Yalaza dizisi konusu ve oyuncuları Yalaza’da kim kimdir?

TRT1'in yeni dizilerinden Yalaza ekranlara hızlı bir giriş yaptı. Yalaza ne demek? Yalaza dizisi nerede çekiliyor? Yalaza dizisinin başrollerinde kimler var? Dizinin yönetmeni kim? Yeni dizi Yalaza ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi ve daha fazlasını haberimizde bulabilirsiniz.

Yalaza dizisi konusu ve oyuncuları Yalaza’da kim kimdir?

Başrollerinde Kadir Çöpdemir, Hasan Kaçan, Sinan Albayrak, İpek Tuzcuoğlu, Didem Balçın ve Zeynep Gülmez'in yer aldığı komedi dram türündeki yeni dizi Yalaza, 16 Eylül Cumartesi günü TRT 1 ekranlarında seyircisiyle buluşmuştu.Yalaza’nın oyuncu kadrosunda kimler var? Dizi hangi gün yayınlanıyor? Yeni sezon dizilerinden Yalaza’nın reytingleri nasıl? İşte Yalaza dizisi ile ilgili ayrıntılar ve daha fazlası…

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Osman Sınav‘ın yaptığı yeni dizi ”Yalaza” iddialı bir giriş yaptı. Yeni sezon dizileri arasına eklenen Yalaza, Sakarya/Taraklı‘da çekiliyor.

yalaza-ic

YALAZA’NIN KONUSU

49 yaşında, Taraklı doğumlu marangoz İbrahim Akartürk. Dört yetişkin kızını, afacan küçük oğlunu, bunamaya başlamış bir türlü ölmeyen babasını ve evin etrafında kasap kedileri gibi dolanan damat adaylarını saymazsak, pek bir sıkıntısı yok. Ta ki, hayatının o “en önemli gün”ü gelene kadar. Karısını kaybedeli 10 sene olan İbrahim, babasının ve ahalinin zoru ile, sevmediği bir kadına, Nalan'a talip olur. Ancak, hayatı yemek tenceresinden gören Nalan'ın ikram ettiği bir mantar, İbrahim'teki bir alerjik reaksiyonu tetikler, geçici bir felç durumu yaşar. Üstelik tam da o anda, Taraklı'ya henüz gelen Alev, arabasıyla İbrahim'e çarpar. Öldü sanılan İbrahim, tezcanlı hemşehrilerinin gazıyla musalla taşına konur. Bu, İbrahim'in öldüğü gündür! Ama aynı zamanda dirildiği gündür bu: çünkü Alev'i yıllar sonra ilk defa o gün görür. Hayatının aşkı, yaşamadığı her şeyi simgeleyen, yeni bir soluk, yeni duygular ve yaşamak için yeni bir sebep. İbrahim'in hayatı, bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır. Basit bir marangozdur, ama şimdi organik tarım yapan, laptopundan tarım borsasını izleyen bu şehirli kadına aşıktır. Dört yetişkin kızı, üç uçuk damat adayı, ikide bir karakollardan topladığı bunak babası, ele avuca sığmaz küçük oğlu ve peşini bir türlü bırakmayan Nalan. Taraklı'lı bu “Çağdaş Nasrettin Hoca”nın etrafında da çılgın bir topluluk var: Alman kahveci Helmut, Deli Kezban, Milliyetçi Fatih Weissmüller… Mafyacılık oynayan Oral Abi, yardımcısı İsmail… Postacı Asil… Kazıkçı arsa spekülatörü Yaşar… Falcı Nazmiye ve diğerleri… İbrahim'in başına gelen, “pişmiş tavuğun başına” gelmeyecek ve bu çılgın korodan, insanın kanını kaynatan bir ritm çıkacak: YALAZA!..

YALAZA’NIN OYUNCULARI

Sinan Taymin Albayrak/İBRAHİM AKARTÜRK

sinan

Evlenme çağına gelmiş dört kızı, ufak oğlu Arda ve bunak babası Faik ile beraber Adapazarı'nın Taraklı kasabasında yaşamını sürdüren kırk dokuz yaşındaki İbrahim Akartürk bütün mahallenin saygınlığını kazanmış bir marangozdur. En büyük arzusu ise çocuklarına analık kendisine de eşlik yapacak bir hanım ile evlenmektir.

1 Ocak 1973 Almanya doğumlu Türk oyuncu Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunudur. Kariyeri boyunca Kara Melek, Yılan Hikayesi, Kurtlar Vadisi, Beşinci Boyut, Kadın Severse, Parmaklıklar Ardında, Küçük Kıyamet ve O Hayat Benim de rol almıştır.

Didem Balçın/ALEV YANARDAĞ

diddem

Alev çevresinde her zaman hem duruş hem de kişilik olarak öne çıkma arzusuyla dolu kırklarının ortasında bekar bir kadındır. Bol aksiyonlu hayatını biraz da olsa dindirmek adına Taraklı'ya; çocukluğunun geçtiği yere döner. Yıllar önce kaybettiği çocukluk aşkı İbrahim ile yolları yine tam bu noktada kesişmektedir. Bu konuda Nalan ile birlikte büyük bir savaşa gireceklerdir.

18 Mayıs 1982 Ankara doğumlu oyuncu A. Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunudur. 2003 yılında başladığı oyunculuk kariyeri boyunca sırası ile Serseri Aşıklar, Gözyaşı Çetesi, Sevgili Dünürüm, Kadınları Anlama Kılavuzu, Firar, Dila Hanım, Diriliş Ertuğrul ve Ölene Kadar gibi dizilerin kadrosunda rol almıştır.

İpek Tuzcuoğlu/NALAN İNCE

ipek

Mahalleyi saran poğaça kokuları her zaman Nalan Abla'nın Yeri'nden yükselmektedir. Hayattan en büyük beklentisi Marangoz İbrahim ile evlenip onun çocuklarına analık etmektir, bunun için İbrahim'i her zaman yaptığı yemeklerle efsunlamaya çalışmaktadır. Yıllar önce İbrahim'i başka bir kadınla evlenirken gördüğü için en büyük takıntısı İbrahim'i tekrardan kaybetmektir. Bu korkuya istinaden Alev ile aralarında büyük bir çekişme yaşanmaktadır.

11 Kasım 1971 İzmir doğumlu oyuncu Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Daha önceden Evdeki Yabancı, Asmalı Konak, Dudaktan Kalbe, Hacı, Mahşer, Dürüye'nin Güğümleri, Avrupa Avrupa, Herşey Yolunda Merkez ve Baba Candır gibi dizilerin kadrosunda yer almıştır.

Hasan Kaçan/SETTAR GÖNLÜBOL

hasan

Mahallenin yorgancısı olan bu adam bütün Taraklı'nın saygısını ve sevgisini kazanmış olup herkesin derdini tasasını dinleyerek günlerini ufak dükkânında geçirmektedir. Deyim yerindeyse mahallenin babası olan Settar Gönlübol dini inancının yüksek olmasıyla herkesin sevdiği YALAZA kültürünün başkarakteridir.

10 Aralık 1957 Kayseri doğumlu oyuncu 2002 yılında rol aldığı Ekmek Teknesi dizisiyle oyunculuk kariyerine başlangıç yapmıştır. Daha sonra ise Eşref Saati, Halil İbrahim Sofrası, Leyla ile Mecnun ve Osmanlı Tokadı kadrosunda yer almıştır.

Kadir Çöpdemir/SANTRAL

kadir

Santral kimine göre Taraklı'nın delisi; kimine göre velisidir. Taraklı'nın rengini değiştiren bu adam aslında İstanbul'da tiyatro eğitimi almış; lakin kimse yolunun nasıl Taraklı'ya düştüğünü bilmemektedir. Yöre halkının Santral'e olan ilgisi yaptığı trafik kazasından mucizevi bir biçimde sağ kalmasıdır. Settar ve Santral ‘'YALAZA'' hadisesinin iki baş aktörü ve yönetmenidir.

1 Eylül 1967 Elazığ doğumlu oyuncu İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Bölümü mezunudur. Daha önceden Ekmek Teknesi, Deli Duran, Kızma Birader, Fesupanallah, Avrupa Avrupa, Şimdi Onlar Düşünsün ve Aşk Nerede adlı dizilerde rol almıştır.

Erol Aksoy/FAİK AKARTÜRK

erol

Yetmişli yaşların ortasındaki Faik Dede bütün gününü muziplik ve haytalıkla geçirmektedir. Kendi oğlu olan İbrahim'den daha çocuk ve hareketli olan Faik Akartürk işine geldiği gibi davranmasıyla Taraklı'da ünlüdür. Günleri genelde torunu Arda ile hem sosyal medyada hem de gerçek hayatta yeni maceralar peşinde geçiren Faik Dede'nin en büyük arzusu ise; güzel ve genç bir hanımla evlenebilmektir.

Merve Erdoğan/BURCU AKARTÜRK

merve

En büyük hayali doktor olmak olup bu isteğini gerçekleştiremeyen Burcu Akartürk hayatını Sağlık Ocağı'ndaki hemşire koltuğunda geçirmektedir. Kendini tanıtması gerekirse ‘'Sağlığa adanmış bir ömür.'' olarak niteleyen Burcu, mahallenin yağız delikanlılarından Oral'ın ilgisini üzerine çekmiş ve bunun farkında olarak ona ters davranmaktadır. Her konuda bir bilgisi olduğunu düşündüğünden dolayı umursamaz tavırlar içerisine giren Burcu kısacası ailenin çokbilmişidir.

Ergül Miray ŞAHİN/GÖKÇE AKARTÜRK

ergul

Üniversitede antropoloji okumuş bu genç kızın içi ve dışı birdir. Muhafazakâr ve kaderci bir yaşam tarzını benimseyen Gökçe aslında Akartürk ailesinin deyim yerindeyse en aklı başında karakteri olup tüm kardeşlerinin ve babasının bu konuda saygısını kazanmıştır. En sevmediği şey ise insanların kalbini kırmak ve başkalarının gıyabında konuşmaktır.

Lalizer Kemaloğlu/TUBA AKARTÜRK

lalizer

Erkeksi tavırları ve insanları sıkıştıran halleriyle Tuba Akartürk ailenin üç numaralı çocuğu lakin bir numaralı sporcusudur. Motorsikletinden inmeyen bu genç kız dominant halleri dişiliğini örttüğünden, bunu ne kendisi ifade edebilir, ne de başkaları anlayabilir. Elbette hedefi hayatının aşkını bulmaktır. Tabi analar böyle bir babayiğit doğurduysa…

Tibet Tursun/ARDA AKARTÜRK

tibet

Ailenin en küçüğü ve en belalısı Arda; hareketliliği ve kıvrak zekası ile hem ailesini hem de bütün mahalleyi birbirine katmaktadır. Bütün bu hiperaktif oluşunun altında aslında annesizlikten dolayı yaşadığı hüznü ve mutsuzluğu barındırmaktadır. Lakin ablaları ve babası bunu oldukça gizleyerek hissetirtmemeye çalışmaktadır. Bütün bu şımarıklığının asıl sebebi de budur.

Erdal Cindoruk/YAŞAR ÇELİK

erdal

Kendisi bir nevi Taraklı'nın emlak kralıdır, lakin yeni hedefi ise müteahhit kralı olmaktır. Aklında her zaman kırk tilki dolandıran Yaşar, dini hayatının her alanına entegre etmiş gibi davransa da, aslında işler pek de öyle görünmemektedir. Dedikoduya karısı Nazmiye kadar düşkün ve bir o kadar da uzak durmaktadır. Asıl maksadı her zaman için Asil'in ağzından mahalleliye dair laf toplamaktır.

Zeynep Gülmez/KEZBAN WEISSMULLER

zeynep

Mahallenin ‘Deli Kezban' olarak da bildiği Kezban Weissmuller hayatını kocası Helmut adına adamıştır. Yıllar önce çalışmak için gittiği Taraklı'dan yanında bir Alman ve kucağında bir bebek ile geri dönen Kezban'ın en büyük hayali ise kocası Helmut'un Müslüman olup, ona davullu zurnalı bir düğün yapmasıdır.

10 Temmuz 1974 Bursa doğumlu oyuncu eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro bölümünden almıştır. Daha önceden Mahallenin Muhtarları, Ayrılsak da Beraberiz, Kınalı Kar, Kuzenlerim, Sev Kardeşim, Annem, Parmaklıklar Ardında, Alemin Kıralı ve Yeşil Deniz gibi dizilerin kadrosunda yer almıştır.