulara da cevap veren model, “Seksi olmak için çıplak olmak gerekmiyor. Seksi olmak içten gelen bir durum…” diyor.

duckie_thot

Tim'in sihrini hayata geçirdik

– Bu takvim çalışmasına çağrıldığınızda ilk ne düşündünüz?
Böyle projeler toplumdaki birleşmeyi hissetmek için harika bir fırsat sunuyor. Toplumu genel olarak ifade eden böyle bir projenin parçası olabilmek harika bir deneyimdi. Tüm renkler insanların bir arada olması için bütünleşmeyi sağlayan mükemmel bir araçtı.

1500648766_slick_woods_day05_01413

Özellikle bugün siyasette kullanılan dili düşündüğünüzde kesinlikle güzel bir girişim. Biz sadece Tim’in sihrini hayata geçirdik.

1500648560_djimon_hounsou_day05_04405

– Tim Walker'ın ‘Alice Harikalar Diyarında'yı temel alan projedeki rolü neydi?
Bu projedeki tüm düşsel hikayeyi o tasarladı. Onun kendi ten rengi dışındakilere bu kadar açık olmasına saygı duydum ve bu fikri çok sevdim. Bu dünyada yetişen herkesin topluma ait olduğunu hissetmeleri için mükemmel bir proje oldu.

1500648671_rupaul__djimon_hounsou__tim_walker_day05_03467

f432
g54

Yayınlanma Tarihi:04:15,