Sözcü Plus Giriş

Yoğun bakıma yatmayı kendim istedim

‘Bazı aşklar yarım kalmalı’ şarkısıyla sevenlerine adeta aşk acısı yaşatan İrem Derici hastaneden çıktıktan sonra hayata bakış açısını ve gelecekle ilgili planlarını anlattı. Sorularımıza kendisine has üslubuyla yanıt veren Derici, aşk hayatıyla ilgili de konuştu.

Edda SÖNMEZ
Güncellenme: 03:38, 26/11/2017
Yoğun bakıma yatmayı kendim istedim

–  ‘Bazı Aşklar Yarım Kalmalı' şarkısıyla başlayalım…

Bir buçuk yıl önce hayatıma girmiş bir şarkıydı. Böyle evde tek başıma bedbaht otururken böyle mal mal romantik komedileri izlerken bir mail geldi Ayla Çelik'ten ‘Bir şarkı var Gökhan Tepe'yle yaptık bir dinle' dedi. Ah kahroldum dinlediğim andan itibaren kahroldum. Sabaha karşı acapella ses kaydı yolladım çıplak sesle. Bir buçuk sene bekledik. Yeni bir sayfa açtım hayatımda. Mevsimine de denk geldi. 10 gün oldu.

irem-edda

– Bu 10 günlük süre içerisinde nasıl tepkiler aldın şarkıyla ilgili?

Acayip tweetler geliyor. ‘Ulan beş yıldır yalnızım aşk acısının ‘A'sı yok, olmayan aşk acısını çekiyorum Allah belanı versin İrem Derici' gibi tepkiler alıyorum…

– Sence gerçekten ‘Bazı aşklar yarım kalmalı' mı?

Kalmalı! Yani bir sürü elementi var bir ilişkinin. En önemlisi saygı. Baktın biraz saygı gidiyor çirkinleşiyor işler, böyle tertemiz işin içinden çıkmak lazım. Zirvedeyken bırakma mevzusu. Bunu meslekte de yapamıyor kimse. ‘Dur ben bunu zirvedeyken bırakayım' diyen yok. Valla ben şarkıdaki gibi becerdim inşallah herkes de becerebilir. Evet ızdraplı bir süreç geçiyor. İlk başlarda stüdyoda şarkıyı okurken ağlaya ağlaya okudum. Ama başardım.

irem-derici-bazi-asklar-yarim-kalmali-fotograf-7

Artık pislik yapacağım!

– Hastane sürecinden sonra adeta yeni bir hayata başladınız… Yeni kararlar var mı? Hayata bakışınız nasıl değişti?

Üç ay oldu hastaneden çıkalı. 30 yaşımda olmanın da getirdiği bir şey var sanıyorum. Kendimi 12,13 yaşında zannetme durumum vardı benim. Şimdi uykumu daha iyi uyumaya çalışıyorum, daha eve kapandım. İzlemediğim dizi kalmadı.

– En çok hangisini beğeniyorsun?

‘Ufak Tefek Cinayetler'in hastasıyım. Orada bir Merve karakteri var ya büyüyünce o olacağım. İyi kız, ezilen kız olmaktan bıktım. Artık Merve olacağım! Pislik yapacağım artık. Merve gibi bütün mahalleyi bir birine katacağım. Tatlım, şekerim diye emirler yağdıracağım her yere. Çünkü ben tam tersiyim. Ben gariban pazarlık bile yapamam.

Üç ayda 5 kilo aldım

– Yaşanılan sürecin tekrar etme gibi bir riski var mı? Her şey geride kaldı diyebilir miyiz?

Asla! Tabii ki her şey geride kaldı. Yazılan çizilenler gibi yok zayıfladı yok bilmem ne gibi durumlar yok. Benim böbrek rahatsızlığım vardı. Ve bir yıldır antibiyotiğimi kullanmıyorum. Otur antibiyotiğini kullan dimi ama ben kullanmadım.

– Bira içerek zayıfladığınız yazıldı….

Valla herkes o dönem bir şey dedi. Bu kadar haber değerim varsa ne mutlu bana. 5 yılda böyle bir raddeye ulaşmışım. Şöyle söyleyeyim ilk haberlerimin çıktığı yoğun bakıma kaldırıldığım gün 20 bin kişi takip etmiş beni. Sosyoloji mezunuyum sosyolojik açıdan bakamadım bu duruma. Ya düşmez kalkmaz bir Allah hepimiz hasta oluyoruz, adı yoğun bakım diye korkutucu bir şey değil ki. Ben yoğun bakımda yatmak istedim. Çabucak ayağa kalkmak için.

– Hastaneye yattığınızda kaç kiloydunuz ve çıktıktan sonra kaç kilo aldınız?

49 kiloya düşmüştüm. 5 kilo aldım. Şimdi 54 kiloyum.

irem-derici-bazi-asklar-yarim-kalmali-fotograf-3

Aşure gibi bir kadınım

– Hastaneden çıkar çıkmaz yoğun bir koşturmaya girdiniz… Çevreniz bu konuda sizi eleştirdi mi? Acele etme gibilerinden…

Kimse bana laf geçiremez ki… Hayatım boyunca yapma denileni yaptım inadına. Benim dilim yanacak ben dersimi alacağım. Doktor bana kızdı.. Ona dedim ki; ‘İki gün sonra benim Berkay'la düetim var. Söz vermiştim. Sahne kadar bana yarayan hiç bir şey yok.' Çıktım iki şarkı söyledim betim benzim yerine geldi. Sahne ayrı bir şey ölüyü diriltir yeminle.

– Sosyal medya paylaşımlarınıza baktığımızda son derece renkli ve dobra bir kişilik görüyoruz. Peki İrem Derici yalnız kaldığında nasıl bir insan oluyor?

Kimi dobra diyor, kimi boş boğaz diyor. Valla her türlü kadın var içimde. Sosyal medyadaki İrem'de gerçek, evdeki her şeye ağlayan zırlayan İrem'de gerçek. Aşure gibi bir kadınım ben.

Güzel severim ben ya!

– Aşık olduğunuzda nasıl bir kadın oluyorsunuz?

“Öl de öleyim, vur de vurayım” oluyorum. Çok seviyorum ben acayip seviyorum. Fedakarımdır. Güzel severim ben ya. Çok sadığımdır.

– Kıskanç mısınız?

Eskiden çok kıskançtım oysa gerek yok kıskançlıklara. Çok yaptık zamanında yıpratmaktan başka bir şey değil. Kendine güvenen insanın ilişkisi güzel gider.

Yeniden aşık olabilirim

– Lider Şahin'le evlilik yolunda giden ilişkiniz sürpriz bir şekilde bitti. İrem Derici için aşk bir süre için rafa kalktı diyebilir miyiz?

Kim dedi evliliğe gittiğini. Çok güzel giden bir ilişkim vardı. Her an yeniden aşık olabilirim. Asla raf diye bir durum yok. Ben öyle küstüm olayları yapamam niye küseyim aşka. Bir defa yemekten zehirlendim diyelim bir daha o yemeği yemeyeceğim olur mu? Olmaz. Ama vakit alabilir bu sefer. Aşık olabilmem için yeni biriyle tanışmam lazım. Güzel şey aşk.

Bende çok maske var

– Hayatta zayıf gözükmemek adına hepimizin taktığı maskeler, ardına sığındığı duvarlar var. Sizin maskenizi ve duvarınızı tanımlamanızı istesek ne dersiniz?

Tek maske yok bende çok var. Ama genelde güçlü gözükmeye çalışan kadın maskesi var. Hatta maske mimiksiz. İçimde fırtınalar kopsa da surat mimiksiz çok güçlü. Üzüldükçe daha çok yumruğunu sıkan…

 Kendimi 12,13 yaşında zannetme durumum vardı. Artık 30 yaşındayım büyüdüğümü düşünüyorum...

Kendimi 12,13 yaşında zannetme durumum vardı. Artık 30 yaşındayım büyüdüğümü düşünüyorum…

Bizim sektör Eminönü'ne döndü artık

– Müzik sektöründe yer edinmek isteyen kişilere başarılı olmak adına vereceğiniz en önemli öğüt ne?

Başka iş yapsınlar yeter ben zaten tutunmaya çalışıyorum. (Gülüyoruz). Sanatın başka yönlerine eğilsinler. Yeter bizim sektör Eminönü'ne döndü. Yok valla diyorum o kadar heveslenmesinler ekmek aslanın ağzında…

– Bu mesleği yapmasaydın ne yapardın?

İyi bir piyanist olamazdım zar zor mezun oldum. Sosyolog asla olamam babamın zoruyla okudum. Küçükken bana ne olmak istiyorsun diye sorduklarında (iki üç yaşında). Tüpçü diyormuşum. Neden? Çünkü ‘Aygaz'. Bütün mahalleye şarkı söyleyen bir kadın zannediyorum ben tüpçüyü.