Sözcü Plus Giriş

1 dolara aldığı eski banka binasını sanat merkezine çevirdi

Şehir planlamacısı ve sanatçı Theaster Gates, Chicago'nun güneyinde 19202lerden kalma, terk edilmiş bir banka binasını yeniden yarattı. 

null
Güncellenme: 11:07, 03/11/2017
1 dolara aldığı eski banka binasını sanat merkezine çevirdi

s220.000 metrekarelik binayı City of Chicago'dan sadece 1 dolara alan sanatçı, burayı dev bir sanat merkezine dönüştürdü.

s3Stony Island Arts Bank (Stony Adası Sanat Bankası) adını alan sanat merkezi restore edilirken 100 yıl öncesine ait mimari ayrıntılar özellikle korunmaya çalışıldı.

s4Gates burayı kurarken amacının, kültürün herkesin erişimine açık olduğu bir yer inşa etmek ve insanın inanırsa neler yapabileceğini göstermek olduğunu söylüyor.

s5Birkaç büyük kütüphaneyi içinde barındıran “sanat bankası” başta akademisyenler, sanatçılar, ve koleksiyonerler olmak üzere tüm bölge halkı için bir tam anlamıyla bir hediye olmuş.

s6Gates buranın Afrikalı/Amerikalı kültürünün ve tarihinin bir deposu olmasını; aynı zamanda gelecek nesil siyahi sanatçılar için bir labarotuvar işlevi görmesini istiyor.

s7Sanat merkezi aynı zamanda Gates'in kar amacı gütmeyen derneği Rebuild Foundation’a da ev sahipliği yapacak.

s8Bu organizasyonun asıl amacı, kültürel projeleri kullanarak kentsel gelişimi ve toplumun yeniden canlanmasını sağlamak.

s9İlginizi ÇekebilirGüney Afrika'nın Zulu kabilesiGüney Afrika'nın Zulu kabilesiİlginizi Çekebilirİnsanın kendini şarj etmesi için tasarlanan kulübelerİnsanın kendini şarj etmesi için tasarlanan kulübeler
Yayınlanma Tarihi:11:06,