Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
23 Nisan tatil fırsatları: 23 Nisan’da nerelere gidilir? İstanbul’a yakın tatil yerleri…
23 Nisan tatil fırsatları: 23 Nisan’da nerelere gidilir? İstanbul’a yakın tatil yerleri…
23 Nisan tatiline sayılı günler kaldı. Bu yıl 23 Nisan'ın pazartesiye denk gelmesiyle haftasonu ile beraber 3 günlük bir tatil sizi bekliyor. 23 Nisan tatilinde İstanbul'a yakın yerlerde tatil seçenekleri arıyorsanız ya da ilk baharda nereye gidilir? merak ediyorsanız sizler için çok seçenekli tatil rehberimize göz atmanızı öneririz. İşte 23 Nisan tatil seçenekleri...
Seyahat 16 Nisan 2018 - 14:52

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl çalışanlar ve öğrenim görenler için 3 günlük tatil fırsatı sunuyor. Bu tatili değerlendirmek isteyenler ise tatil seçeneklerini araştırmaya başladı bile. Peki ya siz bu tatili nasıl geçirmek istiyorsunuz? İşte size tatil seçenekleri….

İSTANBUL’A YAKIN TATİL ÖNERİLERİ

AĞVA

İstanbul’a yakın olmasından dolayı günübirlik tatilcilerin rağbet ettiği, doğal plajı, bakir koyları, yeşilin en güzel tonları, temiz havası ve ormanlarıyla oksijen oranının çok yüksek olduğu bir bölge. Ağva’da doğayla iç içe orman yürüyüşleri, koşu, bisiklet, trekking, kamping gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Ağva Sahili

Ağva Sahili

MAŞUKİYE

Maşukiye İzmit'in bir beldesidir. Bu kadar popüler olmasının nedeni Kartepe'nin eteklerinde olmasıdır. Maşukiye merkezi dendiği zaman akla ilk olarak restoranları ve lezzetli yemekleri gelmelidir. Aynı zamanda kirazı ile meşhur olan beldede bulunan kiraz bahçeleri ziyaret edilebilir. Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Maşukiye

Maşukiye

YALOVA

Marmara'nın en güzel kıyılarından birine sahip olan ve kıyı turizmi, av turizmi, termal turizmi, doğa turizmi açısından önemli bir liman kentidir. Yalova Termal ilçesinde bulunan Sudüşen Şelalesi, şehrin doğa harikalarından biri. Samanlı Dağları'nın arasında bulunan şelale ormanlık bir alanla çevrili. Şelaleye giden yol, rahat ve doğal bir yürüyüş parkuru olup, ilkbahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak tercih edilmektedir. Ayrıca 23 Nisan tatilini Yalova Termal Kaplıca’larında geçirmek de ayrı bir keyif olabilir. Yalova’daki Termal Kaplıcalar Türkiye'de altın madalya sahibi tek Türk Kaplıcası. Sularının kaliteli ve içilebilir olması nedeniyle de dünyaca ünlüdür. İlk hamamın Bizans İmparatoru Constantinus tarafından yaptırıldığı kaplıcalarda bulunan yeni banyolar ve köşkler Sultan Abdülmecid Dönemi'ne aittir. 1929’da Atatürk'ün emriyle hem Türkiye'ye hem de dünyaya tanıtılan kaplıcalar 1. dereceden doğal, arkeolojik ve tarihi sit alanı olarak korunmakta.

Abant

Abant

ABANT

İlkbaharın gelmesi ile göl kenarında huzurla dolu tatil yapacağınız en güzel yerlerden biri de Abant’tır. Abant Gölü Bolu’nun 34 kilometre güneybatısında Abant Dağları üzerinde tabii bir göldür. 1988 yılında 1150 hektarlık bölümü “Tabiat Parkı” olarak koruma altına alınan Bolu’nun simgesi olmuş, büyüleyici güzelliğiyle en popüler tatil merkezlerinden biri olarak mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Göl çevresi zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Gölün kenarları da çeşitli su bitkileriyle ve nilüferlerle doludur.

İLKBAHAR’A ÖZEL 2 SEYAHAT ÖNERİSİ

ŞİRİNCE

İzmir’in Selçuk ilçesine 8 km uzaklıkta olan Şirince Köyü’nün genel havası da adı gibi şirin. Köyün bembeyaz evleri ve harika bir doğası var. Şirince huzurlu bir tatil arayanların gözdesi..

kapadokya

Kapadokya

KAPADOKYA

Kapadokya Bölgesi Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı alandır. Daha dar olan kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibarettir. Dünyanın en iyi balon turu güzergahı olarak seçilen Kapadokya, Times Gazetesi'nde yayımlanan “Dünya'nın Yeni 25 Harikası” listesine 5. sıradan girmiştir. 1985'ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi'ndedir.

ÖLMEDEN ÖNCE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 

ATA’YA VE ŞEHİTLERİMİZE TEŞEKKÜRÜ UNUTMAYIN

ANITKABİR

Anıtkabir için, üzerindeki gözlem evinden dolayı geçmişte Rasattepe adıyla anılan 906 rakımlı bu tepede, MÖ. 12. yüzyılda Anadolu’da devlet kuran Frig uygarlığına ait tümülüsler (mezar yapıları) bulunmaktaydı. Anıtkabir’in Rasattepe’de yapılmasına karar verildikten sonra bu tümülüslerin kaldırılması için arkeolojik kazılar yapıldı. Bu tümülüslerden çıkarılan eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir. Anıttepe'de çeşitli ülkelerden 47 projenin katıldığı bir yarışma düzenlenmiş. Yarışmanın sonucunda milli duyguları yansıtma şekli ve araziye uygunluğu gözetilerek Prof. Dr. Emin Onat ve Doç Dr. Ahmet Orhan Arda'nın projesi uygun görülmüştür. 1944-1953 yılları arasında inşa edildi. Anıt mezar, Atatürk'ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” özdeyişinden ilham alınarak yapılan Barış Parkı ve yapı kompleksinin en önemli bölümlerini barındıran Anıt Blok'u olmak üzere 2 kısımdan oluşuyor.

750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve on kuleden oluşan Anıtkabir, 907 metre yüksekte yer alıyor. Ata'nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor. Cemal Gürsel ve İsmet İnönü'ye ait kabirleri de görebilirsiniz.

Anıtkabir

Anıtkabir

ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ

Çanakkale savaşlarının merkezi olan bu yerde I. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşlarında şehit olan ecdadımızın anısına yapılmıştır. 41.7 metre yüksekliğinde olan ve 4 ayak üzerine oturtulan 25 X 25 metre ebatlarındaki kaide ana figürdür. 1954 yılında temeli atılan şehitlik, 1960 yılında ziyarete açılmıştır. Şehitliğin tasarımı, Doğan Erginbaş, İsmail Utkular ve Feridun Kip'e aittir. İnsanoğlunu bambaşka bir duygu yoğunluğuna sürükleyen şehitlikte, Mehmetçik anıtı, savaş eserleri müzesi ve Türk Şehitliği bulunmaktadır. Çanakkale Şehitliği'nde, Anadolu Yakası Şehitlikleri, Gelibolu Şehitlikleri, Eceabat Şehitlikleri, Anafartalar Şehitlikleri, Kilitbahir Şehitlikleri yer almaktadır. Çanakkale'ye gelindiğinde ilk olarak ziyaret edilmesi gereken yerlerdir.

İSTANBUL’A YAKIN 5 GÜZEL KAMP YERİ

 

 

Son güncelleme: 14:53 - 16.04.2018