Sözcü Plus Giriş
GALERİ 50 bin devenin katıldığı festival 3 Kasım 2017 09:49
1 Hindistan’ın Rajasthan Eyaleti’ndeki Pushkar Kasabası’nda gerçekleşen Pushkar Deve Festivali başladı.
2 Hindistan geleneksel kültürünün birçok önemli unsurunu da taşıyan bu festival için her yıl 50.000’den fazla deve Pushkar çöllerinde boy gösteriyor.
3 5 gün süren festival; Kasım ve Aralık aylarına denk gelen Kartik Ayı’nın 11. günü (Kartik Ekadashi) ile 15. günü (Kartik Poornima) arası düzenleniyor.
4 Pushkar Deve Festivali'nde; güzellik yarışmasından dans gösterilerine, geçit töreninden çeşitli müsabakalara kadar develer ile yapılan pek çok ilginç ve eğlenceli aktivite yer alıyor.
5 At ve deve gibi büyükbaş hayvanlar için eyer, eyer kamışı, boncuk, koşul ve deniz kabuğu gibi aksesuarlar; gümüşten yapılan ziynet eşyaları ve tekstil ürünleri, festival pazarlarında satılıyor.
6 Sadece yerli halkı değil dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda ziyaretçinin de katıldığı festivalin, ticari ve dini boyutu da ayrı bir öneme sahip.
7 Pushkar’ın; Badrinath, Puri, Rameswaram ve Dwarka bölgelerini de içeren 5 önemli hac merkezinden (dhams) biri olması, burayı kutsal bir yer statüsüne yükseltiyor.
8 Hinduizm dininin en önemli bayramlarından Poornima’nın yapıldığı Pushkar Gölü’nün de bu bölgede bulunması ve bayram zamanı ile son festival gününün çakışması; Pushkar Deve Festivali’ne ayrı bir manevi boyut katıyor.
9 Hinduizm inanışına göre; 330 milyon tanrının Pushkar Gölü’nü ziyaret ettiğine inanılan Kartika Poornima isimli bayramda, bölgeye gelen hacıların tanrılara adak adadığı belirtiliyor.
10
11
12
13
14
15
16