Yağmur Tanrısevsin, Zeynep Demirel, Boushra Van Persie, Selda Topal ve Emel Yıldırım, Down sendromlu çocuklar için buluştu

Selda Topal, Zeynep Demirel, Bouchra Van Persie, İpek Açar, Yağmur Tanrısevsin, Ebru Seyyar ve Emel Yıldırım; Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği'ne (ADER) ait olan ve yaşları 18 ile 35 arasındaki Down Sendromlu gençlerin çalıştığı Down Cafe'de bir günlüğüne çalıştı.

Yağmur Tanrısevsin, Zeynep Demirel, Boushra Van Persie, Selda Topal ve Emel Yıldırım, Down sendromlu çocuklar için buluştu

Sabahın erken saatlerinde kafede mesaiye başlayan ekip, hummalı bir çalışma gerçekleştirdi. Selda Topal’ın önderliğinde, Zeynep Demirel, Boushra Van Persie ve İpek Açar işin mutfak kısmını üstlendi. Beş ünlü kadın; pasta, kek, kurabiye ve böreğin yanı sıra kısır yaptı, sarma sardı. Yağmur Tanrısevsin ile Emel Yıldırım ise servis konusunda ekibe destek oldu. Yapılan pasta, börek ve keklerin büyük bir ksmı ise Fenerbahçeli futbolcular tarafından satın alındı. Akşama doğru tüm ürünler tükendi ve Down Cafe için hatırı sayılır bir gelir elde edildi. Ardından kafe çalışanları ile ünlüler, başarılarını dans ederek kutladı. Bu arada aynı ekip Down Cafe’ye yardım amacıyla bağışlanan tabloları da satın alarak ikinci bir gelir bıraktı.

down-sli

SELDA TOPAL: ”FENERBAHÇE’DEN CİDDİ SİPARİŞ ALDIK”

Zamanının çoğunu sosyal sorumluluk projelerine ayıran Fenerbahçeli yıldız futbolcu Mehmet Topal’ın eşi Selda Topal, Down Cafe ile 3 yıl önce tanıştığını ve katkı sağlamak için o dönemde bir organizasyon düzenlediğini söyledi. Topal, ”Burası korumalı iş yeri statüsüne geçti. Bazı değişiklikler ve düzenlemeler yapıldı. Bizde destek olmak için bugün buraya gelip gönüllü olarak çalışma kararı aldık” dedi. Organizasyonda yapılan yiyeceklerin gelen müşteriler tarafından da beğenildiğini kaydeden Selda Topal, ”Zeynep Fenerbahçe’den ciddi bir sipariş aldı. Yaptığımız bütün kek, poğaça ve kurabiyeler oraya gitti. Onun dışında bazı sanatçı ve sporcu arkadaşlarımız da sipariş verdi. Zeynep kısır yaptı, Bouchra dolmaları sardı velhasıl el birliği ile muhteşem bir mutfak hazırladık ve finalde her şey satıldı” diye konuştu.

down-ic

ZEYNEP DEMİREL: ‘VOLKAN KURABİYE YAPMAMA ÇOK ŞAŞIRACAK

Down Cafe ile Selda Topal sayesinde tanışma fırsatı bulduğunu dile getiren Fenerbahçe’nin kaptanı Volkan Demirel’in eşi Zeynep Demirel, ”Çok başarılı bir proje olduğunu düşünüyorum. Yine Selda’dan öğrendiğim kadarıyla belediyenin de destek verdiği bir kuruluş Down Cafe. O yüzden böyle bir şeyin olması çok güzel. Hem çalışanlar için hem de müşteriler için farklı bir deneyim olabilir” dedi. Mutfakla arasının çok iyi olmadığını ve bu etkinlik kapsamında yaptığı kurabiyelerin eşi Volkan Demirel’i çok şaşırtacağını, çünkü çok eskiden annesiyle bir kez eşine kurabiye yaptığını söyledi. Fenerbahçe’nin Hollandalı yıldızı Robin van Persie’nin eşi Bouchra, Down sendrumlulara yardım etmenin çok güzel olduğunu, daha önce de İngiltere’de çocuklarla ilgili projelere katıldığını söyledi. Bouchra, ”Mutfakla aram çok iyi. Her gün iki öğün yemek yapıyorum. Dışarda yemek yemeyi pek tercih etmediğimiz için daha çok evde yemek yiyoruz” dedi.

ipek-acar-ic

İPEK AÇAR: ÜMİDİMİZ, İSTEĞİMİZ BU GİBİ YERLERİN ÇOĞALMASI

İpek Açar, Down Cafe’de olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek şöyle dedi: ”Selda Topal’a çok teşekkür ediyorum sayesinde haberdar oldum böyle bir yerin var olduğundan. Down sendromlu çocuklar zaten çok özel çocuklar daha önce de bir çalışmamız olmuştu Antalya’da fakat buraya gelince öğrendiklerim ve duyduklarım beni o kadar çok mutlu etti ki kelimelerle tarif edilecek bir şey değil. Burada 18 yaşını geçmiş Down Sendromlu arkadaşlarımı sigortalı olarak çalışma hayatına atılıyorlar ve burada öğrendikleri ile daha sonraki iş hayatlarına devam edecekler Allah’ın izni ile. Ümidimiz, isteğimiz bu gibi yerlerin çoğalması. ”

yagmur-tanrisevsin-ic

YAĞMUR TANRISEVSİN: ‘DOWN SENDROMLU ARKADAŞLAR BURADA PROFESYONEL HAYATI ÖĞRENİYORLAR”

Oyuncu Yağmur Tanrısevsin ise düzenlenen etkinlik ile Down Cafe’ye ilk defa geldiğini belirterek şöyle konuştu: ”Down Sendromlu arkadaşlarımız burada maaşlı çalışıyor, profesyonel hayatı öğreniyorlar. Kafenin bir takım eksiklikleri var. Gıda konusunda sponsor bekliyorlar. Arada gelip cafeyi ziyaret etmek, arkadaşlarımız ile birlikte vakit geçirmek çok güzel olur bence” dedi. Mutfakla arasının fena olmadığını söyleyen Tanrısevsin, ”İsteyince çok güzel yemek yapabiliyorum. Yoğunluktan dolayı her zaman yapamıyorum ama” diye konuştu.