Sözcü Plus Giriş

Son ‘organik’ tuzağı ünlüleri de yakaladı

Sosyal medya doğru kullanılmadığında zaman zaman tehlikeli bir mecraya dönüşebiliyor. Bunun son örneklerinden biri, ünlü isimlerin paylaştığı bir zayıflama ürünü. Milyonların takip ettiği ünlü isimler, reklam anlaşması yaptıkları ürünün içeriğini araştırmadıkları için takipçilerini tehlikeyle karşı karşıya bıraktılar.

Eser AKGÜL
Güncellenme: 16:36, 17/02/2017
Son ‘organik’ tuzağı ünlüleri de yakaladı

Firmalar, milyonlarca takipçisi olan ünlülerle iletişime geçip, reklam anlaşmaları yapıyor. Bu reklamlar ‘vergisiz kazanç' sağlamasının yanı sıra şimdi de insan sağlığını tehdit etmeye başladı. Toplamda 10 milyon takipçisi olan Seda Sayan, Demet Akalın, Ece Erken, Gülşen ve Ebru Şallı'nın sosyal medya hesabından reklamını yaptıkları sözde ‘detoks' ürününün içeriği ise şoke etti. Birçok takipçinin de yorumlarıyla sanatçılara tepki gösterdikleri ve ürün konusunda ciddi uyarılarda bulundukları halde paylaşımların sürmesi gözlerden kaçmadı.

ebrusalli

Zayıflatma vaadiyle satılan ürünler, internet ortamındaki her türlü kanalda kendine kolayca yer buluyor ve kilo problemi yaşayan insanların kanına girmeye çalışıyor. En çok kullandıkları kanal ise milyonlarca takipçisi olan ünlülerin sosyal medya hesapları. Biz de bu ürünlerden birini fark ettik ve peşine düştük. Elimize vahim sonuçlar ulaştı.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı, internet ortamında ünlü isimleri kullanarak ürün tanıtılmasının önüne geçmek için bir çalışma başlattı. Ünlülere mektup kanalıyla ulaşarak onları uyarmayı hedefleyen Bakanlık, tüketiciyi yanıltan ürünlerin daha fazla kişinin eline ulaşmasıyla oluşabilecek ciddi sağlık problemlerinin önüne geçmek istiyor . Biz de tam olarak böyle bir olaya şahit olduk ve oldukça popüler isimleri kullanılarak reklamını yapan ancak son derece sorunlu bir içeriğe sahip olan bir ürünle karşılaştık; organik detoks çorbası şeklinde lanse edilen Sebze Form.

Ürün ilk olarak sebzeformcorba.com adresinden tanıtılıyor ve satışı yapılıyor. Ancak Bakanlığın engeline takılan bu site, mahkeme kararı ile kapatılıyor. Üreticiler yine de yılmıyor ve sitenin adresini biraz değiştirerek sebzeformcorba.co adresiyle satış yapmaya devem ediyorlar. Bir yandan da Demet Akalın, Seda Sayan, Gülşen, Ebru Şallı veEce Erken gibi isimleri kullanarak reklam yapıyorlar. İnternet sitesinde bu isimlerin ürünleri ellerinde tutarak poz verdikleri fotoğrafları görebiliyoruz. Diğer bir yol ise Instagram paylaşımları.

SENTETİK BOYA ÇIKTI

Ürünün siparişini verdik ve elimize ulaştığında incelenmek üzere özel bir laboratuvara analiz ettirdik. Gelen raporda ürünün içerisinde ‘suda çözünen sentetik boya' olduğu tespit edildi. İçinde sentetik boya olan bir ürünün organik olamayacağını düşünüyoruz.

Türk Gıda Kodeksi'ne göre incelediğimizde ise ürün etiketinde alerjen uyarısının hatalı yapıldığı, organik bir ürün olduğu iddia edilmesine karşın sertifikasının olmadığı, içeriğinde takviye edici gıdalarda kullanılmasına izin verilen L-Carnitine'nin bulunduğu ancak ürünün takviye edici gıda onayının olmadığı anlaşıldı.

NE ZAMAN PAYLAŞIYORLAR?

Ünlülerin hesaplarında gündüz saatlerinde bu paylaşımlara genellikle rastlanmıyor. Reklam içerikli paylaşımlar, Sağlık Bakanlığı'nın denetimine takılmamak için mesai saatleri dışında yapılıyor ve bir süre sonra sayfadan kaldırılıyor. Sebze Form Organik Detoks Çorbası adlı ürünün reklamını yapan Demet Akalın, fotoğrafın yanı sıra bir video içeriği de paylaşarak ürüne övgüler sıraladı.

033

Ancak Akalın, bir süre videoyu silmeyi unuttu. Video şubat aynın ilk haftasına kadar Akalın'ın sayfasında kaldı. Diğer ünlü isimler Ece Erken, Seda Sayan, Gülşen ve Ebru Şallı ise belli bir süre sonra paylaşımı Instagram hesaplarından kaldırdı.

ANALİZ SONUÇLARI NE DİYOR?

Ürün tanıtım resimlerinde ürün bileşiminde bulunmayan sebzelere yer verilmiş.

eceee

Üründe salatalık, marul, kuşkonmaz, patlıcan, turp, sarı biber gibi sebzeler olmadığı halde ürün tanıtım resminde kullanılmış.

dsc05045

– Ürünün organik sertifikası olmadığı halde ana etikette ‘organik detoks çorbası' ifadesi kullanılmış.

BİZ DE SÖZCÜ OLARAK, ÜRÜNÜ SOSYAL MEDYA HESAPLARINDAN TANITAN ÜNLÜLERE ŞU SORULARI SORUYORUZ:

Neden içeriğini bilmedikleri ve sağlık açısından güvenilirliğinden emin olmadıkları ürünlerin reklamını yapıyorlar?

Eğer ürünün yasaklı olduğunu fark ettilerse neden bunu kamuoyu ile paylaşmıyorlar ve gerekli mercilere şikâyet etmiyorlar?

Birçok takipçi ürün konusunda uyarıda bulunuyor. Ürünün satışının yapıldığı sitenin mahkeme kararıyla kapatıldığını belirtiyor. Bunu görmelerine rağmen nasıl böyle bir sorumsuzluk yapabiliyorlar?

Instagram ve benzeri ortamlarda belirli bir ücret karşılığında yapılan bu tanıtım çalışmalarından elde edilen gelir beyan ediliyor mu? Ciddi rakamlar talep edilen bu tanıtımlardan elde edilen kazancın vergisini ödeniyor mu?

 

Yayınlanma Tarihi:00:47,