‘Yeni belgeselimin adı Türkiye’nin ezilen kadınları olacak!..’

Tuluhan Tekelioğlu “Gezi’de ön saflarda olan oyuncular, müzisyenler, şairler, yazarlar, bizzat iktidar tarafından hedef gösterildiler, hedef alındılar.

‘Yeni belgeselimin adı Türkiye’nin ezilen kadınları olacak!..’

Tuluhan Tekelioğlu “Gezi'de ön saflarda olan oyuncular, müzisyenler, şairler, yazarlar, bizzat iktidar tarafından hedef gösterildiler, hedef alındılar. Çoğu işsiz kaldı, haklarında davalar açıldı. Onların yaşadıklarını belgeselleştirmek istedim ve Üvey Evlat böyle doğdu” dedi.

Gazeteci, televizyon habercisi, belgeselci ve yazar Tuluhan Tekelioğlu'nun hazırladığı Üvey Evlat adlı iktidarın hışmına uğrayan sanatçıların anlatıldığı belgesel geniş yankılar yaratmaya devam ediyor. Geçtiğimiz perşembe günü Halk TV'de yayınlanan bu 52 dakikalık belgeselde anlatılan, iktidarın sanatçılar üzerindeki baskılarını ve yeni projelerini konuşmak için Tekelioğlu'yla Etiler'de buluştuk.

36

– Üvey Evlat'ın hazırlanış öyküsünü anlatır mısın?

İktidara muhalif olan herkes, bir şekilde mimlendi bu ülkede. Gazetecilerden başladı, sanatçılara, hukukçulara, polise ve askere kadar her kesime sıçradı. Onun gibi düşünmeyenler, istenmeyen kişi oldu. Geçen yıl çıkardığım Ya Bizdensin Ya Da adlı kitabımda medya üzerindeki baskıyı yazdım. Sanatçılar üzerindeki baskıyı da bu belgeselimde göstermeye karar verdim.
– Sponsor arıyordun…
Kitabın bir imza gününde Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile karşılaştık. Ayaküstü sohbetimizde düşündüğüm belgeseli söyledim. Başkan yardım etti. Şubat ayında çekimlere başladım. İki, iki buçuk ayda tamamlandı. Kurgusunu kardeşim Balkan Tekelioğlu, yapım koordinatörlüğünü Neyran Günüçer, görsel yönetmenliğini Ethem Tosun ve Uluç Özcü yaptı. Set fotoğraflarını Reha Arcan çekti.
– Böylece Üvey Evlat belgeseli tamamlanmış oldu.
Osmanlı'dan bu yana sanat ve sanatçılar hep baskı altında yaşamış. İşte bu baskı geleneği günümüze kadar geldi.
– Gezi de bir milat oldu…
Aynen. Gezi'de ön saflarda olan oyuncular, müzisyenler, yazarlar, bizzat iktidar tarafından hedef gösterildiler. Çoğu işsiz kaldı, haklarında davalar açıldı. Onların yaşadıklarını belgeselleştirmek istedim ve Üvey Evlat böyle doğdu.

37

TÜRK MİLLETİ ALZHEIMER OLDU

– Kimler var belgeselde?
Genco Erkal, Zülfi Livaneli, Ahmet Ümit, Müjdat Gezen, Şebnem Sönmez, Fazıl Say, Levent Üzümcü, Mustafa Alabora, Mehmet Aksoy, Sunay Akın, Metin Uca, Barış Akay, Güvenç Dağüstün, Defne Halman, Arda Aktaş, Ertuğrul Günay, Yılmaz Büyükerşen, Celal Çıplak. Metin Uca ve Müjdat Gezen belgeselin en renkli kişileri oldu. Sunay Akın, belgeselin gönüllü anlatıcılığını üstlendi. Levent Üzümcü'nün Korkma İnsan şarkısı, Fazıl Say'ın müzikleri tek kelimeyle muhteşem oldu.
– Üvey Evlat sadece sanatçılara olan baskıları mı anlatıyor?
Üvey Evlat teslim olmamayı anlatan bir filmdir. İzlenmelidir.
– Bu belgesel, geleceğe bir belge…
Ne yazık ki Türk milleti, hafızası olmayan bir millet. Ülkemiz alzheimer oldu. Her şeyi çok çabuk unuttuğumuz için hatırlatmak istedim.
– Niçin Üvey Evlat?
Çünkü iktidarlar her zaman muhalif sanatçılardan korkarlar. Sanatçılarda toplumsal kıvılcımlar, umut vardır. O umut vicdandan gelir. Onların bir işareti toplumu harekete geçirebilir.

KORKUYA RAĞMEN YÜRÜYENLERİN HİKAYESİ

– Tepkiler var mı peki?
Olmaz mı, elbette var. Yandaş medya, ne yazık ki belgeselimi iki dakika izleyip, akıl dışı haberler yaparak, beni karaladı. Bu da benim ne kadar doğru bir iş yaptığımı gösteriyor. Bu arada bilmediğim şeyler de öğrendim.
– Mesela…
Mesela, bir heykelin ortaya çıkış aşamasını anlattı Mehmet Aksoy, inanamadım. “Bu yaşıma kadar 10 bin ton taş yonttum” dedi. On bin ton taş yontan, dünyanın yaşayan en önemli dört heykeltıraşından biri olarak gösterilen Mehmet Aksoy'un heykeline ‘Ucube' diyerek yıktıran bir iktidar var şu anda Türkiye'de. Çok acı ama gerçek bunlar…
– Sanata ve sanatçıya saygı olmalı…
Fazıl Say, bir orkestrasyonun sekiz saniyelik bölümünde yüz binlerce nota olduğunu söyledi. Bu insanın piyano çalmak için verdiği uğraşı ve emeği düşünebiliyor musunuz! Dünyanın alkışladığı Fazıl Say'ı Türkiye'de çalmak yasak.
– Seni en çok etkileyen…
Hepsi etkiledi beni. Cesur olmak gerekiyor ama korku da insan için bir duygu. Herkese “Korktunuz” mu diye sordum. Şebnem Sönmez şunu söyledi. “Evet korkuyorum. Ancak cesaret, korkuya rağmen atılan adımdır.”
Bu belgeselde diğer insanlara örnek olması için, korkuya rağmen adım atan ve yürüyen insanların hikâyeleri yer alıyor.

38

KARGAYI TANIYIN

– İktidarın yanında olan sanatçılara bir mesajın var mı?
İktidarın yanında olan sanatçılar önce vicdanlarıyla yüzleşmelidir. Çocuklarına nasıl hesap vereceklerini merak ediyorum.
– Sırada ne var?
Bu belgeselin kitabını yapacağım. Onunla birlikte belgeselin de DVD'siyle birlikte kasım ayında vereceğim.
– Bundan sonraki belgesel…
Bundan sonraki belgeselimin konusu Türkiye'nin ezilen kadınları olacak.
– Belgeselin afişinde neden karga var?
Karga her yerde aynı derecede siyahtır. Karga kötülüğün simgesidir. Bilin bakalım karga kim? Belgeseli izleyenler bunun cevabını verecektir.